هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی


۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور کم‌تحرک هستند

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور کم تحرک هستند و فعالیت بدنی مناسب ندارند که این شرایط می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماریهای غیرواگیر باشد.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایرنا، کوروش اعتماد، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در کشور شاخص فعالیت فیزیکی در ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور کم است و با توجه به اینکه بیش از ۶۵ درصد مرگ و میرها مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است، این کم تحرکی باعث بروز سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی و غیره می‌شود.

او اظهار داشت: از مجموع مرگ و میرهای مربوط به بیماری‌های غیرواگیر، ۲۰ درصد مرتبط با قلبی و عروقی و ۱۰ درصد هم مربوط به سرطان‌ها است که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها باید هزینه زیادی در راستای آموزش و آگاهی‌رسانی در راستای خودمراقبتی صرف شود.

اعتماد ادامه داد: استعمال دخانیات، فعالیت فیزیکی کم، مصرف غذای ناسالم و الکل، آلودگی هوا از عوامل خطرزای ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر است که روندی رو به افزایش دارد و باید مداخلات کاهشی آغاز شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به شیوع فشارخون بالا، گفت: فشار خون بالا بیماری شایعی است و به دلیل عوارض جدی که ایجاد می‌کند یکی از مشکلات مهم سلامت به شمار می‌آید و روی مغز، قلب، کلیه‌ها و چشم تاثیر مخرب دارد.

۵۰ درصد نارسایی کلیه منتسب به فشارخون بالا

اعتماد افزود: در بسیاری از موارد عامل اصلی سکته‌های مغزی، خونریزی است و ۵۰ در صد نارسایی کلیه، قلب و سکته‌های قلبی نیز مربوط به فشار خون بالا می‌شود و باید به طور منظم و دوره‌ای فشار خون را اندازه‌گیری کرد تا چنانچه فشار خون بالا بود، به موقع پیگیری و کنترل شود.

او تصریح کرد: کنترل عوامل خطر قابل اصلاح مانند کنترل اضافه وزن و چاقی، دیابت، کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف میوه و سبزی، ترک مصرف الکل، مدیریت استرس نقش مهمی در پیشگیری و کنترل فشار خون بالا دارد.

اعتماد تاکید کرد: مبتلایان به فشار خون بالا اگر به موقع درمان شوند و فشار خون خود را کنترل کنند کمتر به عوارض این بیماری خطرناک مبتلا می‌شوند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108386
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.