باگذشت یک سال و نیم از سفر ریاست‌جمهوری


 تنها ۱۲ درصد اعتبارات بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی بم جذب شده است

کرمان نو- رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: از مصوبات سفر ریاست‌جمهوری مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی در نظر گرفته شده که تاکنون بعد از گذشت یک سال و نیم تنها ۱۲ درصد اعتبار جذب شده است.

به گزارش کرمان نو، دکتر علی صدیقی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهارداشت: بیمارستان ۲۰۲ تختخوابی مربوط به شرکت مادرتخصصی و از زیرمجموعه‌های وزارت بهداشت است و پیمانکار نیز توسط همین شرکت انتخاب شده و دانشگاه علوم پزشکی تنها در این پروژه بهره‌بردار است و هیچ‌گونه دخل و تصرفی در وضعیت عمران آن ندارد.

او افزود: یکی از بهترین کارهایی که انجام شد باتوجه‌به اینکه این پروژه پیشرفت فیزیکی بالایی نداشت؛ اما در مصوبات سفر ریاست‌جمهوری قرار گرفت و مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شد

او بیان کرد: از اعتبار در نظر گرفته شده در سفر ریاست‌جمهوری ۲۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت بهداشت بوده و ۲۵۰ میلیارد تومان دیگر آن از اعتبارات سازمان برنامه‌وبودجه بوده است .

به گفته او این اعتبار باید در مدت سه سال به دانشگاه پرداخت می‌شد که از برنامه زمان‌بندی حدود یک سال و نیم عقب هستیم و باگذشت یک سال و نیم تنها ۱۲ درصد اعتبار یعنی حدود ۵۰ میلیارد تومان جذب شده است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم ادامه داد: تمام تلاش ما این است در ۶ ماه پایان سال بتوانیم اعتبار بیشتری محقق کنیم تا پروژه پیشرفت بهتری داشته باشد.

صدیقی عنوان کرد: این پروژه با قراردادی که پیمانکار دارد از لحاظ ساختمانی و بدون تجهیزات حدوداً با اختصاص ۷۰۰ میلیارد تومان دیگر تکمیل می‌شود و اگر ۵۰۰ میلیارد تومان سفر ریاست‌جمهوری تخصیص پیدا کند پروژه ۹۰ درصد پیشرفت می‌کند.

او اضافه کرد: این ۱۲ درصد از محل اعتبارات سازمان برنامه بودجه بوده است و وزارت بهداشت نیز مبلغ ۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته که هنوز تخصیص پیدا نکرده و به پیمانکار نرسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم تصریح کرد: اگر پیمانکار قرارداد خود را فسخ کند و این پروژه مجدد وارد مناقصه شود با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه بسته می‌شود.
۸۰ پروژه نیمه‌تمام بهداشتی در شرق استان کرمان وجود دارد

او در ادامه با اشاره به برنامه‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: ۸۰ پروژه بهداشتی نیمه‌تمام در شهرستان‌های شرقی استان کرمان وجود دارد که برخی از این پروژه‌ها از سال ۹۴ تاکنون بلاتکلیف مانده‌اند.

او افزود: اولین برنامه ما در بحث‌های عمرانی تکمیل پروژه‌های نیمه تمامی است که برخی از آن‌ها هنوز شروع به کار هم نشده‌اند به طور مثال در هر شهرستان چهارخانه بهداشت ۹۰ متری وجود دارد که هنوز هم شروع نشده‌اند.

صدیقی اظهارداشت: طبق رایزنی‌های به‌عمل‌آمده تا پایان سال از پروژه‌های بهداشتی نیمه‌تمام حدود ۴۰ پروژه تکمیل می‌شود.

photo6876582178

 بم پایلوت پزشک خانواده شهری شده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: شهرستان بم به‌عنوان پایلوت پزشک خانواده شهری انتخاب شده است که باید در سطح شهر ۳۰ پایگاه بهداشتی داشته باشیم و به‌ازای هر ۳ هزار شهروند بمی یک پایگاه بهداشتی به همراه یک تیم بهداشتی پزشک خانواده جهت ارائه خدمات مستقر شود .

