معاون سازمان راهداری کشور خبر داد


ضریب برخورداری کرمان از راه‌های روستایی پایین‌تر از میانگین کشوری

معاون ساخت و نگهداری راه های روستایی و فرعی سازمان راهداری با اشاره به عبور بیشتر ترانزیت کشور از استان کرمان و جایگاه این استان در حمل ونقل و اقتصاد کشور گفت: استان کرمان حلقه واسط میان استان های جنوبی و بنادر فعال با هسته مرکزی کشوراست و شاید تنها استانی است که هم در مسیر کریدور شمال به جنوب و هم کریدور شرق به غرب نقش اساسی دارد.

به گزارش کرمان نو به نقل از ایسنا، خداداد مقبلی امروز 27 مردادماه در حاشیه سفر به استان کرمان در جمع خبرنگاران گفت: استان کرمان با بیش از ۱۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه، دارای حدود ۱۹۷۰ کیلومتر بزرگراه است و از نظر ساخت بزرگراه، رتبه دوم را در کشور دارد.

مقبلی با اشاره به کافی نبودن میزان اعتبارات تخصیصی به حوزه راهداری این استان گفت: با توجه به تردد ناوگان باری سنگین برای حمل مواد معدنی، گاهی سنگینی بیش از حد استاندارد آنها، صدمات زیادی به محور ها و ابنیه فنی راه وارد می کند.

وی در ادامه تصریح کرد: اگرچه سازمان در خصوص اعتبارات نگهداری راه ها، سالها یاری‌گر استان کرمان بوده و در حد امکان اعتباراتی تخصیص داده اما چون بیشترین مشکلات شبکه راه های اصلی در محور بندرعباس به سیرجان و سیرجان به سمت یزد در زمینه رویه آسفالت است و البته انجام روکش این مسیردر دستور کار سازمان متبوع قراردارد، با این حال مبالغ اعتباری آن کافی نیست زیرا ۳۲۰ کیلومتر آن در حوزه استان کرمان و بقیه در استان هرمزگان قرار دارد.

معاون ساخت و نگهداری راه های روستایی و فرعی سازمان راهداری کشور در خصوص راههای فرعی و روستایی کشور خاطرنشان کرد: تا سال ۹۸، اطلاعات کاملی در حوزه راه های روستایی، تعداد روستاها و این که چند روستای زیر ۲۰ خانوار و یا بالای ۲۰ خانوار وجود دارد، در اختیار نداشتیم، به همین دلیل توزیع اعتباراتی که در شورای برنامه ریزی استان ها صورت می گرفت عادلانه نبود که در سال ۹۸، اطلاعات کاملی از شبکه راههای روستایی کشور جمع آوری کردیم.

مقبلی افزود: با توجه به سرشماری سال ۹۵ حدود ۹۷ هزار روستا در کشور دارای سکنه هستند که از این تعداد، ۴۰ هزار روستا، جمعیتی بالای ۲۰ خانوار دارند و دولت و وزارت راه شهرسازی مکلفند برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار، راه روستایی بسازند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع حدود ۲۰۰۰ روستای استان کرمان باقی مانده و با توجه به ضرورت ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر راه تصریح کرد: پراکندگی جمعیت و وسعت کرمان موجب شده استانهای کرمان و استان سیستان و بلوچستان با استان های دیگر در زمینه ساخت راه های روستایی فاصله داشته باشند.

معاون ساخت و نگهداری راههای روستایی و فرعی سازمان راهداری کشور اظهار کرد: برای ساخت ۱۰۰۰ کیلومتر باقیمانده راه روستایی، هم در جنوب و هم در شمال استان، در مجموع به حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم تا بتوانیم راه های روستایی استان کرمان را تقریبا به ضریب برخورداری متوسط کشوری که ۸۲ می باشد، برسانیم.

خداداد مقبلی افزود: در سال جاری هم بالای ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی در دست اجرا داریم و از سال گذشته، اعتبارات خوبی به جهت محرومیت های موجود، به استان کرمان داده شد که در این راستا ساخت حدود ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی آغاز شده و حدود ۹۰ کیلومتر آن قابل بهره برداری است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=95558
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.