34.8 درصد؛ نرخ تورم سالانه در آخرین ماه 98| گرانی 1.5 درصدی کالا و خدمات در اسفند نسبت به بهمن

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از تورم نشان می‌دهد اگرچه تورم سالانه در اسفند کاهش داشته اما کالا و خدمات در این ماه 1.5 درصد گران‌تر از بهمن ماه شده‌اند.

مرکز آمار ایران نرخ تورم اسفند ماه را اعلام کرد که به 34.8 درصد رسیده. این بدین معنی است که ایرانی‌ها در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۸ نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، برای خدمات و یا کالای یکسان 34.8 درصد بیشتر هزینه کرده‌اند. نرخ تورم سالانه در بهمن گذشته 37 درصد اعلام شده بود.

1 5

در تورم سالانه متوسط ۱۲ ماه سال مدنظر است. به این صورت که گفته شود نرخ رشد در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند در مقایسه با ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال پیش، فلان درصد است. از نظر کارشناسان وقتی می‌توان به یک رقم به عنوان متوسط استناد کرد که ارقام مختلف ۱۲ ماه را با هم جمع و سپس بر عدد ۱۲ تقسیم کرد. بدین ترتیب تورم سالانه می‌تواند معیاری برای گرانی یا ارزانی باشد، نه تورم نقطه به نقطه.

اگرچه روند تورم سالانه در ماه‌های اخیر کاهشی بوده اما مقایسه نرخ تورم در کشورمان با دیگر کشورهای دنیا، نشان دهنده نامساعد بودن وضعیت اقتصادی کشور است.

سازمان ملل حدود دو ماه پیش گزارشی از نرخ تورم کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. بر این اساس در بین کشورهای منطقه، ایران بدترین وضعیت را دارد. آنطور که ایسنا نوشته نرخ تورم ترکیه در سال گذشته میلادی ۱۵.۳ درصد، سوریه ۲۴.۱ درصد، امارات منفی ۱.۵ درصد، عربستان منفی ۰.۹ درصد، عراق ۰.۴ درصد، قطر ۰.۳ درصد، پاکستان ۹.۸ درصد و افغانستان ۱.۷ درصد بوده که در مقایسه با نرخ تورم 34.8 درصدی ایران قابل توجه است.

گرانی 1.5 درصدی در اسفند

با وجود کاهش نرخ تورم سالانه در اسفند، کالا و خدمات در این ماه نسبت به بهمن 1.5 درصد گران‌تر شده‌اند که نشان می‌دهد گرانی ادامه دارد.

2 5همانطور که در این جدول می‌بینید، گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در این ماه 1.9 درصد نسبت به ماه قبل گران‌تر شده‌اند. این گروه جزو اساسی‌ترین هزینه‌های زندگی ایرانیان است.

این افزایش قیمت در حالی رخ داده که اسفند امسال به دلیل شیوع کرونا در کشورمان، بازارها با رکود قابل توجهی روبرو بودند.

در جدول زیر هم می‌توانید تورم گروه‌های مختلف را با جزییات ببینید:

3 3

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=45408
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.