نرخ تورم در کرمان از مرز 30 درصد گذشت | هر روز گران‌تر از دیروز

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از شاخص قیمت مصرف‌کننده، نرخ تورم سالانه در استان کرمان را 31.5 درصد اعلام کرده است.

این عدد یعنی اینکه  کرمانی‌ها در طول یک سال گذشته (منتهی به آذر 99) برای خرید کالا و یا خدمات یکسان 31.5 درصد بیشتر از مدت‌زمان مشابه در سال قبل هزینه کردند.

این در شرایطی‌است که نرخ تورم سالانه برای کل کشور 30 درصد اعلام شده و کرمان نهمین استان از نظر گرانی محسوب می‌شود.

در همین حال گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد اگر یک کرمانی آذر امسال قصد خرید کالایی را داشت که در آبان هم آن را خریداری کرده بود، باید 3.8 درصد بیشتر هزینه می‌کرد. به عنوان مثال اگر یک کالا در ماه آبان 10 هزار تومان قیمت داشت، در ماه آذر با قیمت 10 هزار و 380 تومان به فروش رفته است.

نرخ تورم ماهانه کل کشور در آذر ماه دو درصد اعلام شده که نسبت به این نرخ در استان کرمان پایین‌تر است.

تورم نقطه به نقطه؛ 44.6 درصد

مرکز آمار ایران همچنین در گزارش خود به نرخ تورم نقطه‌ای هم اشاره کرده است که بر اساس آن در استان کرمان شاهد گرانی 44.6 درصدی کالا و خدمات نسبت به آذر سال گذشته بودیم.

برای درک بهتر اعداد بالا بهتر است بدانیم که در تورم نقطه به نقطه رشد نقطه به نقطه قیمت‌ها مدنظر است. مثلا گفته می‌شود نرخ رشد قیمت مسکن در آذر ماه امسال در مقایسه با آذر ماه سال پیش، فلان درصد است.

اما روش دوم متوسط ۱۲ ماه سال مدنظر است. به این صورت که گفته شود نرخ رشد در ۱۲ ماهه منتهی به آذر در مقایسه با ۱۲ ماهه منتهی به آذر سال پیش، فلان درصد است.

از نظر کارشناسان وقتی می توان به یک رقم به عنوان متوسط استناد کرد که ارقام مختلف ۱۲ ماه را با هم جمع و سپس بر عدد ۱۲ تقسیم کرد.

بدین ترتیب بسیاری از کارشناسان معتقدند تورم سالانه می‌تواند معیاری برای گرانی یا ارزانی باشد، نه تورم نقطه به نقطه. با این حال مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه را هم اعلام می‌کند.

حمل‌ونقل در صدر گرانی

گزارش مرکز آمار ایران از کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور نشان می‌دهد بیشترین گرانی در استان کرمان طی 12 ماهه منتهی به آذر 99 در بخش حمل‌ونقل رخ داده، به طوری که نرخ تورم این بخش 66.9 درصد اعلام شده.

همچنین تورم بخش تفریح و فرهنگ 41.3 درصد و  پوشاک و کفش 40.2 درصد اعلام شده. مبلمان و لوازم خانگی هم با 37.8 درصد، چهارمین گروه از نظر گرانی در استان کرمان به شمار می‌رود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=60950
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.