تعطیلی تمامی آشپزخانه هیات‌ها طی محرم و صفر

رییس اداره سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان از تعطیلی تمامی آشپزخانه هیات‌ها طی محرم و صفر خبر داد و افزود: تمام هیات‌های مذهبی که قصد برگزاری مراسم را در ایام محرم و صفر دارند باید در سامانه بیرق ثبت نام کنند.

حجت الاسلام غلامحسین حقانی، رییس اداره سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمان در جلسه هم اندیشی و برنامه ریزیهیات‌های مذهبی شهرستان کرمان گفت: شیوه نامه برگزاری مراسم ماه محرم و صفر همانند شیوه‌نامه سایر صنوف با نظر کارشناسان دانشگاه‌علوم‌پزشکی و ستاد کرونا تدوین شده است.

او با اشاره به چگونگی برگزاری مراسم محرم و صفر در استان کرمان، تصریح کرد: برگزاری مراسم باید در فضای باز با رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و حداکثر به مدت ۲ ساعت برگزار شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان با اشاره به بحث نذر و نذورات مردم در ماه‌های محرم و صفر، اظهار داشت: ترجیحا پیشنهاد می‌شود که مردم نذر و نذورات خود را در قالب بسته‌های معیشتی و کمک‌های مومنانه در میان نیازمندان توزیع کنند و چنانچه تصمیم بر توزیع نذورات خود در میان عزاداران دارند ،این توزیع قبل، حین و پایان عزاداری هیات ها و در هیچ گونه تجمعی  نباید انجام شود.

حجت الاسلام حقانی با اشاره به اینکه آشپزخانه هیات‌ها نیز در این ۲ ماه تعطیل هستند، افزود: تمام هیات‌های مذهبی که قصد برگزاری مراسم را در ایام محرم و صفر دارند باید در سامانه بیرق ثبت نام کرده و در ادامه با حضور در سازمان تبلیغات اسلامی و دادن تعهد کتبی و پس از حضور کارشناس سازمان تبلیغات و علوم پزشکی در محل هیات و تأیید مکان، به عزاداری بپردازند.

او با بیان اینکه زمان ثبت نام هیات‌ها در سامانه بیرق از تاریخ ۲۱ مرداد آغاز شده است، بیان داشت: مسئول هیات‌ها می‌توانند به  بخشداری‌ها و دفتر امام جمعه مراجعه کرده و ثبت نام هیات خود را انجام دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان اظهار داشت: طبق هماهنگی انجام شده با اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان تمامی هیات‌ها برای عزاداری می‌توانند از حیاط مدارس استفاده کنند.

او افزود:هر هیاتی مراسم خانگی روضه وغیره بخواهد برگزار کند باید در سامانه ثبت نام کنند و ما هم به کمک آن‌ها خواهیم رفت.

حجت الاسلام حقانی تصریح کرد: از هیات ها می‌خواهم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت  و به شیوه‌نامه‌های ستاد کرونا عمل کنند.

او افزود:، چون سینه زنی و زنجیر زنی نفس زدن به همراه دارد و خطر ابتلا زیاد می شود، در مکان‌هایی کمتر از ۶ متر ارتفاع عزاداری ممنوع است و این مراسم باید در فضای باز انجام شود.

حجت الاسلام حقانی بیان داشت:زدن هر گونه بنر و اطلاع رسانی در سطح شهر ممنوع است هر هیاتی به اسم هیات خود یک شیوه نامه بهداشتی را درب هیات  نصب کند.

همچنین حجت‌الاسلام اکبر سلطانی، رییس اداره تبلیغات شهرستان کرمان در جلسه هم‌اندیشی و برنامه‌ریزی هیات های مذهبی شهرستان کرمان به دستورالعمل ضوابط برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر اشاره کرد و اظهار داشت: از دوستان هیاتی می‌خواهم که به این دستورالعمل‌ها و ضوابط عمل کنند ضمن این که مواد ضد عفونی کننده در اختیار هیات‌ها قرار خواهد گرفت تا برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی استفاده کنند.

حجت الاسلام سلطانی بیان داشت: جلسات خانگی و خانوادگی را پیگیری  و راه‌اندازی کنید البته در مکان‌هایی که مسقف و سرپوشیده نباشد.

همچنین کامیاب، رییس هیات‌های مذهبی استان با تاکید بر اجرای دستورالعمل‌ها در خصوص برگزاری مراسم محرم و صفر توسط هیات‌های مذهبی گفت: حرکت دسته جات عزاداری را  در این ماه نداریم ضمن این که استفاده از ادواتی مثل طبل،سنج و … ممنوع است.

کمیاب افزود: پخت غذا به هیچ عنوان نخواهیم داشت .

او گفت: ما هر ساله در زندان مراسم و توزیع غذا داشتیم که این مراسم امسال تعطیل است ، اما هزینه آن صرف خانواده‌ی زندانی ها خواهد شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=54067
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.