وزیر صمت در سفر به کرمان عنوان کرد؛


به واحد صنعتی که سودده باشد، وام ارزی می‌دهیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: می‌خواهیم سرمایه ملی را افزایش دهیم، هر صنعتی بخواهد توسعه پیدا کند به آن صنعت وام ارزی می‌دهیم، به شرطی که تضمین دهد و سودده باشد.

به گزارش کرمان‌نو، عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت شامگاه چهارشنبه ۳۰ خرداد در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اعتقاد ما بر صنعت دانش‌بنیان و صادرات‌محور است گفت: برای اینکه تولیدکننده واقعی باشیم، باید به مهندسی کاملا داخلی تولید قطعات برسیم.

او بیان کرد: ما می‌توانیم باهم مسائل را حل کنیم، بخشی از مشکلات ما در صنعت و بخشی به دلیل ناهماهنگی و در داخل واحدها است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برای کشور یک افتخار است که سازنده موتور هواپیما شده است، کیفیت کار اهمیت زیادی دارد، هر زمان که توانستیم به مهندسی کاملا داخلی برسیم می‌توانیم بگوییم که تولیدکننده شدیم.

استاندار کرمان نیز در این نشست عنوان کرد: نیمی از فعالیت‌های بخش معدن کشور در این استان است و صنایع کرمان نیز عمدتا معدن‌پایه هستند. استان کرمان در دیگر حوزه‌های صنعتی از جمله تولید انواع لاستیک رتبه خوبی دارد و در سایر محصولات مانند پسته و خرما با مشکل صادراتی و بازرگانی مواجه و نیازمند همراهی وزارت صمت هستیم.

نقش ۴ درصدی استان کرمان در اقتصاد ملی

مدیرکل صمت استان کرمان نیز به هشت میلیارد تن ذخایر قطعی این استان اشاره کرد و گفت: منطق حکم‌ می‌کند به سمت فرآوری مواد معدنی برویم، در حوزه تکمیل زنجیره ارزش فولاد که در کشور برنامه‌ریزی شده، استان کرمان به خوبی پیش رفته است.

مهدی حسینی‌نژاد افزود: از برنامه‌ریزی کشور برای رسیدن به تولید ۸۰ میلیون تن کنسانتره، ۴۲ میلیون تن آن در استان کرمان است که ۳۰ میلیون تن آن به تولید رسیده است.

حسینی، مهمترین محورهای توسعه صنعت در برنامه هفتم توسعه را ایجاد صنایع قطعه‌سازی، صنایع وابسته و پایین دستی و دانش بنیان کردن تولیدات عنوان کرد.

او تصریح کرد: کرمان استان صادراتی است؛ ۸.۴ صادرات غیرنفتی کشور در این استان است و ۷۵ قلم کالا از کرمان صادر می‌شود و حرکت ما به سمت کالاهای دارای ارزش افزوده است.

حسینی، پیگیری برای برگشت سهم قانونی استان کرمان از حقوق دولتی معادن را مورد تاکید قرار داد و گفت: سهم استان‌ها ارتقا یافته اما تا حق قانونی فاصله زیادی دارد.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=119404
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.