تاکید رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت برای تزریق واکسن آنفلوآنزا


اوج شیوع بیماری آنفلوانزا در آبان‌ماه

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه اوج شیوع بیماری آنفلوانزا در کشور آبان‌ماه اتفاق می‌افتد، گفت: به همین دلیل تأکید ما به افراد به‌ویژه گروه‌های پرخطر، واکسیناسیون علیه بیماری در شهریورماه است.

 به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، دکتر شهنام عرشی درباره شیوع بیماری آنفلوانزا، بیان کرد: آنفلوانزا خود را به‌صورت فصلی نشان می‌دهد؛ به شکلی که در پاییز و هم‌زمان با بازگشایی مدارس بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی افزایش می‌یابد.

 او با اشاره به اینکه اوج شیوع بیماری آنفلوانزا معمولاً اواسط آبان‌ماه است، تصریح کرد: به همین دلیل در شهریورماه واکسن آنفلوانزا تأمین شده و در داروخانه‌ها توزیع می‌شود تا افراد پرخطر مانند افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که بیماری نقص ایمنی دارند، نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند. در واقع توصیه ما واکسیناسیون در همین شهریورماه است.

 عرشی تأکید کرد: آنفلوانزایی که همه‌ساله با شدت کم‌وبیش شیوع می‌یابد نوع A و B است که مشتمل بر ۴ سویه است که واکسن‌ها هم بر اساس آنها طراحی می‌شوند.

 او در ادامه با بیان اینکه پاندمی کرونا هنوز هم تمام نشده است، اظهار کرد: به همین دلیل با شروع فصل سرما، نگرانی از کرونا هم سر جای خود باقی است و اگر فصل پاییز و زمستان امسال را بدون شیوع آن‌چنانی ویروس کرونا در کل جهان داشته باشیم، ممکن است که خاتمه پاندمی اعلام شود؛ اما تا این فصل شروع نشود احتمالاً اطلاعیه جدیدی دراین‌خصوص صادر نمی‌شود.

 او افزود: نگرانی ما درباره کرونا برقرار است و به همین دلیل کمیته ملی واکسیناسیون به افراد توصیه می‌کند که اگر یک سال از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته است، حتماً نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

 رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خاتمه با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ سویه و زیر سویه مختلف از کرونا در کشور در گردش است، بیان کرد: حتی نام برخی از این زیر سویه‌ها را شاید خیلی‌ها نشنیده باشند. این موارد ماهانه بررسی و رصد می‌شوند؛ ولی بیشترین سویه در گردش در ایران سویه XBB۱.۵ و XBB۱.۹ است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108597
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.