خط و نشان دادگستری برای سارقان کابل برق 


برخورد با سارقان تجهیزات عمومی شدت می‌یابد

رییس کل دادگستری استان کرمان بر برخورد قاطع با سارقان به‌ویژه سارقان سیم‌های برق و تجهیزات عمومی که موجب ناامنی در جامعه می‌شود، تاکید کرد و گفت: در جرایمی که امنیت جامعه را تهدید می‌کند، باید با قاطعیت لازم نسبت به صدور احکام و اجرای آنها اقدام کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کرمان، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در دیدار با قضات محاکم کیفری ۲ کرمان ضمن تاکید بر ضرورت برخورد قاطع با سارقان تجهیزات عمومی افزود: در جاهایی که منافع عمومی در خطر قرار دارد، جایی برای استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس وجود ندارد.

مجازات های قاطع و سنگین علیه سارقان سیم برق و تجهیزات عمومی در استان کرمان درحالی است که این استان طی چندسال اخیر درگیر افزایش سرقت سیم برق و سایر نهادهای خدمات‌رسان بوده و صدور احکام سنگین نیز شروع شده است؛ از جمله روز چهارشنبه دادستان عنبرآباد از مجازات ۱۵ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق برای ۲ سارق مسلح کابل های برق در این منطقه خبر داده بود.

آن‌طور که سرهنگ یدالله حسن پور رییس‌پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کرمان سال گذشته آمار داده سرقت سیم‌های برق ۲۳ درصد کل سرقت‌های این استان را به خود اختصاص داده است؛ سرقت‌هایی که در فصول مختلف سال به ویژه روزهای گرم دردسرهای زیادی برای شهروندان و خسارات متعددی به بیت المال تحمیل کرده‌اند.

حالا رییس کل دادگستری کل استان نیز ضمن تاکید بر تداوم مجازات های قاطع و بازدارنده در این زمینه تاکید کرد که دستگاه قضا در این زمینه اغماض نمی‌کند. وی همچنین با تشریح وضعیت رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های کیفری ۲ کرمان گفته است: میانگین ورودی پرونده‌ها به هر شعبه محاکم کیفری ۲ در هر ماه ۱۲۵ پرونده و قابل قبول است. حمیدی ادامه داد: بسیاری از تصمیم های قضایی اتخاذ شده، درست و قابل قبول است و این امر بیانگر کیفیت رسیدگی های قضایی است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه قاضی نباید ابایی از مشورت گرفتن داشته باشد، بر برگزاری نشست‌های تعاملی و نشست‌های مشورتی نیز اصرار کرد و افزود: استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از گذشته تاکنون همواره مورد تاکید بوده است. رییس شعبه ۱۰۱ و سرپرست محاکم‌کیفری ۲ کرمان نیز در این نشست گفت: ۱۳ شعبه محاکم کیفری ۲ در کرمان فعالیت دارند.

علی میرزابیگی در مقایسه عملکرد سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ افزود: طی سال ۱۴۰۰ ورودی پرونده‌ها به محاکم‌ کیفری ۲ در کرمان ۲۱ هزار و ۶۹۹ فقره پرونده و خروجی پرونده‌ها ۲۱ هزار و ۴۸۴ فقره بوده است. وی با اشاره به این مطلب که در سال گذشته موجودی اول سال یکهزار و ۸۳۸ پرونده‌ بوده است، بیان کرد: ورودی پرونده‌ها در سال گذشته ۱۹ هزار و ۵۸۳ فقره و تعداد پرونده‌های مختومه ۱۹ هزار و ۹۰۴ فقره بوده است.

رییس شعبه ۱۰۱ و سرپرست محاکم‌کیفری دو کرمان تصریح کرد: عملکرد محاکم کیفری ۲ کرمان ۳۲۱ فقره در سال ۱۴۰۱ و مثبت بوده که با تلاش شبانه‌روزی همکاران حاصل شده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته در زمینه پابند الکترونیکی۷۳ فقره، در حوزه مجازات‌های جایگزین حبس در زمینه جزای نقدی ۶۵۲ فقره، در حوزه مجازات‌های جایگزین حبس در حوزه خدمات عمومی رایگان ۳۲ فقره، تعلیق اجرای مجازات ۹۰۵ فقره و توبه ۸۴ فقره رای صادر شده است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=102913
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.