شورای شهر کرمان:


اتمام پل شهدای خلبان معطل توافق بر سر زمین‌های محیط‌زیست

 رئیس کمیسیون عمران شورای شهر کرمان با اشاره به موانع اجرای پُل راهبردی و مهم شهدای خلبان در مسیر اجرای بزرگراه شهید سلیمانی این کلان‌شهر گفت: زمین‌های متعلق به اداره کل محیط‌زیست استان در مسیر اجرای این پل مشکلاتی ایجاد کرده، در این زمینه هنوز تفاهم کامل با محیط‌زیست حاصل نشده و مذاکرات در حال انجام است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، پل شهدای خلبان بخشی از پروژه مهم بزرگراه شهید سلیمانی است که از ۱۰ سال پیش تاکنون به‌عنوان مسیر دسترسی به‌موازات بلوار جمهوری اسلامی مطرح بوده و قرار است شرق و غرب شهر کرمان را به هم متصل و ترافیک سنگین این شهر را کم کند.

 از سال ۹۹ تاکنون مسئولان شهر کرمان فاز نخست پروژه بزرگ بزرگراه شهید سلیمانی یعنی از پل کوثر تا پل شهدای خلبان را به طول سه کیلومتر در چند بخش پیگیری کردند و در نهایت خرداد امسال بخش نخست این فاز از تقاطع بلوار «عطا احمدی» به سمت بلوار «امام حسن (ع)» به بهره‌برداری رسید.

 اما در ادامه اجرای فاز نخست بزرگراه شهید سلیمانی (از پل کوثر تا پل شهدای خلبان) موضوع تملک ۱۴ ملک دغدغه دیگر برنامه‌ریزان شهری بود؛ با تملک این ۱۴ ملک این بزرگراه به پل شهدای خلبان متصل و در نهایت حلقه مفقوده اتصال شهرک‌های «الغدیر» و «هوانیروز» به محدوده «کوثر» کامل می‌شود.

 به‌غیراز ضرورت تملک حدود ۱۴ قطعه زمین در مسیر اجرای فاز نخست بزرگراه شهید سلیمانی، طولانی‌شدن روند ساخت پل شهدای خلبان هم مشکلاتی ایجاد کرده است، در این زمینه خبرنگار ایرنا در مصاحبه با منصور ایران‌منش رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرمان علت را پیگیری کرد که از جمله موانع را همکاری‌نکردن یک واحد سنگ‌بری بخش خصوصی و نیز اداره کل محیط‌زیست استان برشمرد که بخشی از زمین‌های این محدوده متعلق به آنهاست.

 به گفته رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرمان، بخشی از زمین‌های متعلق به اداره کل محیط‌زیست استان نیز در مسیر اجرای پل مشکل‌ساز شده و در این زمینه تفاهم کامل با این اداره حاصل نشده که مذاکرات جریان دارد.

 ایران‌منش در این زمینه توضیح داد: مباحث مالی و معارضاتی که در مسیر اجرای این پل وجود داشت مشکلاتی ایجاد کرده بود که باعث طولانی‌شدن روند احداث این پل شده است.

 وی گفت: سنگ‌بری خصوصی هم در مسیر اجرای پل شهدای خلبان بود که حاضر به توافق با شهرداری نشد و این موضوع هم باعث جابه‌جایی، تغییر طرح و طولانی‌شدن اجرای پل شهدای خلبان شد.

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرمان تاکید کرد: مشکلات مالی هم در مسیر اجرای پل شهدای خلبان توقف ایجاد کرد و در پاره‌ای از مواقع شهرداری نتوانست به تعهدات خود به پیمانکار عمل کند و کار به‌نوعی تعطیل یا با سرعت بسیار پایینی انجام شد.

 وی گفت: فاز اول پُل شهدای خلبان تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد و به بزرگراه شهید سلیمانی اتصال پیدا خواهد کرد.

 اجرای فاز دوم بزرگراه شهید سلیمانی

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرمان افزود: برای شروع فاز دوم بزرگراه شهید سلیمانی امسال برنامه خاصی نداریم و بعد از اتمام فاز یک این کار شروع خواهد شد.

 منصور ایران‌منش ادامه داد: به‌طورقطع باید بلافاصله بعد از اتمام فاز یک، فاز دوم پروژه بزرگراه شهید سلیمانی افتتاح شود؛ زیرا بهره‌برداری کامل از این بزرگراه در پروژه شهری کرمان و حل گره‌های ترافیکی محور شرق به غرب این شهر منوط به بهره‌برداری کامل این پروژه است.

 ۶۰ میلیارد تومان برای تملک‌های فاز یک بزرگراه

 وی تصریح کرد: فاز یک بزرگراه شهید سلیمانی با پیگیری‌ها و تأمین اعتبار تا پایان سال تمام می‌شود البته در ۱۴ قطعه با اعتباری حدود ۶۰ میلیارد تومان باید تملک‌هایی صورت گیرد.

 کمک سرمایه‌گذارها به اتمام بزرگراه

 ایران‌منش گفت: بحث همکاری سرمایه‌گذاران در بحث اجرای پروژه بزرگراه شهید سلیمانی چند بار مطرح شد و چندین سال گذشته یک مؤسسه مالی پیشنهادهایی در این راستا داده بود که به جمع‌بندی با شهرداری نرسیدند.

 وی ادامه داد: در مسیر پروژه بزرگراه شهد سلیمانی از خیابان ۲۴ آذر تا آبنوس، شهرداری تفاهم اولیه‌ای با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انجام داده که البته اگر به توافق نهایی برسند این قسمت توسط سرمایه‌گذار انجام می‌شود.

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرمان ادامه داد: شهرداری و شورای شهر برای همکاری با سرمایه‌گذاران در اجرای پروژه بزرگراه شهید سلیمانی آمادگی دارند.

 اجرای محورهای شرق به غرب، اولویت شهر کرمان

 وی گفت: در محور شمال به جنوب کرمان خیابان‌های زیادی داریم؛ اما در محور شرق به غرب این شهر محورهای زیادی وجود ندارد و این بزرگراه با کاستن بار ترافیکی بلوار جمهوری و خیابان شریعتی به گشودن گره‌های ترافیکی شهر کمک می‌کند.

 ایران‌منش گفت: در محور شرق به غرب خیابان شهید مطهری اولویت بعدی بعد از بزرگراه شهید سلیمانی است و به کاهش و پخش بار ترافیکی در ساعات پیک (اوج تردد) شهر کرمان کمک می‌کند.

 وی اظهار داشت: در تمامی مطالعات حمل‌ونقل یکی از اولویت‌های اصلی برای اتصال شرق به غرب کرمان، بزرگراه شهید سلیمانی و خیابان شهید مطهری است.

 رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرمان گفت: هرچه جلوتر می‌رویم کرمان نیاز بیشتری به برنامه جامع و کاملی در حوزه حمل‌ونقلی و ترافیک دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106333
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.