رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:


اگر مشکلات شرکت زغال‌سنگ ادامه پیدا کند، تا دو ماه آینده تعطیل می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی: شرکت زغال‌سنگ علی‌رغم همه تلاش‌ها و فعالیت‌های صورت‌گرفته به دلیل عدم پشتیبانی و همکاری لازم صندوق فولاد شاهد وضعیت نامناسبی در شرکت زغال‌سنگ کرمان هستیم به همین دلیل نیز وضعیت تولید نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته و به‌شدت کاهش‌یافته به‌نحوی‌که اگر این موضوع ادامه پیدا کند ظرف ۲ ماه آینده شرکت به تعطیلی قطعی می‌انجامد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورابراهیمی در نشست مشترک با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل صندوق فولاد کشور، مدیرعامل شرکت صدر تأمین و نمایندگان کارگری شرکت زغال‌سنگ کرمان افزود: با واگذاری شرکت زغال‌سنگ، تحولی بزرگ در راستای حل مشکلات کارگری پرداخت بدهی‌های مالیاتی و بیمه‌ای این شرکت و همچنین مکانیزه‌شدن کامل معادن شرکت زغال‌سنگ انجام می‌شود.

 او ادامه داد، بدهی مالیاتی سنگین این شرکت از یک سو، بدهی تأمین اجتماعی، مشکلات بیمه‌ای کارگران به دلیل بدهی سنگین تأمین اجتماعی و نیز بدهی به سایر مجموعه‌های تأمین‌کننده مواد و تأمین‌کننده تجهیزات شرکت و تأخیر در پرداخت‌های حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان، چالش اساسی ایجاد شده در شرکت مذکور است که به همین دلیل نیز وضعیت تولید نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته و به‌شدت کاهش‌یافته به‌نحوی‌که اگر این موضوع ادامه پیدا کند ظرف ۲ ماه آینده شرکت به تعطیلی قطعی می‌انجامد.

 پورابراهیمی در ادامه مطرح کرد: چند ماه است که با استاندار محترم و مسئولین صندوق صحبت کردیم که لازم است که دو اتفاق مهم تصمیم‌گیری شود اول اصلاح ساختار مالی بودجه‌ای و اداری شرکت زغال‌سنگ و دوم امکان تغییر مالکیتی آن از صندوق فولاد به صندوق تأمین اجتماعی.

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت زغال باتوجه‌به تغییرات قیمت جهانی تغییر نرخ ارز و حجم نیاز گسترده‌ای که هر روز بیشتر می‌شود به‌شدت سودآور است؛ اما به دلیل عدم سرمایه‌گذاری لازم، عدم استفاده از فناوری‌های تولید و عدم مکانیزه‌کردن شرکت و عدم مکانیزه‌شدن تولید در شرکت زغال‌سنگ شاهد وضعیتی نامناسب در این شرکت هستیم. درحالی‌که شرکت‌های زغال‌سنگ طبس و شرکت‌های مشابه از وضعیت خوبی در تولید و سودآوری برخوردارند.

 پورابراهیمی گفت باتوجه‌به تصمیمات اخیر وزیر محترم تعاون در استان درخواست ما تسریع در توافقات صورت‌گرفته و پیگیری‌های انجام شده توسط اینجانب، استاندار محترم، و سایر مسئولان استانی است.

 در ادامه نمایندگان شوراهای کارگری شرکت زغال‌سنگ کرمان به تشریح وضعیت این شرکت پرداختند و بیان کردند به دلیل عدم پشتیبانی در تولید ما شاهد کاهش تدریجی در فعالیت‌های تولید شرکت شدیم درحالی‌که به وضعیت تولید ده‌هزار تن در ماه رسیدیم که نشان‌دهنده وضعیت بسیار نگران‌کننده شرکت است.

 پورابراهیمی هم درخواست کرد که تصمیمات کوتاه‌مدت دراین‌خصوص این موضوع اتخاذ شود تا موضوع مدیریت حواشی این شرکت بتواند به حداقل ممکن برسد.

 بر اساس مصوبات جلسه امروز مقرر گردید، حداکثر تا هفته آینده ۱۰۰ میلیارد تومان از شرکت صدر تأمین در قالب پیش‌پرداخت به شرکت زغال‌سنگ کرمان واریز تا بخشی از تعهدات مالیاتی، تأمین اجتماعی و تجهیزات موردنیاز برای تولید اختصاص پیدا کند.

 حداکثر تا یک هفته آینده تیم کارشناسی قیمت‌گذاری سهام شرکت زغال‌سنگ گزارش نهایی را ارائه می‌کند و در ۲۴ ساعت آینده مصوبه هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی برای اجرایی‌شدن انتقال مذکور عملیاتی می‌شود و رسماً تا یک ماه آینده مدیریت کامل شرکت زغال‌سنگ به شرکت صدر تأمین و سازمان تأمین اجتماعی منتقل شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=114646
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.