سرپرست صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان خبر داد؛


اصالت ۲۲۰ اثر صنایع‌دستی کرمان زیر ذره‌بین داوری

سرپرست صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان گفت: ۲۲۰ اثر صنایع‌دستی به هفتمین دوره داوری استانی “مهر اصالت ملی صنایع‌دستی” رسیده که همگی جزو آثار فاخر صنایع‌دستی این استان هستند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا،اعظم علیخانی سرپرست صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان روز پنجشنبه در حاشیه هفتمین دوره داوری استانی مهر اصالت ملی صنایع‌دستی گفت: این دوره از داوری اصالت صنایع‌دستی برای هنرمندان و صنعتگران این حوزه در سطح استانی برگزار می‌شود که پیش‌زمینه‌ای برای داوری در سطح ملی است.

او با بیان اینکه داوری مهر اصالت صنایع‌دستی با پنج داور و ۲ ناظر انجام می‌شود اظهار داشت: آثاری که در سطح ملی دارای مهر اصالت شوند، به بخش بین‌المللی راه پیدا می‌کنند و در شورای جهانی صنایع‌دستی صاحب مهر جهانی می‌شوند.

سرپرست صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان خاطرنشان کرد: مرغوبیت، نوآوری، بازاریابی و اصالت، مهم‌ترین شاخص‌های تعریف شده برای دریافت مهر اصالت صنایع‌دستی محسوب می‌شود.

او ادامه داد: سازگاری با محیط‌زیست و مسئولیت اجتماعی نیز در کنار دیگر شاخص‌ها باید در تولیدات صنایع‌دستی برای دریافت مهر اصالت رعایت شده باشد تا آثار آنها به سطح ملی و بین‌المللی راه پیدا کند و زمینه معرفی و شناساندن هنرمندان و تولیدات آنها فراهم شود.

علیخانی با اشاره به اینکه مفهوم رقابتی برای انتخاب آثار مطرح نیست تأکید کرد: هر تعداد اثر که شرایط و شاخص‌های تعریف شده را داشته باشد، می‌تواند به مهر اصالت دست پیدا کند و محدودیتی در انتخاب آثار وجود ندارد.

او بیان کرد: دریافت مهر اصالت استانی به صاحب اثر کمک می‌کند تا صاحب مهر اصالت ملی شوند و از نظر امتیاز و درجه‌بندی ارتقا رتبه پیدا کنند تا تأثیرات مثبتی در قیمت‌گذاری و بازارسازی و بازاریابی برای آنها ایجاد شود.

سرپرست صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان گفت: تمام هنرمندان فعال صنایع‌دستی می‌توانند از تسهیلاتی که در اختیارشان گذارده می‌شود بهره‌مند شوند و کسب‌وکار خود را رونق و گسترش دهند.

او افزود: دوره‌های داوری مهر اصالت صنایع‌دستی هر ۲ سال یک‌بار در سطح استانی و سپس در سطح ملی برگزار می‌شود و کرمان در بهمن میزبان داوری مهر اصالت ملی جنوب شرق کشور است.

استان کرمان به دلیل غنای فرهنگی، سابقه تاریخی و اقلیم‌های متفاوت دارای صنایع‌دستی متنوع، مشهور و پرآوازه‌ای همچون فرش، گلیم، پته، صنایع فلزی، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و غیره است.

روستای دارستان در شهرستان سیرجان به‌واسطه تولید گلیم شیرکی پیچ به‌عنوان شهر جهانی گلیم ثبت شده و پنج شهر کرمان، راور، قلعه گنج، شهربابک و راین نیز در ردیف شهرهای ملی صنایع‌دستی قرار دارند.

حدود ۷۰ هزار نفر در ۱۰۰ رشته صنایع‌دستی به‌صورت انفرادی و کارگاهی مشغول تولید صنایع‌دستی در استان کرمان هستند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=114131
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.