در نشست خبری برگزاری دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران مطرح شد:


جشنواره موسیقی نواحی ریشه در کرمان دارد

صبح دوشنبه نشست خبری برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی «موسیقی نواحی ایران»، در کرمان برگزار شد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این نشست گفت: ما هیچ زمانی به استان های دیگر تعرض نکرده و جشنواره‌ای را از استان دیگر نگرفته‌ایم. جشنواره موسیقی نواحی از جای دیگر نیامده و ریشه در کرمان دارد.

“محمد علیزاده” صبح امروز ۱۳ آبان ماه در نشست خبری پیرامون برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران که ۱۶ تا ۱۹ آبان ماه جاری در کرمان برگزار می‌شود، با ابراز خوشحالی از اینکه کرمان پایگاه اصلی یکی از سه جشنواره مهم موسیقی کشور است، افزود: از سال ۷۸ نخستین دوره جشنواره برگزار و پایگاه اصلی آن کرمان بوده است.

علیزاده با اشاره به اینکه در برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در سال های ۸۳ تا ۹۰ وقفه طولانی وجود داشته و جشنواره برگزار نشد، تصریح کرد: از جشنواره نهم در سال ۹۵ تلاش کردیم هر ساله جشنواره را به صورت منظم برگزار کنیم.

وی بیان کرد: در دوره‌های اخیر و با توجه به سیاست وزارت ارشاد، نگاه ویژه‌ای به موسیقی نواحی و مقامی کشور صورت گرفته و سه دوره اخیر به صورت مستمر برگزار شده است و دوازدهمین دوره طی روزهای آینده در کرمان با حضور هنرمندانی از سراسر کشور در مجموعه گنجعلیخان کرمان آغاز به کار می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در معرفی قابلیت‌های استان گفت: باید در برگزاری چنین جشنواره‌هایی ظرفیت‌های استان کرمان معرفی شود و به شناساندن استان کمک کنیم.

هیچ زمانی به استان‌های دیگر تعرض نکرده و جشنواره‌ای را از استان دیگری نگرفته‌ایم

علیزاده با ابراز تاسف از اینکه علی رغم ظرفیت های میراثی و تاریخی، تمدن، امنیت و دارایی های استان کرمان آنطور که باید این استان به هموطنان خودمان معرفی نشده است اظهار کرد: ما هیچ زمانی به استان های دیگر تعرض نکرده و جشنواره ای را از استان دیگر نگرفته ایم و جشنواره موسیقی نواحی از جای دیگر نیامده و ریشه در کرمان دارد همانطور که جشنواره شعر رضوی با ربع قرن سابقه از استان کرمان آغاز شد.

وی تصریح کرد: تنوع اقلیمی و جغرافیایی کرمان فرهنگ متنوعی را به وجود آورده و شمال و جنوب استان کرمان از استان‌های فارس و سیستان‌وبلوچستان تاثیر گرفته و تاثیر گذاشته‌اند و این تاثیر را در موسیقی نواحی می‌بینیم و تنوع و تکثر موسیقی نواحی استان کرمان را در کمتر استانی شاهد هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: موسیقی نواحی با هویت ترین موسیقی است که از دل جامعه روستایی و عشایری برخاسته و کرمان دومین استان عشایری کشور است و دارایی ها و ظرفیت‌های کرمان این گنجایش را دارد که کرمان هر جشنواره‌ای را برگزار کند.

وی با اشاره به حضور ۲۸۰ هنرمند در جشنواره موسیقی نواحی افزود: برگزاری جشنواره در استان کرمان به معرفی استان کمک می‌کند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=37351
1 نظر
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.