جزئیات قتل عام ۴ مرد ایرانی و ۶ مرد افغان در رفسنجان


قاتل کارگر زمین‌های‌کشاورزی بود

۱۰ نفر کشته و ۸ تن مجروح. تمامی افرادی که جان خود را در بهرمان، رفسنجان از دست دادند، مردان جوان یا میانسالانی بوده‌اند که در محل چاه موتورهای کشاورزی در حال کار بودند. قتل‌ها در چند مکان متفاوت و بی هدف صورت گرفته اما شروع قتل عام صمد( قاتل)‌از منزل یکی از دوستان این تبعه افغان بوده است.

به گزارش رکنا، رحمان جلالی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: این حادثه عصر یکشنبه حوالی چاه کشاورزی احمدآباد شور در رفسنجان رخ داد و وقتی مأموران پلیس به محل حادثه رسیدند مشخص شد یک تبعه غیرمجاز افغانستانی با انگیزه اختلاف شخصی ۲ نفر از کارگران موتور چاه را با چاقو به قتل ‌رسانده و پس از آن هم تعدادی از افراد ایرانی را که در محدوده زمین‌های کشاورزی شهرستان بهرمان بخش نوق حضور داشتند  با چاقو مورد حمله قرار داده است.

وی در ادامه افزود: با شروع این ماجرا اتباع افغانستانی دیگری هم در محل حضور پیدا کردند و در مجموع ۶ نفر از اتباع بیگانه و چهار ایرانی به قتل رسیدند که تحقیقات نشان داد برخی افراد به قتل رسیده از خویشاوندان قاتل هستند و اختلاف قبلی بین اتباع که برخی از آنان به‌عنوان کارگر کار می‌کرده‌اند جرقه شروع این ماجرا را زده و موضوع ارتباطی به مردم محلی نداشته است، البته یک نفر هم مجروح شده بود که بلافاصله به بیمارستان منتقل شد و در حال حاضر هم حال وی مساعد گزارش شده است.

جلالی با تأکید بر این موضوع که حادثه به هیچ عنوان جنبه امنیتی نداشته و اختلافات شخصی دلیل درگیری بوده خاطرنشان کرد: پس از حادثه جلسه شورای تأمین شهرستان نیز با فوریت تشکیل و ابعاد مختلف حادثه مورد بررسی قرار گرفت.

قبل از قاتل برادر قاتل، بازداشت شد 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان درباره حضور پلیس هم عنوان کرد: به محض اطلاع از حادثه و با اقدام قاطع و فوری مأموران پلیس، عملیات تعقیب و گریز برای بازداشت قاتل که پس از این جنایات متواری شده بود شروع و برادر وی نیز همان ابتدا بازداشت شد. برادر قاتل مدعی شده ضارب مشکلات روحی – روانی و اعتیاد داشته و در افغانستان نیز جزو دسته اراذل و مخلان امنیت بوده است و حتی خانواده خود و سایر اتباع را نیز به قتل تهدید کرده بود.

به گفته جلالی،قاتل قبل از خروج از استان کرمان در شهرستان انار توسط مأموران انتظامی بازداشت شد و قبل از بازداشت هم اقدام به خودزنی کرده بود.

خودزنی قاتل در هنگام دستگیری

حسین رضایی سرپرست فرمانداری رفسنجان نیز در این باره گفت: ساعاتی پس از اعلام این حادثه مأموران پلیس قاتل را در حالی که قصد خروج از استان را داشت دستگیر کردند. ضمن اینکه ضارب در زمان دستگیری اقدام به خودزنی کرده بود که جراحات وی سطحی بوده است. در بررسی‌های اولیه مشخص شد که ضارب از تعادل روحی و روانی برخوردار نبوده است.

ایمان شهسواری دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان نیز با بیان اینکه قاتل خودزنی کرده و هم اکنون در بیمارستان بستری و تحت بازجویی است در این باره گفت: این درگیری در بخش بهرمان از توابع رفسنجان رخ داده است.

متهم شیشه مصرف کرده بود 

وی با بیان اینکه از همان ابتدای دستگیری متهم، بازپرس ویژه قتل شهرستان رفسنجان در شهرستان انار- فاصله 50 کیلومتری از نوق رفسنجان- حضور داشته است، افزود: متهم تحت مصرف روانگردان از نوع شیشه دست به این اقدام مرگبار زده است. بلافاصله پس از کسب گزارش این حادثه تلخ دستورات قضایی لازم برای دستگیری عوامل این حادثه صادر شد و در نهایت قاتل پس از یک عملیات تعقیب و گریز و هنگامی که خود را در محاصره مأموران پلیس دید اقدام به خودزنی کرد اما دستگیر شد. تمام افرادی که جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند مرد جوان یا میانسال بوده‌اند که در محل چاه موتورهای کشاورزی در حال کار بودند.

شاهدان ماجرا چه گفتند؟

به گزارش  رکنا،  جوان تبعه افغان در بخش بهرمان نوق شهرستان رفسنجان ، واقع در استان کرمان؛ دست به قتل 10 نفر زد که از این تعداد 4 نفر ایرانی بودند.متهم به قتل عام سپس به سمت شهرستان انار همین استان متواری شد و در حالی که اقدام به خودزنی کرده بود شناسایی و دستگیر شد.

متهم که با وارد کردن ضربات چاقو به گردن و شکم خود زخمی شده بود، راهی بیمارستان شد.گفته شده که ضربات ناشی از خودزنی‌های این فرد عمیق نبوده و در حال حاضر تحت بازجویی قضایی قرار دارد تا مشخص شود انگیزه او از قتل عام 10 نفر چه بوده است.این در حالی است که ایمان شهسواری دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان اظهار داشته که قاتل تحت تاثیر توهم مخدر شیشه دست به جنایت زده است.

