مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان کرمان:


اسناد مالکیت دفترچه‌ای به‌نوعی بی‌اعتبارند

سید مهدی هاشمی در دیدار با اعضای هیئت‌مدیره مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان کرمان ابراز داشت: از دیرباز املاک و اراضی ایرانیان هویت و سند مالکیت داشته و حدود و مساحت آن در دفاتر مخصوص ثبت و ضبط می‌شده است.

به گزارش کرمان‌نو، مدیرکل ثبت استان با اعضای هیئت‌مدیره مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان کرمان دیدار و در خصوص وضعیت حدنگاری استان و توسعه همکاری‌های فی‌مابین گفتگو کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه ایرانیان مبدع سند مالکیت‌اند، ابراز داشت: علی‌رغم اینکه در حوزه صدور اسناد مالکیت اراضی ملی که تحت اداره دولت است آمار ۹۹/۶ درصدی حدنگاری را به ثبت رسانده‌ایم؛ ولی در زمینه صدور اسناد اشخاص حقیقی به علت رونق اسناد قولنامه‌ای و عدم توسعه فرهنگ ثبت رسمی در میان عموم مردم، متأسفانه در عرصه جهانی جایگاه مطلوبی از حیث حدنگاری نداریم.

وی تصریح کرد: حدنگاری و صدور اسناد رسمی مالکیت یک فرایند متقاضی محور است که برای اقناع و ترغیب مالکین به اخذ سند، اقدامات لازم جهت آگاهی‌بخشی به عموم مردم در خصوص مزایای اسناد مالکیت حد نگار صورت‌گرفته است و این امر رشد ۶۰ درصدی تشکیل پرونده را در پی داشته است.

مدیرکل ثبت‌اسناد و املاک استان عنوان کرد: اسناد قدیمی دفترچه‌ای که بر خلاف اسناد مالکیت حد نگار فاقد نقشه و مختصات دقیق جغرافیایی و در بعضی موارد بدون ذکر ابعاد و مساحت هستند، به معضل بزرگی تبدیل شده و ضرورت دارد مالکین دراسرع‌وقت نسبت به تبدیل این نوع اسناد به تک‌برگ اقدام نمایند تا از بروز اختلاف در زمینه حدومرز املاک جلوگیری شود.

او ادامه داد: در حال حاضر بالغ بر ۱۵۳ هزار فقره سند دفترچه‌ای در استان کرمان وجود دارد که به‌موجب تبصره ماده ۱۱ قانون جامع حد نگار کلیه دستگاه‌ها از ارائه هرگونه خدمات به این اسناد منع شده‌اند و به‌نوعی اسناد دفترچه‌ای بی‌اعتبار شده‌اند.

فرمانده قرارگاه جهادی حدنگاری شهید سلیمانی با اشاره به نقش ویژه حدنگاری در رشد اقتصادی مناطق محروم استان اظهار داشت: صدور اسناد مالکیت موجب فراهم‌شدن بستر استفاده از تسهیلات بانکی و توسعه کشاورزی و اشتغال پایدار می‌گردد.

او در خاتمه افزود: بدین منظور قرارگاه جهادی حدنگاری شهید سلیمانی با بهره‌گیری از ظرفیت کارشناسان ادارات ثبت‌اسناد و املاک سراسر استان، بسیج و سایر دستگاه‌های اجرایی، در مناطق محروم استان آغاز بکار نموده و در این مسیر از مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان نیز یاری می‌طلبیم تا با همکاری و هم‌افزایی، میراثی ماندگار برای اهالی مناطق کمتر توسعه‌یافته بر جا گذاریم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=112488
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.