توضیح علوم پزشکی بم درباره خوابگاه دانشجویان و حادثه آتش‌سوزی


دانشجویان می‌خواستند در کانکس‌ها اقامت داشته باشند

کرمان‌نو- معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم در مصاحبه‌ای درباره وضعیت خوابگاه‌های این دانشگاه، علت استفاده از کانکس به عنوان خوابگاه و نیز حادثه آتش سوزی شامگاه جمعه توضیح داد.

به گزارش کرمان‌نو دیشب آتش سوزی در دو خوابگاه کانکسی دختران دانشجوی این دانشگاه رخ داد که تلفات یا مصدوم نداشت اما دو کانکس به طور کامل در آتش سوخت.
مدیرعامل آتش نشانی شهرداری بم گفته بود که کپسول آتش نشانی مناسب این نوع حریق در محل وجود نداشته است؛ درحالی که معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم می‌گوید که کپسول‌ها اخیرا توسط این سازمان پر شده‌اند و باید از همان نوع که می‌گویند پر می‌کرده‌اند.
محمد غضنفرآبادی اگرچه می‌گوید که قصد ندارد به مساله دامن بزند اما تاکید دارد که آتش نشانی نیز دیر به محل آتش رسیده است.
او همچنین درباره شرایط خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه هم توضیحاتی ارائه داده که در پی می آید.

ویدیو آتش سوزی را اینجا می‌توانید ببینید
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم درباره اتش‌سوزی شب گذشته خوابگاه دخترانه این دانشگاه بیان کرد: این خوابگاه ۱۲ عدد کپسول آتش نشانی دارد که ۳۱ فرردین ۱۴۰۱ تاریخ کپسول‌ها تمام شده بود و سازمان آتش نشانی آن‌ها را پر کرده و تحویل ما داده است.
او در پاسخ به مدیرعامل آتش نشانی بم که گفته بود برای اطفای حریق کپسول آتش نشانی از نوع پودر نیاز بوده افزود: زمانی که ما به سازمان آتش‌نشانی مراجعه کردیم و مشاوره گرفتیم می‌توانست نصف کپسول‌ها را به صورت پودر به ما تحویل دهد.
غضنفرآبادی ادامه داد: بُعد مسافتی بین خوابگاه تا اولین ایستگاه آتش نشانی بیش از پنج کیلومتر بوده و ماشین‌های آتش‌نشانی دیر به مقصد رسیده‌اند.
او تصریح کرد: به گفته دانشجویان زمانی که اولین تماس با آتش نشانی در ساعت ۲۰:۲۳ تماس گرفته است، مجدد ۲۰:۳۳ هم تماس گرفتند و مامور آتش نشانی گفته آتش شعله ورتر شده تا ما بیاییم؟؛ همچنین از تماس دوم ۱۵ دقیقه گذشته تا ماشین ها به محل آتش سوزی رسیده اند.
غضنفرآبادی اظهارکرد: آتش نشانی ابتدا یک ماشین فرستاد و بعد از اینکه ما مراجعه کردیم طی تماس تلفنی مجدد ماشین دوم را به محل فرستادند.
او افزود: ما البته نمی‌خواهیم به مساله دامن بزنیم زیرا ماهیت کانکس(PVC) قابل اشتعال است و خیلی سریع آتش سرایت می‌کند.
غضنفرآبادی گفت: شب گذشته در ساعت اوج مصرف برق بوده و دانشجویان هم در آن ساعت از تمامی وسایل برقی مانند اسپیلت، آبگرمکن، اتو، شارژر و لپ‌تاپ به صورت همزمان در حال استفاده بوده‌اند.

تلفات نداشتیم چون دانشگاه خوب عمل کرده است
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم خاطرنشان کرد: نوسانات برقی باعث شده فیوز جرقه بزند اما محافظ عمل کرده و برق قطع شده؛ اینکه ما تلفات جانی نداشتیم به دلیل اینکه دانشگاه در بحث تاسیسات و وسایل ایمنی بخوبی عمل کرده است.
غضنفرآبادی گفت: شعله وارد جدار کانکس شده و به دلیل اینکه دانشجویان خانم بودند فقط تماس تلفنی با آتش نشانی گرفته‌اند که شعله نیز زیاد می‌شود؛ اگر محافظ فیوز بخوبی عمل نکرده بود شاید اتفاقات ناگوارتری رخ می‌داد.
او تصریح کرد: رییس دانشگاه علوم پزشکی بم با تیم همراهشان تمام تلاش خود را برای دانشجویان طبق شعار«دانشجو فرزند ماست» جامه عمل پوشانده است و نمونه آن راه اندازی خوابگاه پسرانه تلاش است.

پاسخ درباره خوابگاه‌های کانکسی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم درباره شرایط خوابگاه‌های این دانشگاه نیز توضیح داد: این کانکس‌ها یک سال و نیم بعد از زلزله ۸۲ برای استفاده مردم تعبیه شدند که تا نیمه دوم سال ۹۰ مردم به دلیل شرایط زلزله و ساخت و سازهایی که داشتند از این کانکس‌ها استفاده می‌کردند.
غضنفرآبادی بیان کرد: کانکس‌ها از سال ۹۰ تاکنون در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته‌اند تا به عنوان خوابگاه از آن‌ها استفاده شود.
او افزود: خوابگاه پسرانه دانشگاه علوم پزشکی بم نیز در همین کانکس‌ها مستقر بود که بهمن سال ۱۴۰۰ با ساخت خوابگاه، ۲۶۰ دانشجوی پسر به خوابگاه تلاش منتقل شدند.

