زنگ خطر کاهش شدید باروری در استان کرمان به صدا درآمد

در شورای راهبردی جمعیت استان کرمان کاهش شدید باروری در استان مطرح و عنوان شد که در آینده نزدیک با بحران جمعیتی روبه‌رو می‌شویم.

به گزارش «کرمان‌نو» به نقل از تسنیم، علی زینی‌وند ظهر امروز در شورای راهبردی جمعیت استان کرمان با اشاره به اینکه فلسفه جلسه شورای راهبردی جمعیت، افزایش نرخ باروری و فرزندآوری است اظهار داشت: نگرانی ما کاهش شدید باروری در کشور و استان است.

استاندار کرمان با بیان اینکه محصور بودن آرامستان‌ها باید در دستور کار دهیاران و شهرداری‌ها قرار بگیرد گفت: هیچ آرامستان غیررسمی و غیرمحصور در استان نباید داشته باشیم و دهیاران موظف هستند آمار فوتی‌ها را بلافاصله گزارش کنند.

محمد قاسمی مدیرکل ثبت احوال استان کرمان در این جلسه با بیان اینکه بحران جمعیت در کشور و استان را در پیش داریم اظهار داشت: حساس‌سازی و فرهنگ‌سازی برای افزایش جمعیت یک ضرورت است.

وی با اشاره به اینکه کرمان نرخ رشد جمعیت ۰.۸ درصدی دارد و در آینده نزدیک با بحران جمعیتی روبه‌رو خواهیم بود گفت: رشد جمعیت استان کرمان کم شده و یک زنگ خطر و هشدار برای استان است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با عنوان اینکه ۵۱ درصد جمعیت استان مرد و ۴۹ درصد زن هستند افزود: در پایان سال ۹۹ جمعیت استان بیش از سه میلیون و ۳۱۶ هزار نفر بوده است و شهرستان‌های جنوبی مانند رودبارجنوب و قلعه‌گنج تا پایان سال ۹۹ بیشترین رشد جمعیت را داشته‌اند.
وی با بیان اینکه کاهش جمعیت پیامدهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای کشور دارد و اصلا خوب نیست ادامه داد: ترویج فرزندآوری باید در دستور کار روابط عمومی‌های ادارات قرار گرفته، در این رابطه تولید محتوا انجام شود و برابر قانون دستگاه‌ها می‌توانند در این مورد هزینه کرده و ردیف بودجه دارند.

قاسمی با اشاره به اینکه هزار و ۲۰۵ آرامستان در استان کرمان وجود دارد که تعداد زیادی از آنها حصار دور نداشته و متولی هم ندارند و نداشتن متولی و یا عدم حصار آرامستان مشکلاتی را در وجود آمار دقیق ایجاد کرده است گفت: برابر قانون باید ولادت و فوت ظرف ۱۰ روز در ثبت احوال ثبت شود.

وی با بیان اینکه کرمان جزو پنج استانی است که باید شناسنامه مردم مکانیزه شود و نیاز به تامین اعتبار دارد افزود: کارت ملی تعداد زیادی از مردم صادر شده اما برای دریافت آن مراجعه نداشته‌اند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=71918
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.