زنگ مهر در کرمان نواخته شد| آموزش و پرورش کرمان با چه مشکلاتی روبرو است؟

احمد اسکندری نسب، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان صبح امروز در مراسم نواختن زنگ مهر گفت که در سال تحصیلی جدید جمعیت دانش آموزی استان کرمان رشد ۴ درصدی دارد و قریب به ۶۳۰ هزار دانش آموز در ۷ هزار و ۶۰۰ مدرسه و ۲۹ هزار کلاس درس مشغول به تحصیل می شوند.

اگرچه براساس آماری که او داده، به ازای هر ۲۲ دانش آموز یک کلاس درس وجود دارد که نزدیک به استاندارد جهانی است اما آمارهای موجود در سالنامه آماری ۹۵ نشان می‌دهد نسبت دانش آموز به معلم در کرمان پایین‌تر از استاندارد جهانی است.

همانطور که در تصویر فوق می بینید، استان کرمان جزو استان‌هایی است که به ازای هر ۱۸ تا ۲۲ دانش آموز، یک معلم دارد. براساس استاندارد جهانی اما به ازای هر ۱۴ دانش آموز، یک معلم باید وجود داشته باشد. این موضوع نشان می دهد یکی از مشکلاتی که آموزش و پرورش با آن مواجه است، کمبود معلم به نسبت تعداد دانش آموزان است.

از طرف دیگر حداقل ۲۰ درصد مدارس استان کرمان فرسوده هستند. غلامرضا رجایی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان کرمان دی سال گذشته به جام جم گفته بود که حدود ۴ هزار و ۵۰۰ کلاس درس در استان نیاز به بازسازی و نوسازی و حدود ۴ هزار و ۵۰۰ کلاس دیگر نیز نیاز به مقاوم سازی دارند که این میزان ۲۰ درصد کل کلاس های سطح استان را تشکیل می دهند که نگران کننده است.

پیش از این محمد محسن بیگی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش کرمان گفته بود که ۸۰۰مدرسه در استان وجود دارد که باید تخریب شوند و ۱۵۰ هزار دانش آموز در این مدارس در حال تحصیل هستند.

این در حالی است که مشکل مدارس فرسوده در جنوب کرمان بیشتر است. احمد حمزه، نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی در مجلس مرداد امسال در این خصوص گفت که بطور میانگین ۵۰ درصد مدارس شهرستان های رودبار جنوب، کهنوج، منوجان، فاریاب و قلعه گنج فرسوده و نیازمند بهسازی و نوسازی است.

قبلا هم در «کرمان نو» در گزارشی به توسعه استان کرمان پرداختیم که رتبه شاخص توسعه آموزش استان ۳۰ در بین ۳۱ استان کشور اعلام شده بود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=19872

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.