دانشجویان از کانکس ها رضایت داشته اند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم اظهارداشت: به دلیل فرسایش و مشکلاتی که کانکس‌ها داشته‌اند چندین مرتبه درخواست انتقال دانشجویان داده شد اما دانشجویان از این کانکس‌ها به دلیل اینکه سوییت کامل و دارای آشپزخانه مجزاست رضایتمندی دارند.

او ادامه داد: در ۲ سال گذشته هم که قرار بود پسران را به هتل آزادی منتقل کنیم، دانشجویان رضایتنامه‌ای را امضا کردند که ما تمایل داریم در کانکس‌ها مستقر باشیم.
غضنفرآبادی عنوان کرد: از مهر ۹۹ که در معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه معرفی شدم بلافاصله در جلسه وزارتخانه بحث پیشرفت خوابگاه‌های دانشجویی را کلید زدیم و با حضور نماینده مردم در مجلس، دکتر اویسی رییس دانشگاه و دکتر رجایی معاون توسعه و پشتیبانی دانشگاه جلسه مهمی با حضور دکتر لاری معاون وزیر برای تعیین تکلیف خوابگاه پسرانه و دخترانه با اولویت راه‌اندازی خوابگاه دخترانه برگزار شد.
وی تاکیدکرد: ساختمان شهید صدوقی که قرار بود به بیمارستان اطفال تغییر یابد طی انعقاد تفاهم نامه ای بین ریاست دانشگاه، صندوق رفاه دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشجویی مقرر شد هر کدام مبلغ ۲ میلیارد تومان آورده داشته باشند و خوابگاه با اعتبار اولیه ۶ میلیارد تومان آغاز به کارکند.

چرا انتقال پسران اولویت گرفت؟

غضنفرآبادی تصریح کرد: کار جهادی از نیمه دوم خردادماه تا بهمن ۱۴۰۰ در طول مدت ۱۰ ماه شروع شد که اولویت با انتقال دختران دانشجو بود اما به دلیل اینکه تعداد دانشجویان دختر ما حدود ۴۰۰ نفر است و این خوابگاه ظرفیت کمتری داشت، پسران ما به این خوابگاه منتقل شدند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هتل آزادی بم متعلق به بنیاد مستضعفان قرار بود به فروش برسد، دانشگاه علوم پزشکی بم اقدام به خریداری این هتل برای راه اندازی خوابگاه دخترانه کرد.

منتظر انجام فرآیند خرید هتل هستیم

او گفت: جلسه‌ای هم در وزارتخانه برگزار و صندوق رفاه دانشجویی مبلغ ۴۰ میلیارد تومان هم برای این موضوع اختصاص داد و موافقت اصولی آن گرفته شد.
غضنفرآبادی بیان کرد: پیگیر خرید هتل آزادی هستیم و تاکنون موافقت اصولی آن به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان انجام شده است که اگر موفق به خریداری هتل شویم طی ۲ ماه آینده دانشجویان را به هتل آزادی انتقال خواهیم داد.

از خوابگاه مستقر در ارگ جدید چه خبر؟

این مسئول درباره وضعیت خوابگاه دخترانه واقع در ارگ جدید بم نیز گفت:خوابگاه دانشجویی ۴۰۰ تختخوابی در ارگ جدید در سال ۹۷ می‌بایست به بهره برداری برسد اما به دلایل مختلف این خوابگاه به سمت طرح ملی نرفته و موضوع وارد بحران شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بم توضیح داد: ارگ جدید هم مبلغ یک میلیارد تومان کمک کرد و فوندانسیون خوابگاه ریخته شد اما از سال ۹۷ به بعد این پروژه به صورت کامل تعطیل شد؛ حتی مدیر عمران ارگ در سال ۹۷ برای رییس دانشگاه وقت نامه زد که کارگاه خوابگاه باعث ناامنی است.
به گفته او این درحالی است که تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خوابگاه های دخترانه خود را از سال ۹۵ تاکنون به اتمام رسانده‌اند.
این مسئول افزود: مقرر شده بود این خوابگاه تا سال ۹۷-۹۸ به مبلغ ۱۵ میلیارد تومان به سرانجام برسد اما به دلیل یکسری مشکلات ، احداث آن به سمت تورم رفت و به سال ۹۹ -۱۴۰۰ رسید.

امید برای ساخت تا یکسال آینده

غضنفرآبادی تصریح کرد: اوایل سال ۱۴۰۰ مناقصه خوابگاه برگزار شد و مبلغ ۴۰ میلیارد تومان هم وام برای این خوابگاه گرفته شده که آهن الات ان خریداری شده و در حال جوشکاری آن هستیم؛ امیدواریم تا یکسال آینده خوابگاه ۴۰۰ تختخوابی دخترانه دانشگاه ساخته شود.

به گزارش کرمان‌نو در کنار خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی بم، خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه مجتمع آموزش عالی بم نیز به صورت کانکس در حال استفاده است که گفته می‌شود حدود ۸۰۰ دانشجو در این کانکس‌ها مستقر هستند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=89296
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.