رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان اعلام کرد


جرایم سایبری در استان کرمان ۳۰ درصد افزایش یافته است

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه امسال جرایم سایبری در استان ۳۰ درصد افزایش یافته است، گفت: ۷۶ درصد از پرونده‌های تشکیل شده سایبری در استان در حوزه مالی است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، سرهنگ محمدرضا رضایی با بیان اینکه تصور و ذهنیت جامعه این است که مجرم سایبری فرد است که توانایی و سواد بالایی در حوزه آی‌تی دارد، اظهار داشت: با توجه به پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا شاهد هستیم که این موضوع خیلی صادق نیست.

وی با بیان اینکه عمده توانایی مجرمان سایبری در روانشناسی خوب است و اطلاعات خیلی خاصی ندارند، گفت: از سال ۱۳۹۰ پلیس فتا در فرماندهی انتظامی استان کرمان تاسیس شده است و هر ساله شاهد رشد جرایم سایبری در استان کرمان هستیم.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه امسال جرایم سایبری در استان ۳۰ درصد افزایش یافته است، افزود: ۷۶ درصد از پرونده‌های تشکیل شده سایبری در استان در حوزه مالی است و از این مقدار ۴۵ درصد جرایم کلاهبرداری‌های اینترنتی و ۳۵ درصد جرایم مربوط به برداشت‌های غیرمجاز هستند.

وی با بیان اینکه مهمترین دلیل در وقوع جرایم سایبری در استان کرمان عدم آگاهی و دانش در مورد استفاده از فضای مجازی و همکاری مالباخته با مجرم است، ادامه داد: عمده کابران فضای مجازی دانش لازم برای استفاده از این فضا را ندارند.

رضایی با اشاره به اینکه خریدهای اینترنتی عمده پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتای استان کرمان است، گفت: متاسفانه کاربر قبل از اینکه تجربه موفقی از این سایت‌های خرید اینترنتی داشته باشد و قبل از اینکه کالا به دستش برسد پرداخت داشته و بعد از آن هیچ کالایی دست او را نگرفته است.

وی با بیان اینکه آگهی‌های تبلیغاتی که در سایت دیوار و یا سایر صفحات گذاشته می‌شود، معمولا معتبر نیست، افزود: متاسفانه مردم در این سایت بدون آن که فروشنده را بشناسند و هویت آن را بررسی کنند پول پرداخت می‌کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان با اشاره به اینکه پرونده‌ای داریم که فرد ۲۷۰ میلیون تومان برای خرید یک کالا بیعانه پرداخت کرده و بعد هیچ پاسخی از سوی فروشنده کالا دریافت نکرده است، بیان کرد: چند روز قبل فردی ۲۵ میلیون تومان برای خرید یک خودرو پژو پارس بیعانه پرداخت کرده بود و اصلاً فرد فروشنده مشخص نیست.

وی با بیان اینکه ساده‌انگاری فضای مجازی باعث شده که تعداد زیادی از شهروندان ما در فضای مجازی مالباخته شوند، گفت: به استناد پرونده‌هایی که در پلیس فتا موجود است تبعات این جرایم به مراتب بیشتر از فضای حقیقی است و مردم بیشتر آسیب می‌بینند که از جمله این آسیب‌ها، آسیب روحی است.

رضایی با اشاره به اینکه مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا حدود یک سال است در پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان کرمان تشکیل شده است، افزود: مردم می‌توانند در طول شبانه روز با شماره ۰۹۶۳۸۰ تماس گرفته و تخلفات را گزارش داده و مشاوره دریافت کنند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان با بیان اینکه شهروندان به محض دریافت پیامک‌هایی که مشکوک است می‌توانند به این شماره اطلاع دهند، تاکید کرد: شهروندان به این نکته توجه داشته باشند که هیچ پاسخی به این پیامک‌ها ندهند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=101018
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.