او توضیح داد: تاکنون ۲۴ تیم بهداشتی تشکیل شده؛ اما برخی از مراکز جامع سلامت ما به دلیل کمبود فضا چهار تیم مستقر شده‌اند و در حال خدمات‌رسانی هستند.

او می‌گوید این تیم ها شامل پزشک خانواده، ماما، بهداشت خانواده، روان‌شناس و تغذیه است تا کلیه خدمات را به شهروندان ارائه دهند و از طریق پزشک خانواده سیستم ارجاع عملیاتی شود.

دکتر صدیقی عنوان کرد: در طرح سلامت خانواده به‌ازای هر کد ملی یک پرونده سلامت برای فرد تشکیل می‌شود و پزشک شخص مشخص می‌گردد و نظام ارجاع فعال می‌شود.

به گفته او با اجرای طرح سلامت بیشتر به بحث بهداشتی و پیشگیری پرداخته می‌شود و همچنین به اطلاعاتی در خصوص وضعیت فشار، قلب و بیماران دیابتی دست پیدا می‌کنیم و قبل از وقوع بیماری تیم پزشکی مشکلات بیمار را پیگیری می‌کند.

پاستور بم جزو سه اورژانس شلوغ کشور است

او با اشاره به الحاق اورژانس بیمارستان پاستور بیان کرد: پروژه توسعه اورژانس پاستور ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و طبقه اول آن به پاستور الحاق پیدا می‌کند و طبقه دوم آن بخش انژیوگرافی، اتاق عمل قلب و آی‌سی‌یو قلب است که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد .

دکتر صدیقی اظهارداشت: اورژانس پاستور بم جزو سه اورژانس شلوغ کشور است که یکی از دلایل آن هم قرارگرفتن در جاده ترانزیتی و تک بیمارستانی بودن شهرستان بم است.

به گفته او با الحاق این اورژانس به پاستور ۷۵۰ متر به فضای کنونی اورژانس این بیمارستان اضافه می‌شود و به یک اورژانس استاندارد تبدیل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم خاطرنشان کرد: در سفر وزیر بهداشت به بم درخواست دستگاه سی تی آنژیوگرافی داده شد؛ زیرا با داشتن این دستگاه بسیاری از تشخیص بیماران قلبی در بم نیز امکان‌پذیر می‌شود و بسیاری از ارجاعات ما به کرمان نیز کمتر می‌شود.

او در خصوص خوابگاه دانشجویی اضافه کرد: خوابگاه دانشجویی در ارگ جدید در حال احداث است که تاکنون ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و اعتبارات آن از محل وام بانکی و منابع دانشگاه است.

 بهره‌وری و ساماندهی نیروها در دستور کار قرار دارد

دکتر صدیقی با اشاره به بهره‌وری و ساماندهی نیروها تصریح کرد: بحث بهره‌وری در سیستم دانشگاه شروع شده و تأکید بر این است تا از منابع مالی و انسانی موجود استفاده بهتری داشته باشیم که در همین ارتباط بحث بهره‌وری را در سطح دانشگاه شروع کرده‌ایم.

او گفت: در بحث نیروی انسانی نیز بهره‌وری شروع شده و مطمینا تبعاتی خواهد داشت؛ اما در ستاد دانشگاه در برخی از قسمت‌ها طبق چارت وزارتخانه و دانشگاه شاید پنج نیرو نیاز بوده؛ اما تا دوبرابر یا بیشتر نیرو وجود دارد در صورتی بسیاری از محیط‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم.

دکتر صدیقی افزود: در برخی جاها ممکن است تعداد زیادی پرستار و ماما یا نیروهای عملیاتی وجود داشته باشد؛ اما در ستاد مستقر شده‌اند درصورتی‌که مکان‌های عملیاتی ما با کمبود نیرو روبرو هستند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=109568
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.