ابتکار قوه‌قضاییه برای جلوگیری از حبس| مهلت دوهفته‌ای برای تامین کفالت و وثیقه

به گفته رئیس کل دادگستری استان کرمان، بر اساس هماهنگی با قوه قضائیه طرحی ابتکاری در رابطه با افراد تحت تامین برای ارائه کفیل و وثیقه در این استان اجرایی شده است.

یدالله موحد روز یکشنبه در نشست هیات امنای ستاد دیه نمایندگی استان کرمان افزود: بر اساس این طرح، افرادی که تحت تامین قرار می گیرند، در فرصت ۱۴ روزه برای تامین کفالت و وثیقه وارد زندان نشده و در یک اقامتگاه موقت نگهداری می شوند.

وی با اشاره به اینکه فضای فیزیکی لازم برای اجرای این طرح درکرمان تامین شده است، خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح به افراد تحت تامین، دو هفته فرصت داده می شود تا برای ارائه کفالت یا وثیقه اقدام کنند و با این اقدام از ثبت سابقه زندان در سوابق افراد جلوگیری شده و آبرو حیثیت افراد حفظ می شود.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: این طرح در حال حاضر در شهرستان های کرمان، سیرجان، رفسنجان، زرند و بم اجرایی شده است.

 

۱۱۵ نفر به دلیل چک های برگشتی وارد زندان شده اند

 

رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در حال حاضر ۲۳۰ مددجوی جرائم غیرعمد واجد شرایط در زندان های استان کرمان حضور دارند که از این تعداد ۱۱۵ نفر به دلیل چک های برگشتی و بدهی مالی، ۸۴ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه، ۱۷ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت نفقه و ۱۴ نفر به دلیل بدهکاری دیه وارد زندان شده اند.

موحد گفت: دستگاه قضائی استان کرمان بر اساس راهکارهای مختلف در همواره تلاش می کند جمعیت زندان ها کاهش یابد.

وی یادآور شد: استان کرمان طی سال گذشته در زمینه آزاد کردن زندانیان از سوی شوراهای حل اختلاف رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: سال گذشته یک هزار و ۹۸۳ زندانی با تلاش های شوراهای حل اختلاف زندان ها و بر اساس صلح، سازش و مذاکره آزاد شده اند.

وی خاطرنشان کرد: سازوکارهای قانونی ما متاسفانه حبس گرا هستند و ضمانت اجرای همه موارد را زندان تعیین کرده که در این رابطه نیاز به اصلاحات قانون وجود دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=40684
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.