پرونده قطع اینترنت در زمان کنکور بسته شد


اینترنت در زمان کنکور قطع نمی‌شود

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر عدم قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور ۱۴ و ۱۵ تیرماه تأکید کرد و گفت: دستور داده‌اند که نباید اینترنت قطع شود و ما هم سیستم‌های خاص خودمان را داریم تا امنیت کنکور را تأمین و تضمین کنیم.

 به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، به دنبال برگزاری نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ در تیرماه، قرار شد تا بنابر دستور رئیس‌جمهور اینترنت در زمان آزمون قطع نشود؛ مسئله‌ای که به تازگی وزیر علوم هم بر آن تأکید کرده و گفته است طبق دستورات، اینترنت نباید قطع شود و وزارت علوم هم سیستم‌های خاص خود را دارد تا امنیت کنکور تأمین و تضمین شود.

بروز تقلب و لورفتن سؤالات آزمون ورودی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حواشی آن چند سالی است که نگرانی‌ها و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی جامعه به‌ویژه برای داوطلبان رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی ایجاد کرده و مسئولان طی سال‌ها اقدامات و روش‌های گوناگونی را برای برگزاری سلامت این آزمون سراسری در نظر گرفتند که می‌توان به مواردی مانند قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور در سال گذشته اشاره کرد.

 موضوع قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور، توسط معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش مطرح شد؛ موضوعی که حواشی بسیاری درپی داشت؛ اما مسئولان از جمله وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش جهت رعایت حقوق داوطلبان با اجرای این روش موافق بودند. درنهایت پس از موافقت‌ها و مخالفت‌ها اینترنت همراه به‌صورت نقطه‌ای (مناطق نزدیک به حوزه‌های برگزاری کنکور) برای چند ساعتی قطع شد.

 طبق اعلام مسئولان اگرچه این روش تا حد زیادی موفق بود و هیچ برگشت پاسخی به حوزه‌های امتحانی در کنکور رخ نداد؛ اما پس از پایان زمان برگزاری شهروندان از مشکلاتی که به دنبال قطع اینترنت برایشان پیش آمد گله و نارضایتی داشتند، به‌گونه‌ای که وزیر ارتباطات چندی پس از این موضوع ضمن عذرخواهی از مردم بابت مشکلاتی که در محدوده BTSهای حوزه‌های امتحانی پیش‌آمده بود، تأکید کرد به سازمان سنجش اعلام کرده‌اند و این بار آخری است که اینترنت به‌خاطر کنکور قطع می‌شود و حتماً باید برای دور بعدی کنکور به فکر راهکاری جایگزین باشند و به‌هیچ‌وجه دیگر اینترنت را به‌خاطر کنکور قطع نمی‌کنند.

 حال باگذشت چند ماه از این مسئله، زمان برگزاری نوبت دوم کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ نزدیک است و در یک ماه گذشته بار دیگر شائبه قطع اینترنت مطرح شد و عیسی زارع‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در واکنش به مسئله پیش‌آمده اعلام کرد قطع اینترنت نمی‌تواند کمکی کند و فناوری‌هایی وجود دارند که بتوان حتی در صورت قطع اینترنت هم ارتباط را برقرار کند.

 توصیه او به سازمان سنجش این بود که با استفاده از فناوری‌ها و روش‌های آشکارساز سیگنال، این امکان ایجاد شود تا هرگونه ارتباط ممنوعه‌ای که داوطلبان دارند، تشخیص داده و شناسایی شود؛ چراکه با قطع اینترنت نیز ممکن است بتوان ارتباط ایجاد کرد. در نهایت با دستور رئیس‌جمهوری، پرونده قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور بسته شد. به عبارتی رئیس‌جمهور تأکید کرد که اگرچه سلامت آزمون برایشان مهم است و همه تدابیر را برای باید متولیان امر برای ارتقای سلامت کنکور به عمل‌آورند اما اینترنت به‌هیچ‌وجه قطع نخواهد شد؛ در واقع این دستوری بود که رئیس‌جمهوری صادر کردند و وزارت ارتباطات مطابق آن عمل خواهد کرد.

 حال به تازگی محمدعلی زلفی گل – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری – بر عدم قطع اینترنت در روزهای برگزاری کنکور ۱۴ و ۱۵ تیرماه تأکید کرده است. وی در این زمینه گفته است: دستور داده‌اند که نباید اینترنت قطع شود و ما هم سیستم‌های خاص خودمان را داریم تا امنیت کنکور را تأمین و تضمین کنیم.

 بنابراین باتوجه‌به اظهارات وزیر علوم و دستور رئیس‌جمهور مبنی بر عدم انجام این کار، پرونده قطع اینترنت برای حفظ سلامت کنکور و رعایت حقوق داوطلبان این آزمون سراسری پس از چند ماه بسته شد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106229
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.