تصمیمات اتخاذ شده برای برگزاری جشن سده


چگونه برگزاری جشن سده‌ی امسال در ۲ شهر کرمان و یزد

«جشن سده»، دوشنبه دهم بهمن‌ماه از ساعت ١۵ تا ١٧ با اجرای مراسم نیایش و آتش‌افروزی، در استان‌های کرمان و یزد برگزار می‌شود. هر چند در شکل برگزاری آن در این ۲ استان تصمیم‌های متفاوتی گرفته شده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایران اکونومیست، جشن سده یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین جشن‌های زرتشتیان است که هر سال در بهمن‌ماه برگزار می‌شود، که البته در ۲ سال گذشته به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، به صورت محدود و حتی مجازی برگزار شد.

«سده» جشن نور و آتش است که زرتشتیان هر سال از اوایل بهمن‌ماه برای این جشن خود را آماده می‌کنند، در واقع این جشن به نوعی نمایانگر همدلی و همکاری مردم است.

شامگاه دهم بهمن‌ماه تاریخ برگزاری این جشن باستانی است که ۲ استان کرمان و یزد به دلیل تمرکز جمعیت زرتشتیان ساکن، پایگاه اصلی برگزاری این آیین هستند.

سیروس نیکبخت رییس انجمن زرتشتیان استان کرمان، درباره شیوه برگزاری جشن امسال «سده» در این استان، می‌گوید: در استان کرمان جشن «سده» به صورت «عمومی» و «همگانی» برگزار می‌شود. البته مراسم نیایش در سالن و با حضور مهمانان محدودی برگزار می‌شود و مردم در محوطه و پشت نرده‌ها می‌توانند آتش‌افروزی این جشن را شاهد باشند. ضمن این‌که برای برگزاری این جشن همکاری‌های لازم با ما انجام شده است و مشکلی از این بابت نداریم.

این در حالی است که احمد آخوندی ابراهیم‌آبادی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد، با بیان این‌ که جشن سده در استان یزد به صورت «خصوصی» و «فقط بین جامعه زرتشتیان» برگزار می‌شود، گفت: همکاری‌های لازم در شورای تامین استان برای برگزاری این جشن انجام شده است و دهم بهمن‌ماه برگزار خواهد شد، اما زرتشتیان استان یزد علاقه‌مند هستند که این جشن با حضور خودشان انجام شود و در سال‌های گذشته که ۱ الی ۲ بار به صورت عمومی برگزار شد، اعتراض‌ زرتشتیان را موجب شد.

آیین باستانی «سده» در سال ۱۳۹۱ در فهرست میراث معنوی ایران و در بهمن ۱۳۹۸ در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شد. همچنین برای ثبت جهانی سده پرونده آن تهیه شده و در نوبت ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس یونسکو قرار گرفته است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=101072
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.