در همین حال، سراغ خانواده‌های ایرانی که در این جنایت عزادار شدند می رویم و دقایقی پای درددل آنها می‌نشینیم.

تبعه افغان در رفسنجان قربانیان خود را غافلگیر می‌کرد

نام یکی از قربانیان ایرانی این حادثه حمید شمس‌الدینی است که 45 سال بیشتر نداشت.دختر خواهر او در گفتگو با خبرنگار رکنا می‌گوید:«درگیری قاتل با چند افغان دیگر از خانه یکی از دوستانش شروع شده بود.بعد از اینکه در آن خانه چند نفر را به قتل رسانده بود، راه افتاده بود و در صحراهای اطراف شهرستان، چشمش به هر کسی افتاده بود صدایشان می‌کرد و می‌گفت ببینید در سر من چیزی هست.بعد که افراد به او نزدیک می شدند با چاقو به آنها حمله می‌کرد.»

این فرد در ادامه می گوید:«زمین دایی من در مهرآباد است و با زمین قربانیان دیگر فاصله زیادی دارد.قاتل با خونسردی مسافت را طی می کرده و قربانیان را از پا در می‌آورده است.یکی از دوستان دایی من که در لحظه حادثه سر زمین حضور داشت گفت که با دایی من و دو رفیق دیگرشان منتظر بودند که جایی بروند.یکدفعه یکی از دوستانش دیده بود که در فاصله نه چندان زیاد از زمین ،تراکتوری محکم به دیوار برخورد کرد.او متوجه نشده بود که قاتل با چه ترفندی دایی من را صدا زده بود اما وقتی به تراکتور رسید، دیده بود که قاتل یک افغان را با دست زیر بغلش نگهداشته و در حال ضربه زدن به اوست.در همان حال جسد غرق در خون دایی من هم روی زمین افتاده بود.قاتل به محض اینکه چشمش به دوست دایی افتاده بود فریاد زده و گفته بود اگر جلو بیایی تو را می‌کشم.»

خواهرزاده مقتول در آخر گفت:«قاتل کارگر زمین‌های کشاورزی بود.هیچ وقت پیش نیامده بود در نزاعی شرکت کند.اما از برخی امدادگران اورژانس شنیده ایم که قاتل ضربه های کاری را به نقاط کشنده بدن قربانیان وارد کرده بود.»

 

قتل پدر و پسر اهل بهرمان توسط قاتل بی‌رحم

احمد و مهدی عسگری، پدر و پسری بودند که سر زمین کشاورزی خود مورد اصابت ضربات مهلک بی‌رحمانه این قاتل به نام صمد خان قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.مجید عسگری پسرعموی احمد 60 ساله در توضیح این حادثه به خبرنگار رکنا می‌گوید:«درگیری صمد با چند افغان از اتاق آن چند نفر شروع شده و هنوز نمی‌دانیم که این نزاع به چه علت صورت گرفته بود.اما به خاطر زمین و آب نبود چون این افراد در شهرستان ما زمینی ندارند که بر سر آن اختلافی رخ دهد. بعد این جوان از آن محل خارج شده و سراغ ایرانی‌هایی که سر زمین هایشان مشغول کار بودند رفته بود.بدون هیچ کدورت قبلی و هیچ نزاعی سراغ پسرعموی 60 ساله من و پسر 30 ساله اش به نام مهدی هم رفت و آنها را مورد اصابت ضربات چاقو قرار داد.»

مجید عسگری در ادامه می‌گوید:«پسرعموی من فرد بسیار آرام و خداشناسی بود.او هیچ خصومت و کدورتی با هیچ کسی نداشت.چند سالی بود که صمد را کم و بیش می‌شناختیم.می‌دانستیم که او کارگر باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی است اما هیچ وقت رفتار خشنی از او ندیده بودیم.»

 

قتل پدر 7 دختر به دست تبعه افغان در رفسنجان

یکی دیگر از افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده، مرد میانسالی به نام رضا پرخو است.او صاحب 7 دختر و یک پسر است و روز گذشته در حالی که سر زمین کشت پسته خود مشغول کار بود ناگهان مورد حمله ضربات چاقو از سوی تبعه افغان قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

داماد رضا پرخو  می‌گوید:«حدود ساعت دو نیم ظهر دیروز بود که پدر همسرم برای کاری بیرون از خانه رفت.کمی بعد با تنها پسرش تماس گرفته و گفته بود سر زمین کشت پسته‌اش،یک تبعه افغان از پشت سر به او حمله کرده و با چاقو به او ضربه زده بود.خیلی سریع او را به بیمارستان رسانده بودند و تا یک ساعت هم زنده بود.در آن یک ساعت نفسش به سختی بالا می‌آمد و در نهایت به دلیل شدت خونریزی جان خود را از دست داد.»

او در ادامه افزود:«قاتل را می ‌شناختیم اما فقط نام او را می‌دانستیم و پدرهمسرم می‌دانست که او کارگر زمین‌های کشاورزی افراد است.هیچ مشکل و خصومتی با او نداشت و نمی‌دانم چرا بی دلیل از پشت سر به پدرزنم حمله کرده بود.در این چند سال که او را دیده‌ایم، رفتار غیرمتعارفی از او سراغ نداشتیم.اگر سابقه مشکل ساز شدن داشت قطعا کسی به او کار نمی‌داد.»

 

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=95055
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.