افزایش 12 درصدی جمعیت سالمند استان کرمان در 20 سال آینده

علی اکبر مختار در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به تعدد مسائل اجتماعی گفت: گرچه بهزیستی، محور سلامت اجتماعی است اما این ارگان به‌تنهایی قادر نیست که مشکلات اجتماعی را حل و فصل نماید .
به گزارش ایسنا وی با تاکید بر این‌که در این حوزه نیاز به هم‌افزایی داریم، اظهار کرد: بهزیستی حوزه‌های سازمانی شامل مشارکت‌های مردمی و امور اجتماعی که ساماندهی زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست و زنان در معرض آسیب و کودکان است را برعهده دارد،
مدیر بهزیستی شهرستان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته 2300 نفر مورد در شهر کرمان مورد آزمایشات غربال‌گری ژنتیکی قرار گرفتند گفت: در این زمینه، خیلی از شهرستان‌های استان چون مرکز ندارند از ما خدمات می‌گیرند
مختاری با اشاره به اجرای طرح غربالگری های شنوایی و بینایی در مقطع زمانی مشخص از طرف بهزیستی اظهار کرد: سال گذشته ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر مورد غربالگری قرار گرفته اند و امیدواریم ظرف چند سال آینده همه‌ کودکانی که ناشنوایی مادرزادی داشته باشند رصد و شناسایی شوند
مختاری با تشریح اقدامات پیشگیرانه  بهزیستی کرمان عنوان کرد: مراکز مشاوره طلاق با نام مرکز مراقبت از خانواده که از یک‌هزار و ۲۸۶ نفر در سال گذشته به این مراکز مراجعه کردند ۳۰ درصد این آمار به سازش رسیده است .
وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزش مهارت‌های زندگی در مدارس با همت بهزیستی بیان کرد: ۳۳ هزار و ۷۰۰ نفر را سال گذشته در این زمینه آموزش دادیم.
وی در بخش دیگری از این نشست، در پاسخ پیرامون خدماتی که بهزیستی به افراد معلول ارائه می‌کند گفت: ۱۲ هزار نفر معلول در شهرستان کرمان داریم، که حدود هشت هزار نفر از این افراد از بهزیستی مستمری ماهیانه می‌گیرند.
مدیر بهزیستی شهرستان کرمان در خصوص وظایف و اقدامات بهزیستی در برابر کودکان خیابانی نیز گفت: با کمک فرمانداری، شهرداری و کمیته امداد در حال انجام طرحی هستیم که محور آن بهزیستی است و کودکان خیابانی را ساماندهی کردیم. متاسفانه ۱۰۰ درصد این جمعیت
افغانستانی‌ هستند و ۲۰ درصد این افراد کارت اقامت دارند و مابقی غیرمجاز می باشند .
وی درباره‌ خدماتی که به سالمندان ارائه می‌شود و با بیان اینکه 8 درصد جمعیت استان سالمند هستند که پیش‌بینی می شود این جمعیت، در ۲۰ سال آینده به بیش از ۲۰ درصد برسد گفت: پنج مرکز شبانه‌روزی ویژه‌ی سالمندان در شهر کرمان داریم که ۲۵۰ نفر در آن ساکن هستند. دو مرکز روزانه هم در سطح شهر کرمان مشغول به فعالیت هستند.
مختار درباره‌ خدماتی که از سوی بهزیستی به زنان آسیب‌دیده ارائه می‌شود گفت: حدود 2000 نفر از زنان فاقد سرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که از این سازمان مستمری می‌گیرند. ضمن آنکه یک‌سری مراکز برای زنان معتاد، دختران فراری، زنان دچار آسیب و همچنین برای زنانی که از سوی همسران مورد ضرب‌وشتم و خشونت خانگی  قرار می‌گیرند، در سطح شهر کرمان وجود دارد که این افراد را مورد حمایت بهزیستی قرار می دهند.
لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=30786
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.