بم رتبه نخست تعداد معلولیت در استان را دارد | کلینیک غربالگری ژنتیک بم به دلیل نبود پزشک متخصص راه‌اندازی نشد

علیرضا اشرف زاده افزود: ۱۴۲ معلول ضایع نخاعی هزار و ۱۵۲ جسمی و سالمند، ۲۶۹ ناشنوا، ۲۲۲ نابینا، ۶۲۵ بیمار اعصاب و روان و ۲۹۹ فرد مصروع در بهزیستی شهرستان بم پرونده دارند و ۲ هزار و ۵۹۴ نفر مستمری دریافت می کنند.

آنطور که ایرنا نوشته وی اظهار داشت: مناسب سازی فضای شهر برای تردد و انجام امور اولیه معلولان باید توسط مسوولان جدی گرفته شود.

رییس بهزیستی شهرستان بم گفت: با توجه به برگزاری جلسات متعدد در راستای مناسب سازی شهر برای معلولان اما تاکنون اقدام جدی انجام نشده و این معضل بزرگی است که موجب محدودیت برای افراد ناتوان می شود.

اشرف زاده اظهار داشت: دو مرکز شنوایی سنجی کشت حلزون در شهرستان بم راه اندازی شده که از ابتدای سال تا پایان مهرماه پنج مورد کشت حلزون به صورت رایگان برای مددجویان انجام شده است.

وی عنوان کرد: کلینیک غربالگری ژنتیک بم نیز به دلیل نبود پزشک متخصص راه اندازی نشد و هر یک از مددجویان برای آزمایش های ژنتیک به کرمان معرفی می شوند که تا سقف پنج میلیون تومان برای انجام این آزمایشات به آنها وام پرداخت می شود.

رییس بهزیستی بم خاطر نشان کرد: بروز بیشتر معلولیت ها بدلیل ازدواج های فامیلی و ژنتیک است اما بعد از زلزله پنجم دی ماه بم آمار جمعیت معلولان این شهرستان افزایش یافته به گونه ای که قبل از زلزله ۲۰۰ معلول داشتیم اما بعد از آن این تعداد به هفت هزار مورد رسید که برخی از این تعداد با انجام فیزیوتراپی و درمان بعد از گذشت چند سال بهبود یافتند.

وی افزود: از جمله تشکل های معلولان شهرستان بم انجمن ضایع نخاعی است که حدود ۳۰۰پرونده از مددجویان در این انجمن قرار دارد و هشت مرکز غیردولتی نیز زیر نظر بهزیستی در حال ارائه خدمات به افراد معلول است.

مناسب‌سازی شهر کرمان برای معلولان کلید می‌خورد | تعیین تکلیف مسابقه طرح زیرگذر آزادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.