استفاده از آب های تجدید پذیر در کرمان بیشتر از متوسط کشوری است

ابراهیم علیزاده بیان کرد: اگر به طور متوسط ۱۲۹ میلیمتر بارندگی داشته باشیم ۲۳ میلیارد مترمکعب آب حاصل می شود که نزدیک به ۱۸ میلیارد مترمکعب آن تبخیر شده و ۵ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تاکید کرد: این مسئله در دنیا مطرح است که اگر کشوری کمتر از ۲۰ درصد از آب تجدیدپذیر را استفاده کند، شرایط پایدار آبی دارد و اگر ۴۰ درصد مصرف کند، شرایط قابل قبولی دارد.

 

وی ضمن عنوان اینکه اگر کشوری کمتر از ۲۰ درصد از آب تجدیدپذیر را استفاده کند، شرایط پایدار آبی دارد و اگر ۴۰ درصد مصرف کند، شرایط قابل قبولی خواهد داشت افزود: متاسفانه در کرمان ۱۲۰ درصد از آب های تجدیدپذیر استفاده می کنیم که متوسط کشور ۸۵ درصد بوده که بخش عمده ای از این برداشت های بی رویه مربوط به چاه های غیرمجاز است.

علیزاده ادامه داد: اولویت اول استان اقدام برای مسدود کردن چاه های غیرمجاز است که در این راستا باید چهار اقدام با هم صورت بگیرد که شامل مسدود کردن چاه های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند، اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری می شود.

وی می گوید: مسئولان هر سه قوه در زمینه مسدود کردن چاه های غیرمجاز با وزارت نیرو همکاری دارند، در سال ۹۶ تعداد یک هزار و ۵۳۹ حلقه چاه غیرمجاز و سال گذشته یک هزار و ۶۵۹ حلقه مسدود شده که آب مصرفی این چاه ها سرجمع ۱۲۵ میلیون مترمکعب بوده و برای امسال مسدود کردن ۷۰۰ حلقه چاه برای ما مشخص شده که تاکنون ۲۰۵ حلقه چاه با ۵ میلیون مترمکعب مصرف آب مسدود شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خاطرنشان کرد: مکلف هستیم در پایان برنامه ششم توسعه میزان برداشت ها را به آب قابل برنامه ریزی برسانیم، یعنی آبی که می شود از سفره های زیرزمینی برداشت کرد به شرط اینکه تعادل دشت حفظ شود.

وی اظهار کرد: اکنون ۹۰۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی داریم که باید تا پایان برنامه هفتم توسعه باید ۱.۸ میلیارد مترمکعب برداشت از سفره های زیرزمینی کاهش پیدا کند.

علیزاده گفت: رتبه دوم تا سوم را در مسدود کردن چاه های غیرمجاز در کشور داریم اما در نصب کنتورهای هوشمند به شدت مشکل داریم که باید برنامه ریزی جدی ومنظم تری در این راستا در سطح استان صورت گیرد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=29176
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.