امروز یک خرداد؛


 دوره ششم مجلس خبرگان رهبری آغاز شد

مراسم افتتاحیه و نخستین اجلاس رسمی دوره ششم مجلس خبرگان رهبری، صبح امروز – یکم خرداد – با حضور سران قوا و شخصیت‌های کشوری و لشکری در تهران برگزار شد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، در مراسم افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان که با قرائت پیام رهبری انقلاب اسلامی آغاز می‌شود، پس از تعیین هیئت‌رئیسه سنی که شامل رئیس، نایب‌رئیس و ۲ منشی است، هیئت‌رئیسه دائم با انتخاب اعضا شکل می‌گیرد.
در جریان برگزاری این مراسم، رؤسا و اعضای شش کمیسیون این مجلس (سیاسی – اجتماعی، امور مالی و اداری، اصل ۱۰۸ قانون اساسی، اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی، تحقیق موضوع اصل ۱۱۱ قانون اساسی و بررسی راه‌های پاسداری و حراست از ولایت‌فقیه) نیز مشخص خواهند شد.
هیئت‌رئیسه دائم مجلس خبرگان رهبری، هفت عضو دارد که شامل رئیس، دو نایب‌رئیس، دو منشی و دو کارپرداز می‌شود. دوره نمایندگی اعضای مجلس خبرگان رهبری ۸ سال و تعداد نمایندگان این مجلس ۸۸ نفر است.
انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ هم‌زمان با انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور برگزار شد.

  در این مراسم هیئت‌رئیسه سنی ششمین دورۀ مجلس خبرگان مشخص شد

  * رئیس: آیت‌الله موحدی‌کرمانی (تهران)

  * نایب‌رئیس: آیت‌الله وافی (یزد)

  * منشی: حجت‌الاسلام فلاح (البرز)

  * منشی: حجت‌الاسلام بیاتی (آذربایجان غربی)

همچنین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی‌گلپایگانی آن را قرائت کردند، مجلس خبرگان را مظهر مردم‌سالاری اسلامی خواندند و با اشاره به تدبیر هوشمندانه معرفت قرآنی و اسلامی در هم‌جهت ساختن «شریعت و عقلانیت» و «غیب و شهود»، از وجدان‌های بیدار سراسر جهان دعوت کردند ضمن توجه به واقعیت‌های تلخ نظامات دین‌ستیز یا دین‌گریز، در طرح جامع و استوار و گره‌گشا و همچنین جذاب و شگفت‌آور حکمرانی اسلامی تأمل کنند.

 سپس ۸۶ نماینده دوره جدید این مجلس در برابر قرآن و قانون اساسی سوگند یاد کردند.

 این مراسم در حالی برگزار شد که دو تن از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، سید ابراهیم رئیسی و سید محمدعلی آل‌هاشم پیش از تحلیف و در سانحه سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی، به شهادت رسیده‌اند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=118539
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.