افزایش 20 درصدی تولید علوفه مراتع استان کرمان

رییس اداره مرتع و بیابان زدایی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان گفت: با اجرای پروژه‌های اصلاح و احیای مراتع در دو بخش بیومکانیک و بیولوژیک از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، شاهد افزایش علوفه در سطح مراتع استان در سال جاری خواهیم بود.

“عباس درخشانی”  با بیان اینکه اجرای عملیات بیومکانیک و بیولوژیک باعث افزایش 20 درصدی تولید علوفه در هکتار می‌شود، اظهار کرد: تاکنون مراتع استان به طور متوسط 60 کیلوگرم در هکتار تولید داشته‌اند که با انجام عملیات‌های به یو مکانیک و بیولوژیک، تولید علوفه مراتع به 72 کیلوگرم در هکتار می‌رسد که در مجموع، علوفه حاصل از انجام این عملیات‌ها، 79 هزار و 572 کیلوگرم است که این میزان تولید علوفه، نیاز روزانه 46 هزار و 807 واحد دامی را تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: به منظور تحقق اهداف طرح‌های مرتع‌داری و ارتقای کمی و کیفی پوشش گیاهی، امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، پروژه‌های اصلاح و احیای مراتع در دو بخش بیومکانیک و بیولوژیک با هدف ذخیره نزولات آسمانی، افزایش تولید علوفه و ظرفیت مراتع، کنترل هرز آب، جلوگیری از فرسایش آبی و بادی و توانمندسازی و افزایش درآمد دامداران و بهره برداران مرتع، حفظ خاک، کشت و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی و …  در سطح شش هزار و 631 هکتار مراتع استان در حال اجرا است.

درخشانی افزود: بخش بیومکانیک، شامل؛ عملیات احداث هلالی آبگیر، همراه با بذرکاری در مراتع تخریب شده یا به شدت مورد چرای دام قرار گرفته که هنوز پایه‌هایی از گونه‌های گیاهی مناسب و خوش خوراک در منطقه وجود دارد، به اجرا در می‌آید.

وی تصریح کرد: در این عملیات با توجه به شیب، در جهت عمود بر شیب و بر روی خطوط تراز و به فواصل، هلال‌هایی ایجاد می‌شود و پس از ایجاد شیار بذور مرتعی مناسب منطقه ( با اولویت گونه‌های بومی) قبل از ریزش‌های جوی در آن قرار داده می‌شود و به دلیل نقشی که اجرای این پروژه در افزایش رطوبت خاک دارد، شرایط برای سبز شدن بذرهای کاشته شده در تاج چاله‌های هلالی را فراهم می‌کند و باعث افزایش پوشش گیاهی، افزایش تولید و ظرفیت مرتع، تغییر ترکیب گیاهی منطقه و همچنین حفظ خاک می‌شود.

رییس اداره مرتع و بیابان زدایی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان به اثربخشی این عملیات اشاره کرد و گفت: پس از اجرای عملیات بیومکانیک و با توجه  به بارندگی‌های اخیر به طور متوسط، هر تشتک 300 تا 400 لیتر نزولات آسمانی را جمع آوری که با توجه به سطح 2 هزار و 232 هکتاری عملیات بیومکانیک و احداث 200 عدد تشتک در هکتار، میزان آب جمع آوری شده در تشتک‌های احداثی بین 13 هزار و 392 تا 17 هزار و 856 مترمکعب برآورد می‌شود که ذخیره این حجم از نزولات آسمانی، علاوه بر اینکه از جاری شدن آب در عرصه و انجام فرسایش جلوگیری می‌کند، باعث افزایش رطوبت خاک و در نتیجه افزایش پوشش گیاهی می‌شود.

رییس اداره مرتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی استان کرمان عملیات بیولوژیک را اقدام دیگر این حوزه به منظور تحقق اهداف طرح‌های مرتع‌داری و ارتقای کمی و کیفی پوشش گیاهی در امسال عنوان کرد و افزود: این بخش در دو عملیات کپه کاری و قرق در حال اجراست.

درخشانی گفت: عملیات کپه کاری در مناطق کوهستانی و پرشیب در مراتعی که دارای خاک‌های کم عمق تا نیمه عمق هستند، انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه  عملیات قرق برای مدیریت پوشش گیاهی و مرتع در نظر گرفته می‌شود، افزود: در مدت معین از ورود دام به تمام یا قسمتی از سطح مرتع با هدف احیای پوشش گیاهی، جبران خسارت‌هایی که از چرای دام به مراتع وارد شده است و بررسی تغییرات پوشش گیاهی در دراز مدت و بدون حضور دام، جلوگیری می‌شود.

رییس اداره مرتع و  زدایی اداره کل منابع طبیعی استان کرمان با بیان اینکه قرق معمولاً به دو صورت مستقل یا پروژه کمکی در مرتع  صورت می‌گیرد، تصریح کرد: با توجه به شرایط منطقه و وضعیت پوشش گیاهی و دامداری، پس از اجرای عملیات بیولوژیک و بیومکانیک، محدوده مذکور به مدت دو سال به عنوان یک پروژه کمکی، قرق و از ورود دام به عرصه‌های مرتع کاری جلوگیری و ممانعت می‌شود تا در طول این مدت، گیاهان کاشته شده بتوانند استقرار کامل یابند و در پناه آن نیز پوشش گیاهی مرتع، بازسازی شود.

وی با بیان اینکه  از 14.2 میلیون هکتار مساحت شمال استان کرمان، شش میلیون و 267 هزار و 926 هکتار را مراتع تشکیل می‌دهند، بیان کرد: از این میزان، مساحت مراتع خوب، حدود 23 هزار هکتار؛ یعنی کم‌تر از نیم درصد، مساحت مراتع متوسط، یک میلیون و 290 هزار هکتار؛ یعنی معادل 19 و نیم درصد و مساحت مراتع فقیر و خیلی فقیر چهار میلیون و 955 هزار هکتار؛ یعنی 80  درصد هستند.

درخشانی افزود: تولید متوسط هر هکتار مرتع، 65 کیلوگرم علوفه خشک است و در مجموع مراتع استان، 407 هزار تن علوفه خشک در سال تولید می‌کنند که این میزان علوفه قادر است، یک میلیون و 347 هزار و 58 واحد دامی را در طول هفت ماه ( فصل ییلاق و قشلاق) در خود جای دهد.

وی بیان کرد: با اجرای پروژه‌های اصلاح و احیای مراتع تولید علوفه مراتع بیشتر می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36099
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.