درخواست‌های پیاپی از مردم و صنایع برای صرفه‌جویی برق| خون استخراج کنندگان بیت‌کوین رنگین‌تر است؟

صرفه‌جویی در مصرف برق در این روزهای بی‌برقی در حالی از مردم و صنایع درخواست‌ می‌شود که مزرعه استخراج بیت‌کوین چینی‌ها در رفسنجان مشغول فعالیت است.

کاهش تولید برق به دلیل کمبود سوخت نیروگاه‌ها در روزهای اخیر خاموشی‌هایی را در سراسر کشور به دنبال داشته است. برخی منابع خبری می‌گویند یکی از کلیدهای کمبود ناگهانی گاز حتی برای تولید برق مورد نیاز افزایش ناگهانی ارزش بیت کوین است.

این که این ادعا چقدر می‌تواند درست باشد جای بررسی دارد. اما مصرف بالای برق زراعت بیت کوین بر کسی پوشیده نیست. تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می کند یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال.

همین موضوع باعث شده مزرعه بیت کوین چینی ها در رفسنجان در این روزهای کمبود شدید برق بر سر زبان‌ها بیافتد. مرزعه‌ای که انتقاد های زیادی نسبت به آن وجود دارد. بزرگترین فارم ماینینگ ارز دیجیتال در رفسنجان توسط گروه توسعه سرمایه ‌گذاری ایران و چین بیش از یک سال است که در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان فعالیت می‌کند.

عضو انجمن بلاک ‌چین در  اظهار نظری در این مورد گفته، در شرایطی که موانع زیادی برای فعالیت در صنعت استخراج رمزارز وجود دارد، فعالیت سرمایه ‌گذار خارجی در این زمینه عجیب است.او در گفتگو با تجارت‌نیوز این پرسش را مطرح می‌کند که اگر سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند در کشور حضور داشته باشد، چرا موانع مختلفی وجود دارد که مردم خودمان نتوانند وارد حوزه استخراج رمزارز شوند؟

نسیم توکل، فعال اقتصادی هم در توئیتی به مزرعه استخراج بیت کوین چینی ‌ها در رفسنجان اشاره کرده؛ آن هم در روزهایی که مقامات دولتی به مردم توصیه می‌ کنند برای کاهش مصرف برق در خانه لباس بیشتری بپوشند.

بیت‌کوین چیست ؟

بیت‌کوین پرطرفدارترین پول دیجیتال است و استخراج (ماینینگ) آن توسط کامپیوترهای خاصی انجام می‌شود که مصرف برق آنها بسیار بالا است. اعضای شبکه، تراکنش بیت‌کوین را پردازش کرده و با حل مسائل ریاضی بیت‌کوین‌های جدید استخراج می‌کنند.

در ایران نیز به دلیل قیمت پایین برق، هزینه استخراج بیت کوین کمتر از برخی کشورهای دنیاست. به همین خاطر علاقه‌مندان زیادی دارد.

هرکیلوات برق در تابستان ۲ هزار تومان و در زمستان ۹۶۰ تومان به چینی‌ها فروخته می‌شود. آمار و ارقام حاکی از آن است که قیمت استخراج هر بیت‌کوین در جهان ۳۴ هزار دلار است و برای هر بیت‌کوین ۷۲ هزار کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود که به اندازه مصرف ۲۸ مشترک است. شاید همین درآمد بالا باعث شده وزارت نیرو هوای چینی‌ها را داشته باشد.

فشار کمبود برق روی مردم و صنایع

این در حالی است که انگار همه فشار کمبود تولید برق روی مردم است. شرکت توانیر در اطلاعیه ای از مردم خواسته با کاهش حداقل ۱ تا ۲ درجه از دمای منازل و محل کار و مدیریت مصرف گاز و برق ،‌ امکان استمرار تأمین انرژی را برای همه هموطنان فراهم آورند. برق منطقه‌ای کرمان  هم امروز از مشترکین صنعتی خود درخواست کرد مصارف غیر ضروری خود را حذف کنند.

این اطلاعیه‌های پشت سر هم در حالی صادر می‌شود که اگر قرار به صرفه‌جویی باشد، بهتر نیست ابتدا فشار اصلی بر روی مزارع مجاز استخراج بیت‌کوین باشد؟ درست است که مسئولان با این استدلال که «چینی‌ها پول برق استخراج بیت‌کوین را بر اساس تعرفه برق صادراتی می‌پردازند» سعی دارند حساسیت‌ها را در خصوص مزرعه یاد شده در رفسنجان کم کنند، اما سوال اینجاست که وقتی برقی وجود ندارد و شاهد خاموشی‌های نسبتا گسترده در سراسر کشور هستیم، این پول به چه دردی می‌خورد؟ اگر نه که هم مردم و هم صنایع داخلی هم برای مصرف برق پول می‌پردازند اما این روزها در ساعاتی از شبانه‌روز از برق محروم می‌شوند.

البته روابط عمومی برق منطقه‌ای کرمان می‌گوید اخیرا  از چینی‌ها خواسته شده تا در این زمینه همکاری لازم را  داشته باشند که امیدواریم در حد حرف باقی نماند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=62269

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.