کشف ۱۰۰ قلم شیء عتیقه در جیرفت

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، دکتر نصیر اسکندری افزود:« ۱۵ باستان شناس از دانشگاه جیرفت و ۱۰ باستان شناس از دانشگاه توبینگن آلمان، تحقیقات و کاوش های خود را از ابتدای سال جاری به مدت ۲ ماه در روستای ورامین واقع در ۲۷ کیلومتری جیرفت آغاز کردند.»

وی تصریح کرد که اقلام به دست آمده در نتیجه تلاش این باستان شناسان می باشد که شامل کوزه هایی از جنس سفال ، فلز، سنگ، گل و استخوان می باشند، که قدمتی پنج هزار ساله دارند. این تعداد از اقلام کشف شده بعد از مستند سازی و مرمت به موزه جیرفت تحویل داده شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه جیرفت در ادامه اضافه کرد که هم اکنون مطالعات بر روی این اقلام عتیقه در حال انجام است و نتایج آن هم درکشورهای اروپایی در حال تحلیل می باشد. همچنین شناسایی یک محوطه ۶ هزارساله  از دیگر نتایج این کاوش هاست.  بر اساس کاوش های انجام شده این محوطه از ۶ هزار سال قبل از میلاد مورد سکونت واقع شده است و تا چهار هزار سال پیش هم ادامه داشته است.

دکتر اسکندری اظهار کرد که این محوطه باستانی در کنار تپه های کنار صندل از مراکز مهم شهرنشینی در فلات ایران بوده که وسعت آن ۱۰۰ هکتار می باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه جیرفت، تمدن جیرفت از قدیمی ترین تمدن های تاریخ بشری است که به اعتقاد کاوشگران، بازمانده پادشاهی آرتا است، کاوش های باستان شناسی در این منطقه نشان می دهد تاریخ ناحیه هلیل رود به هزاره سوم ماقبل میلاد بر می گردد و از تمدن بین النهرین نیز قدیمی تر است.

کاوش ها همچنین نشان می دهد که در این ناحیه حداقل ۱۰ دوره تاریخی و باستانی مربوط به تمدن های مختلف وجود داشته، حتی کتیبه هایی که در این منطقه کشف شده، نشان می دهد زبان نوشتاری در جیرفت از نمونه های یافت شده در بین النهرین قدیمی تر و زبان نوشتار از این ناحیه به بین النهرین رسیده است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=13478
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.