۱۰ باند کلاهبرداری اینترنتی در استان کرمان منهدم شد

رئیس پلیس فتای استان کرمان گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۰ باند کلاهبرداری اینترنتی در استان شناسایی و منهدم شده است.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، سرهنگ امین یادگارنژاد صبح امروز نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با تبریک میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار اظهار داشت: به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش آسیب‌های اجتماعی لازم است با تهدیدات فضای مجازی بیشتر آشنا شویم.

وی با بیان اینکه وقوع جرایم سایبری در سال 1400 به مقدار 18 درصد افزایش پیدا کرده گفت: افزایش کاربران در فضای مجازی از دلایل افزایش وقوع جرم سایبری است.

رئیس پلیس فتای استان کرمان با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون 96 درصد جرائم سایبری استان کرمان کشف شده افزود: کلاس‌های آموزشی در سطح استان توسط پلیس فتا برگزار شده، اما کافی نیست.

وی با بیان اینکه کلاهبرداری یارانه‌ای بیشترین کلاه‌برداری سایبری است که 42 درصد کل پرونده‌ها است ادامه داد: این جرائم نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش پیدا کرده است.

یادگارنژاد با اشاره به اینکه مزاحمت‌های اینترنتی در استان کرمان 12 درصد افزایش پیدا کرده که 7 درصد هتک حرمت در پرونده‌ها بوده است گفت: انتقام جویی، سرگرمی، کنجکاوی و سرقت اینترنتی و همچنین هتک حرمت بیشترین جرائم سایبری اینترنتی است.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی پرونده‌های کشف شده 140 میلیارد ریال است افزود: از ابتدای سال تاکنون 10 باند کلاهبرداری اینترنتی در استان شناسایی و منهدم شده است.

رئیس پلیس فتای استان کرمان با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون چهار باند ضداخلاقی در فضای مجازی نیز شناسایی و منهدم شده است ادامه داد: امروزه مهمترین شیوه کلاهبرداری ارسال پیامک‌های حاوی لینک آلوده است که انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه به پیامک‌های ناشناس نباید پاسخ داده و به هیچ عنوان نباید نسبت به این پیام‌های ارسالی عکس العمل نشان ندهید گفت: باید بلافاصله با پلیس فتا تماس گرفته و موضوع را در جریان بگذارید.

یادگارنژاد با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی‌های قوه قضائیه و دولت همه هستند افزود: اصلاً نباید پول پرداخت کرد و به هیچ وجه لینک‌های ارسالی پیامکی را باز نکنید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=85998
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.