در جلسه علنی امروز مجلس تصویب شد:


لایحه حجاب به جای صحن مجلس در کمیسیون بررسی می‌شود

 تقاضای رسیدگی به لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی در کمیسیون به‌جای صحن) در جلسه علنی امروز (یکشنبه) بیست و دوم مردادماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی از سوی عده‌ای از نمایندگان مطرح شد و مورد موافقت مجلس قرار گرفت.

 به گزارش کرمان‌نو به نقل از ایسنا، در جریان جلسه علنی امروز مجلس، یکی از متقاضیان رسیدگی به لایحه یک‌فوریتی حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) طبق اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی در کمیسیون به‌جای صحن) به ارائه توضیحات خود پرداخت و بعد از اظهارات نمایندگان مخالف و موافق، این موضوع به رأی مجلس گذاشته شد و نمایندگان تصویب کردند که لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود.

 لازم به ذکر است که طبق اصل ۸۵ قانون اساسی «سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل‌واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند؛ ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»

 در جریان این جلسه، حجت‌الاسلام جواد نیک‌بین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به‌عنوان متقاضی این درخواست خاطرنشان کرد که می‌توانیم از نخبگان و صاحب‌نظران مختلف کشور دعوت کنیم تا به کمیسیون بیایند و آنجا اظهارنظر کنند درحالی‌که این افراد در جریان رسیدگی به این لایحه اجازه حضور در صحن را ندارند.

 و اما یکی از مخالفان هشتاد و پنجی شدن لایحه حجاب، غلامرضا نوری قزلچه رئیس فراکسیون مستقلین ولایی بود که گفت: سؤال جامعه این است که چرا عده‌ای اصرار دارند که لایحه مهم حجاب و عفاف در پستو بررسی شود؟ حداقل این لایحه در صحن مورد رسیدگی قرار گیرد تا مردم در جریان قرار گیرند.

 وی در بخش دیگری از توضیحات خود اضافه کرد که در این لایحه حتی به حوزه دانش‌آموزی نیز ورود شده است؛ وقتی یک دانش‌آموز ۱۰ ساله‌ای در مدرسه‌ای خلاف این قانون عمل کند باید والدین که صبح دانش‌آموز خود را به مدرسه فرستاده‌اند، شب او را از کلانتری تحویل گیرند و این می‌تواند جامعه را بهم ریزد.

 این اظهارات، واکنش محمدباقر قالیباف را در پی داشت و رئیس مجلس خطاب به نوری گفت: اطلاعات شما کاملاً غلط و اشتباه است؛ در هیچ جای گزارش کمیسیون نیامده که فرد و خانم زیر ۱۸ سالی احضار شده و به کلانتری برده می‌شود. اینکه شما می‌گویید باید آنها را از کلانتری جمع کنید، کاملاً دروغ محض است.

 جلال محمودزاده نماینده مهاباد هم که از دیگر مخالفان این تقاضا بود، با بیان اینکه بررسی باعجله لایحه عفاف و حجاب به مصلحت کشور نیست، گفت: این لایحه تمام آحاد جامعه و کشور را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و نباید باعجله تصویب شود.

 در ادامه جلسه علنی امروز و در موافقت با هشتاد و پنجی شدن لایحه حجاب، حجت‌الاسلام موسی غضنفر آبادی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی تأکید کرد که لایحه حمایت از فرهنگ حجاب و عفاف، اعتبار، حیثیت و آبرویی برای این مجلس است و هرچه زودتر مجلس این لایحه را به تصویب برساند بر حیثیت خود افزوده است.

 همچنین امیرحسین بانکی پور عضو کمیسیون فرهنگی در توضیح علت موافقت خود با این تقاضا، با بیان اینکه این لایحه بیشتر با سرحلقه‌ها، جریانات سازمان‌یافته، مدیران و تولیدکنندگان، افراد در ارتباط با خارجی‌ها و سلبریتی‌ها کار دارد، عنوان کرد: یکی از نقاط مثبت این لایحه این است که اگر در خانواده مدیران تخلفی کرد، هیچ‌کدام از معافیت‌های این قانون برای مدیران در نظر گرفته نشود.

 در نهایت نمایندگان با ۱۷۵ رأی موافق، ۴۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر تصویب کردند که لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود.

 باتوجه‌به موافقت نمایندگان با این تقاضا، لایحه عفاف و حجاب برای بررسی به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد.

 جلسات کمیسیون حقوقی و قضایی با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی به‌عنوان کمیسیون فرعی تشکیل می‌شود منتها اعضای کمیسیون فرهنگی حق رأی ندارند و رأی‌گیری درباره مواد تنها توسط اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی انجام می‌شود.

 از امروز جلسات کمیسیون حقوقی و قضایی برای بررسی کلیات و جزئیات لایحه عفاف و حجاب شروع می‌شود و بعد از اتمام بررسی، گزارش آن به صحن علنی مجلس جهت تعیین مهلت آزمایشی اجرای این لایحه ارجاع خواهد شد. نمایندگان در صحن علنی درباره جزئیات لایحه نظر نمی‌دهند و تنها تعیین مهلت آزمایشی اجرای لایحه به رأی مجلس شورای اسلامی گذاشته می‌شود.

 رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: جلسات کمیسیون حقوقی و قضایی درباره لایحه عفاف و حجاب از امروز آغاز می‌شود و این جلسات روزانه و در یک نوبت خواهد بود.

 وی در پاسخ به این پرسش که آیا درخواستی به هیئت‌رئیسه مجلس برای پخش زنده جلسات کمیسیون مطرح شده است؟ تصریح کرد: خیر؛ تاکنون چنین درخواستی مطرح نشده است و باید این موضوع در جلسه کمیسیون بررسی شود. همه از این لایحه اطلاع دارند و به همین خاطر است که درباره آن صحبت می‌شود.

 رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی همچنین درباره مدت‌زمان رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب در این کمیسیون اظهار کرد: باتوجه‌به اینکه درگذشته روی این لایحه بسیار کار کرده‌ایم، تلاش ما بر این است که در هفته آینده رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب را به پایان برسانیم و گزارش کمیسیون را (جهت تعیین مهلت اجرای آزمایشی لایحه) به صحن ارسال کنیم.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=107482
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.