افزایش ۴۰ برابری موارد ابتلا


شناسایی ۴۱ مورد ابتلا به مالاریا در استان کرمان

سخنگوی علوم پزشکی کرمان گفت: موارد ابتلا به مالاریا نسبت به سال‌های قبل تا ۴۰ برابر افزایش داشته و در یک سال گذشته ۴۱ مورد ابتلا شناسایی و کشف شده است.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم،‌ سعید صحبتی با بیان اینکه مالاریا از دیرباز جزو بیماری‌های بومی و منطقه‌ای در کشور ما و دو کشور همسایه شرقی ما بوده است، اظهار داشت: تلاش‌های زیادی که در دهه اخیر در کشور ما انجام شد، شاهد کاهش چشمگیر موارد ابتلا به مالاریا بودیم.

او با اشاره به تغییرات اقلیمی از جمله باران‌های مونسونی که در دو سال اخیر در نیمه تابستان شاهد آن بودیم، گفت: این اتفاقات شرایط رشد و تکثیر پشه عامل این بیماری که عمدتاً در کشورهای افغانستان و پاکستان وجود داشت را فراهم کرد.

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه بیشترین موارد مالاریا را در بیمارانی مشاهده کردیم که رفت‌وآمدها به کشورهای همسایه و یا مهاجرت‌های غیرقانونی از کشورهای همسایه داشتند، افزود: همچنین کسانی که مجبور بودند به دلیل شغل و یا مأموریت‌های کاری به مناطق مرزی شرق کشور رفت‌وآمد داشته باشند، مواردی از مالاریا دیده شده است.

 او با اشاره به اینکه موارد ابتلا به این بیماری نسبت به سال‌های قبل بسیار بیشتر بود و گفته می‌شود تا ۴۰ برابر افزایش موارد ابتلا به مالاریا را داشتیم، بیان کرد: در استان کرمان هم طی یک سال گذشته تا کنون ۴۱ مورد ابتلا به مالاریا شناسایی و کشف شده است.

 صحبتی با بیان اینکه خوشبختانه همه موارد بیماری به‌صورت رایگان در شبکه بهداشت و درمان کشور تشخیص‌داده‌شده و درمان شدند، گفت: نگرانی ما از مواردی است که ممکن است از دید همکاران بهداشتی و درمانی ما مخفی بماند و همکاران ما با تصور اینکه مالاریا تمام شده این بیماری را در تشخیص اضطراری خود قرار ندهند و تشخیص دیرهنگام بیماری به عوارض و عواقب بعدی و حتی مرگ ناشی از مالاریا منجر شود.

 او با اشاره به اینکه مالاریا علائم اختصاصی ندارد و تشخیص آن بر اساس شک بالینی و شرح‌حال دقیقی است که از بیمار گرفته می‌شود، ادامه داد: این بیماری بر اساس علائم شبیه بیماری‌های عفونی دیگر است و با تب و لرز و بدن‌درد خود را نشان می‌دهد و بر اساس نمونه‌گیری از خون و مشاهده انگل مالاریا در خون بیمار تشخیص داده می‌شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107330
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.