نمایشگاه پته کهن کرمان در رفسنجان گشایش یافت

بیش از ۱۰۰ اثر پته با گشایش نمایشگاه “پته کهن کرمان” در فرهنگسرای جوان رفسنجان به مدت یک هفته به نمایش گذاشته شد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایرنا، نمایشگاه پته کهن کرمان از امروز (یکشنبه) به مدت یک هفته در فرهنگسرای جوان رفسنجان با به نمایش گذاردن بیش از ۱۰۰ اثر پته گشایش یافت.

این نمایشگاه که شبانگاه گذشته افتتاح شد در ساعات صبح و عصر آماده بازدید علاقمندان است.
مسئول نمایشگاه پته کهن کرمان با اشاره به اینکه از پنج سال قبل پزوهشی در زمینه بازآفرینی پته کرمان را آغاز کردم گفت: در حال حاضر پته های جدید با نقوش زیبا و دوخت ظریفی وارد بازار شده است.

نجمه محمدی با اشاره به کیفیت بالای پته ایرانی که در هیچ جای دنیا یافت نمی شود افزود: پته ایرانی طرفدار بسیار زیادی در دنیا دارد امّا اگر بازآفرنی شود طرفداران این کالای ارزآور افزایش خواهند یافت.

وی ادامه داد: در پته های قدیم از رنگ های شیمیایی در نخ ها و الیاف استفاده می شد و نیز سوزن دوزی به شیوه درشت انجام می شد لذا در بازآفرینی سعی کردیم از رنگ های طبیعی و نیز سوزن دوزی ریز و ظریف استفاده شود تا جلوه زیبایی پته چندین برابر شود.
محمدی که سال ۹۹ به عنوان پژوهشگر برتر سال در حوزه صنایع دستی کشور معرفی شد تصریح کرد: کارگاهی با ۶۰۰ نفر هنرجو برای بازآفرینی پته کهن کرمان و آموزش ای مهم در کرمان دایر شده است.

وی ادامه داد: با شرایط فعلی زمینه سفارش پته در سایز، نقش و رنگ دلخواه وجود دارد و مشتری مانند گذشته مجبور به خرید پته دوخته و آماده شده نیست.

محمدی گفت: اکنون استفاده از پته روی لباس، کیف و کفش نیز در حال انجام است که مشتریان زیادی دارد.


لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=89886
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.