۱۰۰ یورو برای هر زائر؛ ارز اربعین را از کجا بخریم؟


ارز اربعین را از کجا بخریم؟

تجربه نشان داده قیمت دینار عراق در آستانه ایام اربعین به اوج خود می‌رسد. برای همین بهتر است از همین روز‌ها به فکر تهیه ارز مورد نیازتان برای سفر اربعین باشید. گفتنی است که در حال حاضر هر دینار عراق در بازار حدود ۹ هزار و ۶۵۰ تومان و در بازار ثانویه ۹ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شود، اما قیمت یورو در هر دو بازار ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است

شرایط دریافت ارز اربعین مشخص شده و هر زائر می‌تواند تا سقف ۱۰۰ یورو با معادل آن ارز اربعین با نرخ بازار ثانویه بخرد. هرچند این روز‌ها با ثبات بازار ارز، دیگر شاهد اختلاف بین نرخ آزاد و نرخ بازار ثانویه نیستیم. همچنین دیگر مثل پارسال نیاز نیست در کشور غریب دنبال شعب بانک ملی بگردید، ارز اربعین امسال در داخل کشور و از بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز قابل خریداری است.

۱۰۰ یورو ارز اربعین با نرخ بازار ثانویه

سهمیه هر زائر برای دریافت ارز اریعین اعلام شده و آنطور که بانک مرکزی در اطلاعیه خود آورده، هر زائر اربعین می‌تواند تا سقف ۱۰۰ یورو ارز برای سفر اربعین به نرخ بازار ثانویه تهیه کند. این ارز بر خلاف سال گذشته از داخل کشور قابل خریداری است. در حال حاضر قیمت فروش یورو در بازار ثانویه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است و این یعنی زائران اربعین می‌توانند با بودجه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومانی، ۱۰۰ یورو به عنوان ارز اربعین خریداری کنند. باید توجه داشته باشید که قیمت یورو در بازار ثانویه هیچ تفاوتی با بازار آزاد ندارد. طوری که این روز‌ها یورو در بازار آزاد هم با همان نرخ ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

از طرفی بانک مرکزی این امکان را برای زائران اربعین فراهم کرده که ارز مورد نیاز خود را به جای یورو، به صورت دینار دریافت کنند. باید توجه داشته باشید که قیمت دینار در حال حاضر در بازار آزاد ارزان‌تر از بازار ثانویه است. طوری که هر هزار دینار عراقی در بازار آزاد با نرخ ۹ هزار و ۶۵۰ تومان فروخته می‌شود و قیمت فروش آن در بازار ثانویه حدود ۹ هزار و ۹۰۰ تومان است. زائران اربعین با مراجعه به بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز می‌توانند با بودجه یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومانی، به جای ۱۰۰ یورو، رقمی معادل ۱۲۸ دینار عراق دریافت کنند. با این پول در بازار آزاد می‌توان ۱۳۱ دینار عراق خرید. توجه داشته باشید که عراقی‌ها هر هزار دینار را به عنوان یک دینار در نظر می‌گیرند؛ درست مثل ما که به جای ۱۰ هزار تومان، می‌گوییم ۱۰ تومان.

رئیس کل بانک مرکزی درباره مبلغ ارز اربعین می‌گوید زائران بیش از ۱۰۰یورو نیاز ندارند و تجربه نشان می‌دهد سال گذشته مردم ۱۰درصد ارز را از عراق خریداری کردند.

گفته می‌شود مذاکرات بانک مرکزی با مسئولان عراقی به نتیجه نرسیده و برای همین این بانک نتوانسته دینار را از عراق به کشور وارد کند. همین موضوع باعث شده ارز اربعین به صورت یورو در اختیار زائران قرار بگیرد. البته در صورت داشتن موجودی دینار، زائران می‌توانند یوروهایشان را در همان محل دریافت ارز اربعین به دینار تبدیل کنند.

ارز اربعین را از کجا بخریم؟

بر خلاف سال گذشته که دریافت ارز اربعین صرفا در عراق امکان‌پذیر بود، امسال بانک مرکزی از اشتباه سال گذشته درس گرفته و ارز اربعین را داخل کشور در اختیار زائران قرار می‌دهد. اگر خاطرتان باشد سال پیش بانک‌های عراقی با ایران همکاری نکردند و روند توزیع ارز اربعین در کشور عراق به سختی انجام شد و حواشی زیادی داشت. براساس اطلاعیه بانک مرکزی امسال زائران اربعین می‌توانند ارز مورد نیاز خود را تا سقف ۱۰۰ یورو یا معادل آن از شعب ارزی بانک‌های منتخب یعنی بانک ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان با نرخ بازار ثانویه خریداری کنند. علاوه بر بانک‌ها، صرافی‌های مجاز هم از طرف بانک مرکزی برای خرید ارز اربعین معرفی شده‌اند. با این حساب ارز اربعین قبل از عزیمت به کشور عراق و در شهر مبدا قابل خریداری است.

آنطور که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده، تلاش و مذاکره بانک مرکزی با مسئولان عراقی برای تامین دینار زائران اربعین به نتیجه نرسیده است. به همین دلیل با توجه به تجربه تلخ سال گذشته در جریان توزیع ارز اربعین در کشور عراق، زائرانی که نیاز به ارز دارند می‌توانند از هم‌اکنون برای تهیه ارز اریعین از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز اقدام کنند.

کی ارز اربعین بخریم؟

هر چه زودتر بهتر! تجربه نشان داده قیمت دینار عراق در آستانه ایام اربعین به اوج خود می‌رسد. برای همین بهتر است از همین روز‌ها به فکر تهیه ارز مورد نیازتان برای سفر اربعین باشید. هرچند در این سفر بعید است احتیاج زیادی به ارز پیدا کنید، چراکه موکب‌های اربعین در مسیر نجف به کربلا هوایتان را خواهند داشت. گفتنی است که در حال حاضر هر دینار عراق در بازار حدود ۹ هزار و ۶۵۰ تومان و در بازار ثانویه ۹ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شود.

تجربه تلخ ارز اربعین در سال گذشته

پارسال ارز اربعین در داخل کشور عراق توزیع شد. زائران باید برای دریافت ارز اربعین در اپلیکیشن بله ثبت‌نام می‌کردند و از آنجا دینار عراق می‌خریدند. البته تحویل دینار در داخل کشور عراق انجام می‌شد. آن زمان قیمت هر دینار برای زائران اربعین ۹ هزار و ۶۰۰ تومان بود که با نرخ ارز مسافرتی محاسبه می‌شد. باید توجه داشته باشید که پارسال اگر برای تهیه دینار عراق سراغ بازار آزاد می‌رفتید، باید حدود ۱۰ هزار تا ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان برای هر دینار خرج می‌کردید. البته قیمت هر دینار در آستانه سفر‌های اربعین به اوج خود رسید و نرخ این ارز در بازار آزاد تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان بالا رفت. برای همین است که می‌گوییم با توجه به تجربه سال قبل، اگر سفرتان قطعی شده هر چه زودتر برای خرید دینار اقدام کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=35342
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.