پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در بخش انرژی خورشیدی

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در رابطه با میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان کرمان گفت: چند سرمایه‌گذار خارجی در بخش انرژی خورشیدی ورود پیدا کرده‌اند و همچنین شرکت‌های چینی، هلندی، ایتالیایی، آلمانی و … در استان مستقر شده‌اند و در حال رایزنی با آنها هستیم و امیدواریم براساس تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته، سرمایه‌گذاری خارجی در استان کرمان در سال جاری به پنج میلیارد دلار برسد.

دکتر “محمدعلی دهقان” از تلاش همه کشورها برای جذب سرمایه‌گذار خارجی سخن به میان آورد و عنوان کرد: اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کرده بودند و منافع زیادی داشتند به این راحتی ما را تحریم نمی‌کردند.

برخلاف شائبه‌ها سرمایه‌گذاران زیادی در حال ورود به استان کرمان هستند

وی با اشاره به خط لوله سرخ(خط لوله گاز که از ایران به پاکستان و هندوستان می‌رفت) و کارشکنی‌های برای عدم اجرای آن و در ادامه در خصوص شائبه‌ای مبنی بر رفتن سرمایه‌گذاران از استان کرمان، اظهار کرد: شرایط اقتصادی (قیمت ارز، تورم و …) برای همه یکسان تغییر کرده و مختص استان کرمان نبوده که باعث فرار سرمایه‌گذاران از استان شده باشد و برخلاف این شائبه‌ها سرمایه‌گذاران زیادی در حال ورود به استان کرمان هستند.

دهقان از مذاکره با سرمایه‌گذاران بزرگ و موفق کشور برای ورود به استان کرمان خبر داد و مطرح کرد: دامداران بزرگ کشور در حال انجام اقدامات اولیه برای سرمایه‌گذاری در استان کرمان هستند به‌طوری که پرورش ۲۰ هزار دام سبک در فاز اول و در فاز دوم پرورش ۱۰۰ هزار دام سبک در دستور کار دارند و همچنین چند سرمایه‌گذار برای پرورش ۳ هزار دام سنگین در استان در حال سرمایه‌گذاری است و این سرمایه‌گذارن بومی و غیربومی هستند.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری استان مربوط به شرکت میدکو است که تا کنون پنج هزار میلیارد دلار در استان کرمان سرمایه‌گذاری کرده است و سرمایه‌گذار غیربومی کم‌کم استان کرمان را همانند استان خود خواهند دانست.

شناسایی ۶۰۰ سرمایه‌گذار

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در رابطه با میزان سرمایه‌گذاران خارجی در استان کرمان گفت: چند سرمایه‌گذار خارجی در بخش انرژی خورشیدی ورود پیدا کرده‌اند و همچنین شرکت‌های چینی، هلندی، ایتالیایی، آلمانی و … در استان مستقر شده‌اند و در حال رایزنی با آنها هستیم و امیدواریم براساس تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته، سرمایه‌گذاری خارجی در استان کرمان در سال جاری به پنج میلیارد دلار برسد.

وی با تاکید بر آنکه با همه وجود در حال تلاش برای جذب سرمایه‌گذار هستیم، اظهار کرد: حدود ۶۰۰ سرمایه‌گذار را شناسایی کرده‌ایم که در حال مذاکره با تک تک آنها هستیم اما برای جذب سرمایه‌گذار خارجی معتقدم که کرمانی‌هایی که در خارج از کشور هستند باید به این مقوله ورود پیدا کرده و در استان خودشان (کرمان) سرمایه‌گذاری کنند و در این صورت سرمایه‌گذار خارجی نیز ترغیب به سرمایه‌گذاری در کرمان خواهد شد.

دهقان در زمینه تغییر نام معین‌های اقتصادی به معین‌های توسعه گر گفت: این ایده هنوز پختگی کافی را ندارد و روز گذشته (۱۴ مهرماه) پیشنهاد شد که به معین‌های «توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی» تغییر نام پیدا کنند زیرا برخی از معین‌ها در منطقه تحت مسئولیتشان کارهای فرهنگی- اجتماعی کردند و برخی نیز فقط کار اقتصادی کرده‌اند و از معین‌های که اقدامات اقتصادی انجام داده‌اند خواهش کرده‌ایم که کارهای اجتماعی و فرهنگی نیز انجام دهند.

شش معین جدید در انتظار انعقاد تفاهم‌نامه

وی درباره معین‌های فعال و غیرفعال بیان کرد: برخی از معین‌ها آماری که ارائه می‌دهند، این آمار جزء وظیفه ذاتی آنهاست و به عبارتی اقدام جدیدی انجام نداده‌اند. به‌طور مثال یک واحد تولیدی موظف به ایجاد تعدادی شغل بوده و این ایجاد اشتغال که جزء وظایف ذاتی‌اش بوده را پای معین بودن خود می‌گذارد و اگر معین اقتصادی هم نبود باید این میزان اشتغال نیز ایجاد می‌کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان افزود: باید اقداماتی که وظیفه ذاتی معین‌ها بوده از کارهای اضافه بر وظایف ذاتی آنها تفکیک کنیم و سپس می‌توان در خصوص میزان فعال بودن یک معین تصمیم‌گیری کرد.

دهقان درباره ضرورت استفاده معین‌ها از نیروها و امکانات بومی اظهار کرد: همه ارگان‌های دولتی و خصوصی باید در ابتدا نیاز خود را از امکانات و ظرفیت‌های استان تأمین کنند و اگر کالایی در داخل استان وجود دارد نباید آن کالا را از استان دیگر وارد کند و در صوتی عدم وجود کالا و نیاز خود می‌توانند آن را وارد کنند.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که همه معین‌های اقتصادی استان کرمان بومی هستند، تصریح کرد: حدود شش معین جدید اعلام آمادگی کرده‌اند و با آنها مذاکراتی انجام شده است و در حال تدوین تفاهم‌نامه با آنها هستیم.

با فرمایش، زور و حرف قیمت‌ها اصلاح نمی‌شوند

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود، از مصوبات ستاد تنظیم بازار سخن به میان آورد و  بیان کرد: یک زمانی گوشت مرغ در استان بی‌رویه افزایش یافت و قیمت گوشت مرغ از مرز ۱۴ هزار تومان عبور کرد که آن را به ۱۳ هزار و ۶۰۰ رساندیم اما باید مدنظر داشت که اگر قیمت گوشت مرغ کمتر از استان‌های هم‌جوار باشد فوری مرغداران، گوشت مرغ خود را به آن استان‌ها صادر می‌کنند و بازار کرمان خالی می‌شود لذا باید همه جوانب در قیمت‌گذاری مدنظر داشته باشیم.

دهقان میزان عرضه و تقاضا را محور قیمت‌گذاری دانست و عنوان کرد: دولت نباید وارد عرصه اقتصادی و قیمت‌گذاری شود و تجربیات این ۴۰ سال نشان داده دولت هیچ‌گاه در این خصوص موفق نبوده است اما در شرایط خاص ورود پیدا می‌کنیم ولی با فرمایش، زور و حرف قیمت‌ها اصلاح نمی‌شوند.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=36071
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.