دانشگاه‌های ما صرفا تولیدکننده علم هستند

محمدجواد فدایی صبح امروز در آئین آغاز به‌کار دومین همایش علمی «ابن هیثم و نور» که با حضور علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبرمعظم انقلاب در امور بین‌الملل و رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد، محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام امان‌الله علیمرادی نماینده مردم استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری و جمعی از مسئولان و اساتید دانشگاه در تالار وحدت دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان برگزار شد با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: خوشحالم که همایش ابن هیثم در کرمان ماندگار شد و برای دومین مرتبه در استان کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اهداف برگزاری این همایش بیان کرد: در برگزاری همایش‌های علمی دانشمندان مسلمان، هدف ما توجه دادن به ظرفیت علمی جامعه اسلامی است و اینکه این ظرفیت هنوز در جوامع اسلامی وجود دارد و ما می‌توانیم در دنیا در بحث علم موفق شویم.

استاندار کرمان با بیان اینکه در این همایش‌ها هدف ما سوق دادن دانشگاه به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم است گفت: متاسفانه هنوز دانشگاه‌های ما در نسل دوم قرار دارند و فقط تولیدکننده علم هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌هایی که فارغ‌التحصیل آن بیکار هستند دانشگاه مطلوبی نیست تاکید کرد: پژوهش‌های ما در دانشگاه‌ها باید به صنعت معطوف شود و چاره‌ای نیست جز آن که دانشگاه‌های ما به سمت نسل سوم و چهارم حرکت کنند و این نیاز جامعه است.

فدایی با بیان اینکه دانشگاه قبه سبز کرمان که سابقه‌ آن به حدود 780 سال پیش برمی‌گردد بازسازی و احیا می‌شود یادآور شد: دانشمندان بزرگی در این دانشگاه تدریس می‌کردند و این دانشگاه توسط ترکان خاتون یک بانوی کرمانی تاسیس شده که حاکم کرمان در آن دوران بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سفر قبل ولایتی به کرمان بازسازی این دانشگاه در دستور کار قرار گرفت افزود: دانشگاه آزاد متصدی این کار شد اما متاسفانه هنوز کار عملیاتی آن آغاز نشده است.

در این جلسه محمدعلی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه دانشگاه شهید باهنر کرمان بزرگ‌ترین دانشگاه جنوب شرق کشور اظهار داشت: این دانشگاه، دانشگاه مادر در استان کرمان است.

وی با بیان اینکه 15 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند افزود: از این تعداد بیش از 4 هزار و 200 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از هزار دانشجو در مقطع دکترا حضور دارند.

رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه 620 نفر اعضای هیئت علمی این دانشگاه هستند عنوان کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان تاکنون بیش از 80 هزار دانشجو در مقاطع بالای تحصیلی فارغ‌التحصیلی داشته است.

وی با بیان اینکه امروز شاهد برگزاری دومین همایش بین‌المللی «ابن هیثم و نور» در این دانشگاه هستیم گفت: ابن هیثم ریاضیدان، فیزیکدان و ستاره‌شناس بزرگ ایرانی است که در تاریخ علم بشری در دنیا مشهور است.

طاهر بیان کرد: ابن هیثم در بصره به دنیا آمد و در قاهره از دنیا رفت از دانشمندان بزرگ نورشناسی در دنیا بوده  که افتخار جهان اسلام است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=27021
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.