مرکز نگهداری از سگ‌های بلاصاحب شهرداری جیرفت


سگ‌های جمع‌آوری شده در جیرفت گرسنه‌اند

مرکز نگهداری از سگ‌های بی‌پناه یا بلاصاحب در جیرفت به مدت یک سال است با کمک شهرداری راه‌اندازی شده اما به دلیل کمبود اعتبار، پیگیری‌نکردن کارهای اداری برای معرفی آن به دامپزشکی و دیگر نهادها به عنوان مرکز رسمی شهرداری، نتوانسته حمایت دیگر دستگاه‌ها را کسب کند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، مرکز نگهداری از سگ‌های بی‌پناه یا بلاصاحب در جیرفت به مدت یک سال است با کمک شهرداری راه‌اندازی شده اما به دلیل کمبود اعتبار، پیگیری نکردن کارهای اداری برای معرفی آن به دامپزشکی و دیگر نهادها به عنوان مرکز رسمی شهرداری، نتوانسته حمایت دیگر دستگاه ها را کسب کند.

اکنون بعد از بازدید برخی از مسئولان کشوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از این مرکز و برگزاری نشستی مشترک با دستگاه‌های مرتبط، مقرر شده است دامپزشکی برای عقیم کردن و واکسناسیون سگ‌ها به شهرداری کمک کند.

شرایط نگهداری از سگ‌ها در این مرکز مناسب و بهداشتی نیست و باید گفت نبود حمایت‌های کافی شرایط بهتر از این را ایجاد نمی‌کند؛ مسئولان این مرکز می‌گویند اگر غذای لازم برای این سگ‌ها از هر محلی از جمله ضایعات کشتارگاه‌ها تامین نشود، مشکل عمیق‌تر می‌شود.

آنطور که در بازدید از این محل اعلام شد، بعد از تعدیل نیرو در شهرداری فقط ۲ نفر در این محل فعالیت می‌کنند که تنها یکی از آنان کارمند شهرداری است و با وانت شخصی خود به جابه‌جایی غذا یا سگ‌ها می‌پردازد.

بیش از ۳۰۰ سگ در آن محل که در فاصله نزدیکی از شهر جیرفت قرار دارد، نگهداری می‌شوند که طبق گفته کسانی که از این سگ‌ها مراقبت می‌کنند، گاهی پیش می‌آید یک روز در میان غذا نخورند؛ مساله‌ای که گفته شده خطرناک است زیرا سگ‌ها درصورت فشار گرسنگی به همدیگر حمله خواهند کرد.

مریم کاظمی یکی از ۲ نفری که در این مرکز فعالیت می‌کند و گفت: اگر بخواهیم سگ‌های بیشتری جمع‌آوری کنیم برای تامین غذای آنها با مشکل مواجه می‌شویم.

وی که از دوستداران حیوانات است و از کارکنان شهرداری نیست افزود: بر روی کمک‌های مردمی هم نمی‌شود به صورت ثابت حساب کرد و برخی از روزها این کمک‌ها وجود ندارد بنابراین انتظار داریم که مجوزی صادر شود که بتوانیم از ضایعات کشتارگاه‌ها استفاده کنیم.

دامپزشکی: شهرداری هماهنگ کند از هفته آینده شروع می‌کنیم

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: شهرداری در نهایت این مرکز را به عنوان مرکز نگهداری سگ‌های بلا صاحب(بی‌پناه) به دامپزشکی معرفی کرد و قرار است در آغاز همکاری واکسن و عقیم‌سازی ۱۰۰ سگ را به صورت رایگان انجام دهیم و در ادامه همکاری نیز با بخش‌های خصوصی هماهنگ می‌کنیم که شهرداری فقط یک پنجم یا یک ششم هزینه‌ها را برای واکسیناسیون یا عقیم‌سازی به بخش خصوصی پرداخت کند.

دکتر علی احمدی با بیان اینکه جلسه‌ای با حضور فرماندار، نماینده دادستانی و شهردار برگزار شد و مصوبات خوبی داشت افزود: فرماندار هم پای کار است و به نظر می‌رسد از هفته آینده کار شروع شود اما منتظر هماهنگی شهرداری هستیم.

وی تاکید کرد: سگ‌هایی که در این مرکز نگهداری می‌شوند باید عقیم شوند تا بتوان جمعیت آنها را کنترل کرد و نگهداری محض این سگ‌ها بی‌فایده است.

احمدی یادآور شد: فاصله شهر و روستا در جیرفت و بسیاری از شهرهای جنوب استان کرمان بسیار نزدیک است و کنترل جمعیت سگ‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

دامپزشکی در بازدیدی که از مرکز نگهداری سگ‌های جیرفت داشت این مکان را ضد‌عفونی کرد.

جمعیت سگ‌های بلاصاحب در جیرفت همچون بسیاری از شهرها در حال افزایش است و مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است. به نظر می‌رسد بدون حمایت دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی مرتبط و نیز کمک مردم امکان اثرگذاری این مرکز نگهداری بر کنترل جمعیت سگ‌های شهر جیرفت آنطور که باید وجود نخواهد داشت.

کارشناسان می‌گویند نمی‌توان سگ‌ها را از شهر حذف کرد بنابراین تنها راه عقیم‌سازی و رها‌سازی تعدادی از آنها در برخی نقاط است که با حفظ قلمرو از حضور سگ‌های دیگر جلوگیری کنند و از طرفی به دلیل عقیم‌بودن جمعیت خود آنها کنترل شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106670
1 نظر
  1. صدره می گوید

    سلام …آقا چرا اقدام نمی‌کنند دور میدان حاج قاسم جیرفت سگهازیادن تعدادشون ب ۸یا ۹ تا سگ میرسه ی شبی برای خرید دارو بیرون رفته بودم بهم حمله کردند خدا رحم کرد مردم ب دادم رسیدن رفتم شهرداری قول دادن اما متاسفانه هیچ خبری نشد چرا مرکز شهر باید پر از سگ باشه خطرناکه گرسنه هستند حمله میکنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.