داستان حیوان جگرخوار شهداد دوباره داغ شد

سال گذشته حمله حیوان مشهور به هیولای جگرخوار به دام‌های شهداد و روستاهای اطراف این شهر منجر به تلف شدن بیش از 250 دام شد. اکنون بعد از گذشت 9 ماه بار دیگر این حیوان به تعدادی دام حمله کرد و پس از خوردن جگر حیوان، لاشه را رها کرده است. منتخب دوره پنجم شورای شهر شهداد در این خصوص به «کرمان نو» گفت روز 14 خردادماه به من خبر دادند که به دام‌های یکی از اهالی شهداد حمله شده است و پس از پیگیری بیشتر متوجه شدیم از 15 اردیبهشت‌ماه سال جاری در روستای «سالارآباد» از توابع شهداد به 10 دام سبک و یک گوساله حمله شده است.

کار سگ‌های ولگرد نیست

سعید مؤمن زاده می‌گوید در مواردی دیده شد که این حیوان جمجمه گوسفند را هم می‌خورد و با توجه به اینکه باید فک قوی داشته باشد نمی‌توان گفت که کار حیوانات مرده‌خوار و سگ‌سانان است.

او با اشاره به اینکه محیط زیست متهم این جریان را سگ‌های ولگرد معرفی کرده‌ است، گفت که به نظر ما این‌طور نیست زیرا در دیگر مناطق ازجمله عشایر نشین هم سگ ولگرد داریم چرا در این مکان‌ها اتفاقی رخ نمی‌دهد. در مواردی حتی این حیوان از دیواری با ارتفاع بیش از سه متر هم عبور کرده و فنس ها را هم پاره کرده است که سگ ولگرد نمی‌تواند این کارها را انجام دهد.

جبران خسارت جانی غیرممکن است

منتخب دوره پنجم شورای شهر شهداد معتقد است که اگر این حملات مربوط به سگ های ولگرد است می‌توان این سگ‌ها را عقیم‌سازی کرد و معترض است که چرا مجوز عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد داده نمی‌شود.

وی می‌گوید ناراحتی اهالی از این موضوع است که اگر اطراف دام‌ها را فنس و دیوار بکشند، آیا این حیوان وحشی در این شرایط به کودکان رحم می‌کند؟ او می‌گوید باید تدبیری اندیشیده شود که به مردم خسارت وارد نشود. خسارت به دامدار را می‌توان جبران کرد اما جبران خسارت جانی غیرممکن است.

پای چند حیوان در میان است

مؤمن زاده گفت که اکثر طعمه‌های این حیوان دام‌های سبک هستند و فقط در یک مورد به یک گوساله حمله کرده و پس از خفه کردن و خوردن جگر حیوان، لاشه را رها کرده بود. وی اضافه کرد که با توجه به اینکه در اکثر مواقع این حملات هم‌زمان در چند نقطه صورت می‌گرفت، می‌توان با قطعیت گفت که این حملات کار یک حیوان نیست و چند حیوان حمله می‌کنند.

منتخب دوره پنجم شورای شهر شهداد گفت که این حیوانات جگرخوار اکثراً بعد از نماز صبح و قبل از طلوع خورشید حمله می‌کردند و در بیشتر موارد آثار خفگی بر روی گردن دام دیده می‌شد و به‌علاوه اینکه قسمتی از پهلو گوسفند را پاره می‌کند و جگر را می‌خورد و باقی احشام را رها می‌کند.

خسارات وارده از ناحیه حیات‌وحش را جبران می‌کنیم

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان کرمان می‌گوید که از حملات جدید به دام‌ها هنوز گزارشی به آن‌ها نرسیده است.

محمود صفرزاده به «پیام ما» گفت که در سال گذشته این موضوع مدیریت شد و گفتیم که این حملات مربوط به حیات‌وحش نیست و پای سگ‌سانان و حیوانات بلاصاحب در میان است. حتی با معتمدین محلی هم که صحبت کردیم اکثراً گفتند که با چشم خودشان دیدند که سگ‌سانان بوده‌اند.

صفرزاده با تأکید بر اینکه هیولا اصلاً وجود خارجی ندارد گفت که درهرحال ما در خدمت شهروندان فهیم و شریف شهداد هستیم و اگر گاهی از ناحیه حیات‌وحش( مهره‌دارانی که در زیستگاه‌ها زیست دارند) که معمولاً به زیست‌گاه‌های ما نزدیک نمی‌شوند مگر اینکه ما به زیست‌گاه‌های آن‌ها برویم و وارد قلمرو آن‌ها بشویم. خسارتی وارد شود در شرایطی که دام بیمه باشد و دامداران تمام نکات ایمنی را رعایت کنند و آغل دامشان در، قفل و استحکام کافی داشته باشد، با ما تماس بگیرد پس از بررسی از طریق مراجع قضایی جبران خسارت می‌کنیم. وی افزود که اگر اتفاقی از طریق سگ‌های بلاصاحب پیش آید از طریق شهرداری‌ها باید تعیین تکلیف شود و تا جایی هم بتوانیم از طریق ضوابط در راستای حفظ حقوق حیوانات همکاری می‌کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=11433
1 نظر
  1. followermax.com می گوید

    وای خیلی خوبه ساییتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.