ایمن‌سازی اطراف کارخانه یخ‌سازی کرمان پایان یافت؛


۳ مصدوم در نشت گاز آمونیاک از کارخانه یخ‌سازی کرمان

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر کرمان ضمن تشریح ابعاد حادثه نشت گاز خطرناک آمونیاک از کارخانه یخ‌سازی واقع در این شهر طی بامداد امروز ضمن اعلام سه مصدوم ناشی از استنشاق گاز گفت: طی چند دقیقه قبل ایمن‌سازی محیط و رفع خطر پایان یافت.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، ابراهیم بابایی صبح دوشنبه تأکید کرد: اگر فردی در محدوده ابتدای خیابان شهید مصطفی خمینی تا تقاطع بسیج و سه‌راه خیابان شهید مطهری شهر کرمان دچار علائم سوزش و خارش پوست یا سایر علائم پوستی بود بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کند.

 وی در تشریح ابعاد این حادثه با بیان اینکه ساعت ۵:۲۰ بامداد امروز حادثه نشت گاز آمونیاک اطلاع‌رسانی شد و نیروهای ویژه مواد شیمیایی و خطرناک آتش‌نشانی به محل اعزام شدند گفت: باتوجه‌به اینکه ستاد فرماندهی اطفای حریق در چنین مواقعی نمی‌تواند تعداد زیادی نیرو را به محل اعزام کند یا ستاد را در محل تشکیل داد، لذا این ستاد در محل سازمان آتش‌نشانی تشکیل، تصمیم‌های رفع خطرسازی نیز اتخاذ و از طریق معاونت عملیات در محل کارخانه یخ‌سازی اعمال شد.

 بابایی اعلام کرد: ۲ نفر از کارکنان یخ‌سازی در حادثه دچار مشکل تنفسی بودند؛ زیرا گاز را استنشاق کرده بودند که به‌وسیله تکنسین‌های اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.

 وی گفت: همچنین یکی از عوامل آتش‌نشانی باوجود استفاده از تجهیزات ایمنی دچار علائم پوستی شده که البته گذر زمان میزان مصدومیت وی و دیگر کارکنان کارخانه یخ‌سازی را مشخص می‌کند؛ زیرا برخی علائم استنشاق این نوع گاز در گذر زمان مشخص می‌شود.

 مدیرعامل آتش‌نشانی کرمان با بیان اینکه بهسازی محیط و کنترل محیط اطراف یخ‌سازی انجام شده گفت: گاز آمونیاک موجود در هوا را با فعل‌وانفعال شیمیایی و کارهای تخصصی به ماده دیگری تبدیل کردیم تا رفع خطر بهتر انجام شود.

 محدوده تجاری و تخلیه اضطراری

 بابایی همچنین در مورد وضعیت تخلیه اضطراری ساکنان اطراف کارخانه نیز گفت: ازآنجاکه ۹۰ درصد واحدهای اطراف کارخانه تجاری است، ساکنان زیادی در آن زمان بامداد در محل حضور نداشتند؛ اما درعین‌حال نیروهای آتش‌نشانی با حضور در بین خانه‌های مردم که پنجره‌هایشان باز بود، در زدند، آنان را نسبت به نشت گاز مطلع کردند و کار تخلیه اضطراری نیز با آرامش و بدون ایجاد هیاهو انجام شد.

 وی با بیان اینکه تردد خاصی بین شهروندان در زمان بروز حادثه اطراف کارخانه وجود نداشته اظهار داشت: در تخلیه اضطراری در این مواقع نباید زیاد هیاهو کرد تا سبب بروز حوادث ثانوی نشود؛ لذا این کار با آرامش انجام گرفت.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106420
1 نظر
  1. امان می گوید

    گاز آمونیاک خیلی خطرناکه تازه گل گهر و مس دارن کارخونه روباز تولید امونیاک می زنن که دیر یا زود کل منطقه را آلوده خواهند کرد کسی پیگیر نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.