رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان:


ناوگان آمبولانس فرسوده و دچار مشکل است

کسری بودجه گریبان‌گیر دانشگاه علوم پزشکی کرمان است. کسری بودجه‌ای که چه در بخش دارو چه در بخش تحقیقات مشکل‌آفرین شده و به گفته ریاست دانشگاه مقالات پژوهشی دانشگاه دچار افت شده و به‌غیراز آن ناوگان آمبولانس کرمان فرسوده و دچار مشکل شده است.

به گزارش کرمان‌نو، به گفته مهدی احمدی‌نژاد، ۹ دستگاه آمبولانس همگی توسط خیرین به دانشگاه داده شده اما همچنان مشکلاتی در ورود آمبولانس به کشور وجود دارد.

او دراین‌رابطه اذعان کرد که ۲ دستگاه از این آمبولانس‌ها توسط یک خیر در بافت تهیه شده و چند سال در گمرک بندرعباس مانده بود.

در کنار کسری بودجه مشکل دیگر کاهش کمک‌های خیرین است. کمک‌های که از سمت صنایع و معادن در دوران کرونا در قالب کمک‌های خیرخواهانه صورت می‌گرفته هم‌اکنون کاهش‌یافته است. در حال حاضر کمک‌های که این شرکت‌ها پرداخت ۷۰ درصد مبالغ ساخت یک بیمارستان در شهربابک و پرداخت هزینه خرید دستگاه ام‌آرآی زرند توسط شرکت فولاد. احمدی‌نژاد البته در این جلسه تأکید دارد که وضعیت کسری بودجه دانشگاه بهبودیافته و بدهی دارویی به شرکت‌های داروسازی پرداخت شده و بدهی معوقات پژوهشی به میزان چشمگیری کاهش‌یافته و پرداخت حق‌وحقوق پرستاری با تعرفه جدید به طور کامل پرداخت شده و از این نظر کرمان بعد از دانشگاه تهران در رتبه دوم قرار گرفته است.

بااین‌حال او به این نکته اذعان دارد که تا ۲ سال قبل به جهت کسری بودجه حتی در پرداخت حقوق نیز دانشگاه دچار مشکل بوده است.

خیلی از شهرستان‌های ما حداقل امکانات حضور یک پزشک را ندارد

چه تعداد پزشک از ادامه کار در استان انصراف دادند و علت آن چیست؟ این سؤالی است که ریاست دانشگاه در پاسخ آن «کرمان‌نو» علتش را نبود امکانات در شهرستان‌های استان می‌داند و اذعان دارد که خیلی از شهرستان‌های ما حداقل امکانات حضور یک پزشک را ندارند.

مهدی احمدی‌نژاد با اشاره به این نکته که بسیاری از پزشکان ما سن بالایی دارند و یک فضای تفریحی حداقلی و مدرسه برای بچه‌هایشان می‌خواهند، گفت: بسیاری از شهرستان‌های ما نه پارک، نه فضای درمان و نه استخر و نه یک فضای حداقلی تفریحی ندارند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما نفر را به شهرستان می‌فرستیم و بعد از مدتی توقف طرح را می‌زند و در یک استان دیگر و جای دیگر برای گذراندن طرح می‌رود، گفت: باتوجه‌به پرداخت‌ها، پزشکان می‌روند که اگر حداقل درآمد مناسبی ندارند از امکانات بهتری در شهرستان دیگر بهره‌مند باشند.

رئیس دانشگاه آماری از تعداد انصرافی‌ها در اختیار این رسانه قرار نمی‌دهد؛ اما اذعان دارد که تمام انصرافی‌ها جایگزین شدند و از اواسط سال گذشته هیچ انصرافی با تغییر قراردادها صورت نگرفته است.

او با اشاره به بحث معوقات و امکانات شهرستان‌ها در ادامه اذعان کرد که به جهت حل مشکل استان، در ارزوئیه و کوهبنان قراردادهای خارج از رویه معمول بستیم تا توانستیم این مناطق را پوشش دهیم و اکنون توانستیم تقریباً همه شهرستان‌ها به جز رابر را پوشش دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه در هیچ جایی در فاصله ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری یک بیمارستان، بیمارستان دیگری نمی‌زنند، گفت: ما متخصص زنان برای رابر فرستادیم و خود او هم رابری بود اما گفت مریض نداریم و اکنون آمده و در بافت کار می‌کند، در هیچ جایی در فاصله ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری رابر و بافت نمی‌آیند بیمارستان بزنند، ولی آمدند و این کار را کردند .

کمبود پزشک جراحی، اطفال نیز از دیگر موضوعاتی است که وحید برهانی‌نژاد، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان معتقد است کمبودش به انضمام پزشک داخلی و بیهوشی در همه جای کشور وجود دارد و از چند سال قبل برنامه‌ریزی و پروتکلی برای سهمیه مناطق محروم ایجاد شده که افرادی در آن خلل ایجاد می‌کنند.

او با اشاره به تماس‌هایی که از سمت فرمانداران گرفته و درخواست می‌شود که یک‌سری آشنایان به مرکز استان انتقال داده شود، اذعان کرد: پزشک بایستی دوبرابر مدت تحصیلش در مناطق محروم بماند و متأسفانه افراد هنگام قبولی به این مسائل فکر نمی‌کنند و می‌خواهند تا محیط را ترک کنند و از فرماندار و سایرین تماس گرفته و می‌خواهند تا این افراد به مرکز استان منتقل شوند.

کلینیک بعثت مجوز استحکام بنا و آتش‌نشانی ندارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه به‌صراحت اذعان کرد که کلینیک بعثت مجوز استحکام بنا و مجوز آتش‌نشانی ندارد. به گفته مهدی احمدی‌نژاد این ساختمان قدیمی بوده وعده‌ای صرفاً بازسازی سطحی‌اش کردند و سازمان انرژی اتمی اعلام کرده که به‌هیچ‌وجه در آنجا مجوز ام‌آرآی نمی‌دهد و بایستی این کلینیک کوبیده و از نوساخته شود تا تأییدیه دهند.

دررابطه‌با این ام آر ای، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمان اذعان کرد که این ام‌آرآی حتی پروانه بهره‌برداری نداشته است.

احمدی‌نژاد البته متذکر که ام‌آرآی در بیمارستان شفا مستقر شده و مشکلی دراین‌رابطه وجود ندارد. در خصوص ام‌آرآی در زرند و بافت هم اذعان کرد باتوجه‌به شرایطی که مقرر شده شهرستان‌های زرند و بافت هم نبایستی ام‌آرآی داشته باشند و ویژگی‌های جمعیتی خاصی باید وجود داشته باشد.

او البته در این نشست اذعان کرد که متأسفانه درخواست ام‌آرآی در استان به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته و این موضوع استاندارد نیست.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=117353
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.