از سال گذشته تاکنون


ابتلای ۴۰ نفر در استان کرمان به مالاریا

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: از سال گذشته تاکنون ۴۰ نفر در کل استان کرمان به بیماری مالاریا مبتلا و همه آن‌ها درمان شده‌اند.

به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره وضعیت بیماری مالاریا در استان کرمان اظهار کرد: افرادی که در این استان به بیماری مالاریا مبتلا شده‌اند همگی سابقه سفر یا اقامت در نواحی جنوب شرق کشور و مناطق مرزی مشترک با پاکستان را داشته‌اند و موردی که در داخل استان به این بیماری مبتلا شده باشد، نداشته‌ایم.

دکتر سعید صحبتی با اشاره به آمار مبتلایان به مالاریا بیان کرد: از سال گذشته تاکنون ۴۰ نفر در کل استان کرمان به بیماری مالاریا مبتلا و همه آنها درمان شده‌اند و خوشبختانه هیچ فوتی ناشی از ابتلا به این بیماری در این بازه زمانی نداشتیم.

 سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: متأسفانه وضعیت مالاریا در دو سال اخیر به دلیل باران‌های مونسونی (باران‌های شدید باعث تشکیل باتلاق و محیط مناسب برای رشد و تکثیر پشه ناقل بیماری مالاریا به نام پشه آنوفل می‌شوند)، حاد شده و مالاریا دوباره شعله‌ور شده است.

 او تأکید کرد: همه افراد مبتلا به مالاریا در استان کرمان سابقه سفر به مناطق مرزی شرق کشور را داشته‌اند. گفتنی است بسیاری از بیماران سفرهای شغلی یا مأموریت کاری به مناطق مرزی داشته‌اند.

 صحبتی خطاب به پزشکان گفت: همکاران محترم تصور ننمایند که مالاریا ریشه‌کن شده و حتماً از بیمارانشان شرح‌حال دقیق بگیرند و آیا اینکه سابقه سفر به مناطق آلوده مالاریا داشته‌اند یا خیر؟

 او با بیان این مطلب که تشخیص و درمان مالاریا کاملاً رایگان است، به مردم توصیه کرد: اگر سابقه اقامت یا مسافرت به مناطق شرقی کشور داشته و پس از یک یا دو هفته دچار تب و لرز شده‌اند، حتماً به پزشک مراجعه و اعلام کنند که به مناطق آلوده سفر داشته‌اند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107003
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.