استاندار کرمان:


نهادهای فرهنگی کرمان از تعزیه ده‌زیار حمایت کنند

استاندار کرمان گفت: نهادهای فرهنگی و متولی حوزه فرهنگ و هنر در استان کرمان، حمایت‌های لازم را از برگزارکنندگان این مراسم و فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم انجام دهند.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، محمدمهدی فداکار شامگاه گذشته در حاشیه برگزاری نهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امشب توفیقی نصیب من شد که برای اولین بار در روستای ده زیار و در مراسم سوگواره تعزیه شرکت کنم اظهار کرد: برگزاری رویداد ملی تعزیه در روستای ده زیار کار ارزشمندی است که با همت برگزارکنندگان و بانیان برگزاری این مراسم امسال شاهد برگزاری نهمین دوره آن هستیم.
وی با بیان اینکه جوهره این هنر نمایشی ایرانی-اسلامی ما، واقعه عظیم کربلا و امام حسین (ع) است گفت: هر چیزی که با نام امام حسین (ع) گره بخورد، قطعا ارزشمند و ماندگار است.
استاندار کرمان با بیان اینکه هنر ایرانی-اسلامی تعزیه هم برای اینکه با نام مقدس امام حسین (ع) و اهل‌بیت گره خورده مقدس شده است افزود: از سوی دیگر اجرای تعزیه امشب توسط هنرمندان تعزیه خوان کشوری کار بسیار خوب و ارزشمندی بود و هنرمندان این عرصه بسیار خوب به اجرای تعزیه شبیه طفلان مسلم(ع) ‌پرداختند.
وی تأکید کرد: نهادهای فرهنگی و متولی حوزه فرهنگ و هنر در استان کرمان، حمایت‌های لازم را از برگزارکنندگان این مراسم و فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم انجام دهند تا در سال‌های آینده شاهد برگزاری بهتر و حضور بیشتر گروه‌های تعزیه خوان از سراسر کشور در این آیین ملی مذهبی باشیم.
فداکار با بیان اینکه برگزاری این مراسم و حضور در این رویداد ملی بهانه‌ای شد که امشب توفیق زیارت خانواده دو شهید نیز نصیب من شود گفت: امیدوارم سال‌های بعد نیز توفیق حضور در این مراسم نصیب‌مان شود و فیض معنوی ببریم.
وی با بیان اینکه قطعاً روایت هنرمندانه وقایع بهتر در ذهن و جان نسل جوان و نوجوان ما می‌ماند تصریح کرد: آیین تعزیه خوانی اثرگذاری زیادی داشته و تاثیر خود را بر دل و جان مخاطب می‌گذارد.
استاندار کرمان با تاکید بر استفاده از آیین تعزیه خوانی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تقویت روحیه شهادت طلبی در جامعه افزود: تعزیه هنر به نمایش گذاشتن ارزش‌های ناب اسلامی در عرصه‌های مختلف است و باید تقویت شود.
وی خاطرنشان کرد: تعزیه هنر مقدسی است که حادثه کربلا را با روایت هنری همیشه زنده نگه داشته است.


لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=89444
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.