لزوم استفاده از نهادهای مردمی برای رفع اختلافات و دعاوی

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: استفاده از ظرفیت نهاد‌های مدنی و مردمی در رفع اختلافات و دعاوی از راهبرد‌های اصلی سند تحول قوه قضاییه است.

به گزارش کرمان نو، یدالله موحد گفت: استفاده از ظرفیت مساجد به منظور اجرای هر چه بهتر طرح مصلحین و حکمین قرآنی و توسعه فرهنگ صلح و سازش اقدام مبارکی است که در استان کرمان شروع شده و روز به روز شاهد اثرگذاری بیشتر آن خواهیم بود.

او حجم بالای ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: کاهش کارکرد نهاد‌های مدنی مانند خانواده، مساجد و میانجیگری، موجب افزایش ورود اختلافات و دعاوی به دستگاه قضایی خواهد شد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به این مطلب که هر چه کارکرد نهاد‌های حاکمیتی و عمومی ضعیف شود، دعاوی و اختلافات بیشتری شکل گرفته و به دستگاه قضایی وارد می‌شود، عنوان کرد: کارکرد صحیح بسیاری از نهاد‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مانع بروز بخش عمده‌ای از جرایم و دعاوی خواهد شد.

موحد ضمن تاکید بر این مطلب که در حال حاضر قوه قضاییه با حجم بالای مراجعات و تراکم دعاوی روبرو است، ادامه داد: حجم بالای پرونده‌های ورودی به مراجع قضایی پیام خوبی ندارد و در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و قوه قضاییه در سند تحول قضایی به خوبی به این موضوع توجه کرده و بنا دارد نقش نهاد‌های مدنی و عمومی را در پیشگیری از دعاوی و اختلافات در محاکم پررنگ‌تر کند.

او با بیان اینکه واقعیت این است که ما در سابق باید به موضوع رفع دعاوی و اختلافات با استفاده از ظرفیت نهاد‌های مدنی و مردم بیشتر توجه کرده و مشارکت جویی می‌کردیم، افزود: مشارکت با نهاد‌های رسمی، مدنی و مذهبی برای پیشگیری از اختلافات و دعاوی و رسیدگی به آن‌ها با همکاری معتمدین، متنفذین و افرادی که نفوذ کلام دارند در قوه قضاییه به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری استان کرمان ایجاد شورا‌های حل اختلاف را در راستای رفع اختلافات و دعاوی براساس صلح و سازش دانست و گفت: طرح‌های جدید قوه قضاییه از جمله میانجیگری، مصلحین و حکمین قرآنی، داوری و… از جمله روش‌های جایگزین دادرسی رسمی است که اثرات مثبتی از جمله کاهش هزینه ها، سرعت دادرسی، توسعه اعتماد به مقام صادر کننده رای و حل نزاع همراه با از بین بردن ریشه‌ای اختلافات را به دنبال دارد.

موحد ضمن اشاره به ظرفیت هیات‌های مذهبی، روحانیت و مساجد در توسعه فرهنگ صلح و سازش در جامعه، گفت: مسجد به عنوان کانونی تاریخی، دینی، فرهنگی و معنوی در اجرای رویکرد‌های قوه قضاییه برای توسعه صلح و سازش با استفاده از ظرفیت‌های مدنی و متنفذین نقش و جایگاه ویژه‌ای دارد که بر این مبنا طرح مصلحین و حکمین قرآنی در مساجد سراسر استان کرمان با همکاری سازمان تبلیغات آغاز شده تا قبل از شکل گیری پرونده در دستگاه قضایی، نسبت به رفع دعاوی و اختلافات اقدام شود.

او با اشاره به اجرای موفق ایده هر مسجد یک حقوقدان در استان کرمان، گفت: در سطح استان کرمان ۵ هزار و ۳۵۰ نفر به عنوان مصلح و حَکَم قرآنی آموزش‌های لازم را فراگرفته اند تا در راستای رفع دعاوی و اختلافات گام‌های اثرگذاری برداشته شود.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=69844
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.