استاندار کرمان در ستاد اربعین اعلام کرد


زیرساخت‌های استان برای استقبال از زائران خارجی اربعین توسعه می‌یابد

استاندار کرمان گفت: کرمان در مسیر تردد زائران اربعین از دیگر کشورها قرار دارد و زیرساخت‌های استان برای استقبال از زائران سایر کشورها باید توسعه داده شود.

 به گزارش کرمان‌نو به نقل از تسنیم، ستاد اربعین حسینی استان کرمان ظهر امروز با حضور استاندار کرمان، فرمانده انتظامی استان کرمان و اعضای این ستاد در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری کرمان برگزار و آخرین وضعیت حمل‌ونقل زائران اربعین از استان کرمان به‌سوی مرزها، انتقال زائران دیگر کشورها و مشکلات این حوزه بررسی شد.

 محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان در این جلسه با بیان اینکه زحمات زیادی در ایام اربعین برای برگزاری مراسم کشیده شده که از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم، اظهار داشت: باتوجه‌به ظرفیت محدود ناوگان اتوبوس‌رانی استان، صدها دستگاه اتوبوس جابه‌جایی زائران را انجام دادند.

 استاندار کرمان با اشاره به اینکه کرمان در مسیر تردد زائران اربعین از دیگر کشورها قرار دارد، گفت: زیرساخت‌های استان برای استقبال از زائران سایر کشورها که از مرزهای شرقی وارد می‌شوند باید توسعه داده شود.

 او با بیان اینکه امسال با حجم زیادی زائر پاکستانی اربعین در استان کرمان روبه‌رو شدیم که پیش‌بینی نشده بود، ابراز داشت: تمام تلاش خود را کردیم که خدمت خوبی به زائران امام حسین (ع) ارائه شود.

 فداکار با ابراز اینکه برگزاری مراسم جاماندگان اربعین بسیار اهمیت دارد و این مراسم هر ساله باشکوه بیشتر برگزار می‌شود، ادامه داد: باید تمهیدات لازم برای ایمنی مردم و امنیت مراسم اندیشیده شود؛ انجام فعالیت فرهنگی در مسیر پیاده‌روی جاماندگان نیز اهمیت خیلی زیادی دارد.

 او با اشاره به اینکه ضرورت دارد موکب‌ها هم در برگزاری هر چه‌بهتر این مراسم همکاری کنند، بیان کرد: توزیع فاصله موکب‌ها بسیار اهمیت دارد و این موکب‌ها باید بافاصله مناسب جهت دسترسی راحت‌تر مردم مستقر شوند.

 در این جلسه رحمان جلالی، معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان با بیان اینکه 10 پرواز ویژه اربعین از استان کرمان به مقاصد شهرهای نجف و بغداد انجام شده است، اظهار داشت: تعدادی از مسافران اربعین حسینی استان کرمان نیز از طریق ریلی جابه‌جا شده‌اند که اقدام بسیار خوبی بوده است.

 او با اشاره به اینکه موج بازگشت زائران از امروز آغاز شده، بیان کرد: طبق آمار ستاد اربعین کشور به‌ازای هر یک زائری که از کشور خارج می‌شود دو زائر وارد کشور می‌شود.

 معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان با بیان اینکه در حوزه جابه‌جایی زائران از طریق اتوبوس نیز کارهای خوبی انجام شده تا کمترین مشکل را داشته باشیم، گفت: اردوگاه سپاه ثارالله استان کرمان در خوزستان و اهواز آماده پذیرش زائران در برگشت از کربلا است و زائران تا پیداکردن وسیله حمل‌ونقل می‌توانند به این اردوگاه مراجعه کنند.

 احسان عراقی‌زاده، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان نیز در این جلسه با تشکر از همکاری کارگروه‌های قرارگاه اربعین برای جابه‌جایی زائران اربعین حسینی با کارگروه حمل‌ونقل، اظهار داشت: تعداد زیادی زائر پاکستانی از مرز ریمدان وارد کشور شدند که کار ما را بسیار سخت‌تر کرد.

 او با بیان اینکه از یکم تا 12 شهریورماه 392 هزار نفر جابه‌جایی مسافر داشتیم که از این تعداد 27 هزار و 244 نفر از کرمان به خوزستان سفر کردند، ادامه داد: از کرمان به سمت زاهدان و مرزهای شرقی کشور 7 هزار و 230 نفر، کرمان به سمت استان فارس یک هزار و 430 نفر و کرمان به سمت مهران بیش از هزار نفر زائر جابه‌جا شدند.

 مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه از این تعداد زائر 5 هزار و 770 زائر پاکستانی و سایر اتباع بودند، افزود: با هر وسیله نقلیه‌ای که در اختیار داشتیم، مسافران و زائران پاکستانی را از موکب ماهان به سمت مرزهای مهران و شلمچه اعزام کردیم.

 او با بیان اینکه معادن استان هیچ‌گونه همکاری با ما نکردند، ادامه داد: این در حالی است که انتظار داشتیم تعدادی اتوبوس برای جابه‌جایی زائران اربعین در اختیار ستاد اربعین استان کرمان بگذارند.

 عراقی‌زاده با اشاره به اینکه برای برگشت زائران برنامه‌ریزی شده است و 15 نفر از همکاران اداره کل راهداری استان در مرزها مستقر هستند، گفت: ارتش و سپاه همکاری خوبی با ما داشتند و همین تعداد اتوبوسی که داشتند را برای انتقال زائران در اختیار ما گذاشتند.

 جانمایی 101 موکب در مسیر جاده جوپار برای پذیرایی از عزاداران اربعین حسینی

 سید مصطفی آیت‌اللهی موسوی، معاون امور عمرانی استانداری کرمان در این جلسه با بیان اینکه ارتش 5 اتوبوس در اختیار زائران اربعین پاکستانی گذاشته است، اظهار داشت: شهرداری کرمان و سیرجان نیز دو دستگاه اتوبوس برای جابه‌جایی زائران پاکستانی در اختیار گذاشته است.

 او با اشاره به اینکه تعدادی از صنایع و معادن استان همکاری داشتند که جابه‌جایی زائران انجام شد، گفت: حمل‌ونقل ریلی نیز در جابه‌جایی زائران بسیار اثرگذار بود و هم مسافر خوبی جابه‌جا شد و هم سفر ایمنی داشتند که جا دارد از استاندار کرمان که پیگیری کردند، تشکر کنم.

 رضا فلاح، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کرمان نیز در این جلسه، اظهار داشت: 200 نفر نیروی جمعیت هلال‌احمر از استان کرمان به شهرهای نجف، کربلا، کوفه و مرزها اعزام شدند.

 او با بیان اینکه از این تعداد 62 نفر پزشک داوطلب بودند، گفت: 20 شهریور نیز 160 امدادگر هلال‌احمر از استان کرمان برای امدادرسانی به زائران امام رضا (ع) به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.

 سعید شعرباف، شهردار کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری کرمان در مرز شرقی ریمدان مستقر شده است، افزود: این نیروها به زائران پاکستانی که به کشور وارد شدند، خدمت‌رسانی می‌کنند.

 او با بیان اینکه دو هفته است که تعدادی از نیروهای شهرداری کرمان در این مرز مستقر هستند، گفت: 50 دستگاه اتوبوس نیز برای جابه‌جایی زائران پیش‌بینی شده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=108399
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.