پول؛حلال مشکلات مَسکن‌های مهر جنوب

الهام پیپر| طرح مسکن اقشار کم درآمد با انگیزه‌ای که در دولت نهم در یاری رسانی به اقشار کم درآمد وجود داشت به وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان متولی امر سپرده شد محمد سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی به عنوان وزیر این دوره معتقد بود که این حجم در کار باید با انسجام مردم در قالب تشکل‌های اجتماعی همراه باشد که محمد عباسی وزیر تعاون دولت نهم کار ثبت‌نام و پالایش متقاضیان را بر عهده گرفت بعد از آن بنا به ابتکار وزارت تعاون، تعاونی‌هایی در این جریان تشکیل شد که نام آن را تعاونی‌های مسکن مهر گذاشتند این نام بعدا برای کل طرح مسکن بکار گرفته شد.سایت دولت در تاریخ 28 مهر 89 از قول وزیر تعاون نوشت “حدود چهار میلیون و۱۰۰ هزار نفر در طرح مسکن مهر ثبت نام کردند که یک میلیون و ۴۰۰ نفر دارای شرایط شناخته شدند و یک میلیون و ۵۰ هزار واحد در حال ساخت است ” .علی نیکزاد که در دولت دهم وزیر مسکن بود خرداد ۱۳۹۲ گفت از آغاز کار این دولت ساخت ۴ میلیون و ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر شروع شده که نیمی از آن در روستاها بوده و ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تا خرداد ۹۲ تحویل داده شده و مابقی باید تا پایان دولت دهم تحویل داده شوند. اما در شهرها حدود ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ واحد تا زمان درج گزارش تکمیل شده و بقیه در دست ساخت است که تحویل آن تا دولت یازدهم به طول می‌انجامد.در مجموع برای ساخت یک میلیون و ۷۷۶ هزار و ۶۹۵ واحد مسکن معادل ۳۹ هزار و ۶۶۷ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان تسهیلات از طرف بانک مسکن پرداخت شده‌است.به اعتقاد مهدی زندیه وکیلی رییس وقت سازمان مسکن و شهرسازی استان مرکزی و چندی دیگر از مسوولان کشور طرح مسکن مهر در ایجاد اشتغال نقش مؤثری داشته‌است.
اهتمام دولت برای تکمیل و بازگشایی قفل مسکن مهر در جنوب کرمان، مستاجران این دیار را به آینده ای روشن امیدوار کرده است.
تکمیل واحدهای مسکن مهر در کشور همواره یکی از دغدغه های دولت در بحث خانه دار شدن مردم بوده اما نبود نظارت لازم و آینده‌نگری در این طرح، مردم را با مشکلاتی مواجه کرده که بعضا حل آنها دولت را با موانعی روبرو کرده است، مشکلات و موانعی همچون واگذاری ساخت این خانه ها به پیمانکاران و تعاونی هایی که از صلاحیت لازم برخوردار نبودند که برخی از آنها نتوانسته‌اند از عهده تعهداتشان نسبت به متقاضیان برآیند و همچنین وجود بسیاری از مجتمع های مسکن مهر در مناطق دور افتاده، باعث کندی روند ساخت آنها شده و دولت را در تامین نیازهای زیرساختی همچون آب، برق، گاز و راه آسفالته با مشکل مواجه کرده و درواقع باید گفت که جانمایی این خانه ها از همان ابتدا، اشتباه بوده است، اما دولت تدبیر و امید با توجه ویژه ای که به این موضوع دارد در حال چیره شدن بر موانع پیش روست تا پس از سال‌ها، قفل مسکن مهر در جنوبِ محرومِ کرمان باز شود.
تاکید وزیر راه و شهرسازی بر تکمیل طرح مسکن مهر
مدیر کل دفتر طرح ها و الگوهای ساخت سازمان ملی زمین و مسکن کشور گفت: وزیر راه و شهرسازی تاکید و پیگیری ویژه‌ای برای به اتمام رساندن پروژه های مسکن مهر کشور تا پایان امسال دارند.
میرسجاد سید اشرفی افزود: در بازدید از طرح مسکن مهر یکهزار و 500 واحدی شهرستان کهنوج، مشکلات موجود بررسی و اقدامات لازم برای برطرف شدن ایرادات این خانه ها اتخاذ شده است.
مدیر کل دفتر طرح ها و الگوهای ساخت سازمان ملی زمین و مسکن کشور گفت: طرح مسکن مهر در سراسر کشور در حال اجراست لذا دولت بر تکمیل این واحدها، اهتمام ویژه ای دارد.
تکمیل 70 درصد واحد‌های مسکن‌های مهر کهنوج تا پایان امسال
فرماندار کهنوج نیز گفت: 70 درصد واحد‌های مسکن‌های مهر این شهرستان تا پایان سال جاری تکمیل می شوند.
وحدت عیدی افزود: اعتبار هزینه شده برای این طرح تاکنون ۴۰۰ میلیارد ریال بوده و برای اتمام آن مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال دیگر نیاز است.
وی ادامه داد: پیگیری‌های زیادی برای تکمیل این طرح انجام شده لذا در این زمینه مدیر کل دفتر طرح ها و الگوهای ساخت سازمان ملی زمین و مسکن کشور از نزدیک مشکلات را بررسی کرد.
95 درصد طرح مسکن مهر جنوب کرمان تکمیل شده است
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان هم گفت : 95 درصد مسکن های مهر جنوب کرمان تکمیل شده و هم اکنون پیگیر تکمیل باقی مانده این واحدها هستیم.
محمد ساردویی افزود: اختلاف بین اعضا و هیات مدیره تعاونی ها علت ناقص بودن مسکن های مهر جنوب کرمان است که به صورت ویژه دنبال برطرف کردن این اختلافات و در نتیجه تکمیل طرح مسکن مهر این منطقه هستیم.
یک‌هزار و 700 مسکن مهر در جنوب کرمان آماده بهره‌برداری است
ساردویی با بیان اینکه یک‌هزار و 700 مسکن مهر در جنوب کرمان آماده بهره برداری است، اظهار داشت: برای احداث هر واحد مسکن مهر به طور میانگین 270 میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و تسهیلات کم بهره پرداخت و 250 میلیون ریال دیگر نیز از محل سهم آورده متقاضیان هزینه شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان ادامه داد: برای تمام مسکن‌های مهر شهرستان جیرفت نیز 102 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره دولتی و 87 میلیارد تومان آورده شخصی هزینه شده است.
وی به واحدهای بدون متقاضی در شهرستان کهنوج نیز اشاره کرد و گفت: تعداد یکهزار و 500 واحد مسکن مهر در این شهرستان بدون متقاضی بوده که هم اکنون کمیته امداد امام خمینی (ره) متقاضی 200 واحد این مسکن‌ها است.
ساردویی بزرگترین مشکل مسکن‌های مهر جنوب استان کرمان را نبود فضای سبز و محوطه‌سازی برشمرد و گفت: برای تکمیل این بخش‌ها در مجتمع‌های مسکن‌های مهر این منطقه، نیازمند یک میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار هستیم که در صورت تخصیص، این مشکل نیز برطرف می شود.
تعداد واحدهای مسکن مهر جنوب کرمان 6 هزار و 340 واحد است که در قالب 45 تعاونی به صورت واحدهای تعاونی، خود مالک و سه جانبه در حال احداث هستند.
جنوب کرمان با هفت شهرستان و یک میلیون نفر جمعیت، یک سوم مساحت استان را به خود اختصاص داده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=31434
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.