رئیس اتاق کرمان: سازمان استاندارد سلیقه‌ای عمل نکند

رئیس اتاق کرمان گفت: خواسته بخش خصوصی و به ویژه صادرکنندگان از سازمان استاندارد، غیرسلیقه‌ای و بر اساس قانون عمل کردن است.

 سیدمهدی طبیب زاده در همایش روز استاندارد در کرمان ضمن تبریک این روز و قدردانی بخش خصوصی استان از فعالیت های این مجموعه افزود: فعالان اقتصادی انتظار دارند اداره کل استاندارد مطلع و به همه مسائل شناخت کامل داشته و عملکرد آن مورد وثوق طرفین(بخش خصوصی و بازار) باشد. وی با تاکید بر اینکه در سازمان  استاندارد باید قدرت تصمیم گیری و ضمانت اجرایی افزایش یابد، اظهار کرد: این پرسش مطرح می شود که آیا سازمان استاندارد مانند سازمان های تامین اجتماعی و امورمالیاتی قدرت اجرا و ضمانت اجرایی دارد؟

طبیب زاده، با اشاره به اهمیت استاندارد و مطالبه مردم برای تقویت و تعمیم آن بیان کرد: اگر محصولات بدون داشتن استانداردهای لازم صادر شوند موقعیت ایران در بازار کشورهای هدف از بین می رود که از دست دادن بازارهای کشورهای آسیای میانه از جمله این موارد است. رئیس اتاق کرمان، اظهار کرد: بایستی قوانین و مقررات جهان شمول باشد و اگر سلیقه‌ای عمل شود بی اعتمادی به وجود خواهد آمد.

وی در ادامه از توجه قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد به صادرات سخن گفت و افزود: قوانین باید به گونه‌ای باشد که در بازارهای صادراتی رقابت ایجاد کند زیرا در حال حاضر به دلیل نداشتن قدرت رقابت زیان‌ده هستیم. طبیب زاده تصریح کرد: درخواست می شود اگر کالاها استاندارد و مطابق با شاخص های کشور است، برای اعطای برخی استانداردها که فقط در داخل کشور مورد استفاده قرار می گیرد، وقت و هزینه هدر نرود.

وی در رابطه با موضوع رطوبت سنجی برخی محصولات مانند پسته، به مدت طولانی انتظار صادرکنندگان (دو روز) برای دریافت این گواهی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که در سال جاری زمان کمتری را برای صادرات پسته در اختیار داریم نباید سیستم های داخلی در زمان و هزینه مانع ایجاد کنند.

رئیس اتاق کرمان، در بخش دیگری به کمبود امکانات و نیروی انسانی در سازمان استاندارد پرداخت وگفت: در شهرستان جیرفت که ادارات کل بسیاری مستقر هستند هنوز سازمان استاندارد نتوانسته یک دفتر نمایندگی ایجاد کند. طبیب زاده خاطرنشان کرد: سازمان استاندارد باید با تقویت مالی، ساختاری و قانونی تاثیرگذاری خود را افزایش دهد و همچنین اجرای قوانین استاندارد پایدار و محکم انجام شود.

گفتنی است در این همایش از واحدهای تولیدی برتر استان کرمان در حوزه استاندارد تقدیر شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36461
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.