مخالف گسترش ساخت و ساز در شهرک قشمی هستیم

کرمان‌نو-مدیرکل امور مجلس در وزارت میراث فرهنگی گفت: مشکلات شهرک قشمی در حوزه میراث نیست و مخالف گسترش ساخت و ساز در این منطقه هستیم و باید محدودیت ساخت و ساز در این منطقه ایجاد شود.

به گزارش شامگاه چهارشنبه کرمان‌نو ، محمد کریمی در جلسه بررسی وضعیت شهرک قشمی شهرستان بم گفت: اینکه تصمیم گرفته شود با گذاشتن بلوک سیمانی محدودیت ساخت و ساز ایجاد شود یا ساکنین به فضای دیگری منتقل شوند مربوط به تصمیم گیری در مجموعه استانداری و فرمانداری بوده و میراث برای حل مشکل پای کار آمده است .

او تاکیدکرد: سیاست جدید وزارتخانه میراث‌فرهنگی تاکید بر حفظ و حراست بناهای تاریخی است و باید علاوه بر توجه بسیار جدی بر این موضوع مشکل و گرفتاری مردم نیز حل شود .

او ادامه‌داد: با توجه به این نکته که عرصه ناموس بنای تاریخی است اما در شهرک قشمی تخلفی در سال‌های ۸۴ صورت گرفته و مجوزی که صادر شده تخلف بوده است .

مدیرکل امور مجلس در وزارت میراث فرهنگی اظهارداشت: راهی باید پیدا کرد علاوه بر حل مشکل مردم، برای بنای تاریخی نیز مشکلی ایجاد نشود .

photo ۲۰۲۳ ۰۲ ۱۵ ۲۰ ۳۶ ۳۰ 1024x682 1

ساخت و ساز در عرصه بناهای تاریخی ممنوع است 

او توضیح‌داد: اگر بخواهیم قانون را در این شهرک عملی کنیم باید قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز صورت گیرد زیرا در عرصه و حریم بناهای تاریخی ساخت و ساز ممنوع است.

به گفته او افراد کم برخوردار جامعه در این مکان ساکن شده و ساخت و سازهایی انجام داده اند.

کریمی عنوان‌کرد: اینکه زیرساخت‌ها را ادامه دهیم یا توسعه نداشته باشد و همچنین دغدغه معیشتی و بافت اجتماعی ،اقتصادی مردم از نگاه تخصصی، کمترین سهم را وزارتخانه میراث بر دوش دارد .

مدیرکل امور مجلس در وزارت میراث فرهنگی اضافه کرد: یک بُعد قضیه فرهنگی، به معنای سبک و شیوه زندگی مردم است ،و بحث دیگر احساس وظیفه ای که هر کدام از ما به خصوص شهروندان بمی در حفظ و نگهداری این بنای شاخص تاریخی دارد که باید فرهنگ سازی شود .

او خاطرنشان‌کرد:در بحث تعیین عرصه و حریم جدید این منطقه می توان بازنگری صورت گرفت و اتفاق جدیدی رخ داد.

کریمی درباره پیشنهاد ارتقای اداره میراث فرهنگی بم به معاونت یا اداره کل گفت: تشکیل اداره کل در شرق استان کرمان، مربوط به نگاه سختگیرانه ای در سازمان اداره استخدامی است که استانداردهای خودش را دارد و تا این سازمان با کلیت این موضوع موافقت نکند هیچ حوزه ای مجزا نمی تواند برای خود اداره کل تاسیس کند.

به گزارش کرمان‌نو، حاشیه شهر بم دو سال پس از زلزله سال ۸۲ در محله موسوم به «زمین‌های قشمی» که قبلاً کاربری کشاورزی داشت بوجود آمد و این زمین‌ها به افراد بی‌بضاعت و بی‌خانمانی که از نقاط مختلف به بم آمده بودند واگذار شد و کانکس‌های به جا مانده از زلزله خانه برای مهاجران شد.

در این سفر فریدون فعالی مدیرکل اداره میراث‌فرهنگی استان کرمان، کریمی مدیرکل امور مجلس در وزارت میراث فرهنگی را همراهی می کرد و در پایان جلسه از شهرک قشمی و ارگ تاریخی بم بازدید به عمل آوردند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=101551
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.