معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور:


۱۵ درصد از تصادفات ناشی از وضعیت راه‌های کشور

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه ۴۰ هزار کیلومتر راه روستایی کشور نیاز فوری به روکش آسفالت دارد، گفت: حدود ۱۵ درصد از تصادفات ناشی از وضعیت راه‌های کشور است.

به گزارش کرمان نو به نقل از تسنیم، خداداد مقبلی معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، صبح امروز در همایش تجلیل از راهداران استان کرمان با تبریک هفته حمل و نقل و روز راهدار، اظهار داشت: کشور در هر چهار حوزه حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی دستاوردهای بزرگی داشته که جا دارد از زحمات همه دست‌اندرکاران حمل و نقل کشور تقدیر کرد.

وی با اشاره به اینکه تمام واردات و صادرات کالا از کشور به کمک سیستم حمل و نقل انجام می‌شود و این نیاز بشریت است، بیان کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس در تحقیق در مورد تاثیر حمل و نقل بر درآمد ناخالص کشور آورده است که بیشترین تاثیر در حوزه حمل و نقل جاده‌ای است و  28 درصد در درآمد ناخالص کشور سهم دارد.

مقبلی با بیان اینکه یکی از تأثیرات صنعت حمل و نقل در توسعه کشور، در حوزه اشتغالزایی آن است و ضریب 3.5 درصدی اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در اشتغال کشور در حوزه حمل و نقل جاده‌ای دارد، ادامه داد: 388 هزار راننده در حوزه بار در کشور فعالیت می‌کنند و در مجموع بیش از 500 هزار نفر راننده در کشور در حوزه بار و مسافر اشتغال دارند.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمان که بهشت معادن ایران است، روزانه مقدار زیادی مواد معدنی جابه‌جا می‌شود، گفت: بالغ بر 27 میلیون تن کالا در سال گذشته در استان کرمان به مقصدهای مختلف جابه‌جا شده است که سهم زیادی در رونق اقتصادی کشور دارد.

مقبلی با اشاره به اینکه گلایه‌مندی از وضعیت راه‌های کشور به‌جا است و متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان ما در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند، گفت: قطعاً رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از بروز تصادفات پیشگیری می‌کند و برای کاهش تصادفات مشارکت عمومی را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه در حدود دو سه سال گذشته آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای افزایش پیدا کرده است، افزود: بخش زیادی از وقوع تصادفات به دلیل مسائل فرهنگ و ترافیکی و بخشی نیز به دلیل کمبود اعتبارات برای ایمن‌سازی راه‌ها است.

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به اینکه تلفات جاده‌ای یک بحران بزرگ در کشور است، بیان کرد: در تحلیل سال 94 نیروی انتظامی کشور به کمک دانشگاه‌ها این گونه عنوان شد که به ازای هر نفر فوتی بیش از یک میلیارد و 900 میلیون تومان برای دولت و خانواده متوفی هزینه دارد و در حال حاضر این عدد با تورمی که وجود دارد به حدود هفت میلیارد تومان می‌رسد.

۲۵۰ میلیون تومان هزینه به ازای هر نفر زخمی در تصادفات

وی با بیان اینکه 250 میلیون تومان به ازای هر نفر زخمی عنوان شده است که با تورم امسال این عدد حدود دو میلیارد تومان هزینه زخمی و مجروح شدن هر فرد در تصادفات است، گفت: سالانه حدود 300 هزار نفر در کشور زخمی و مجروح می‌شوند که حتی بعضی از این افراد قطع نخاع و یا قطع عضو می‌شوند.

مقبلی با اشاره به اینکه انجام اقدامات فرهنگی و آموزش قوانین و فرهنگ ترافیکی بسیار موثر است و باید به این سمت برویم، بیان کرد: بخش زیادی از تصادفات به دلیل خطای انسانی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه کشور دارای 220 هزار کیلومتر راه مواصلاتی است که شامل بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی و فرعی روستایی می‌شود، گفت: 113 هزار کیلومتر راه آسفالته روستایی در سطح کشور وجود دارد.

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به اینکه وجود راه‌ها یک سرمایه عظیم در کشور است که در خدمت توسعه قرار گرفته و ما وظیفه داریم از این راه‌ها حفاظت و نگهداری کنیم، افزود: سال گذشته در حوزه راه‌های فرعی و روستایی حدود 8 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار داشتیم.

وی با بیان اینکه اطلس راه‌های روستایی کشور تهیه شده، افزود: حدود 97 هزار روستای دارای سکنه در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 40 هزار روستای بالای 20 خانوار جمعیت هستند که تکلیف دولت است.

راه‌های ۸۶درصد از روستاها آسفالت هستند

مقبلی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 86 درصد از روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت کشور از راه روستایی آسفالته برخوردار هستند و حدود 14 درصد باقی مانده است، گفت: حدود 27 هزار کیلومتر راه روستایی خاکی داریم که برای آسفالت آن حدود 220 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه 130 هزار کیلومتر راه روستایی در کشور داریم که 40 هزار کیلومتر آن نیاز فوری به روکش آسفالت دارد، گفت: حدود 15 هزار کیلومتر راه روستایی در کشور نیاز به ارتقا دارد و جوابگوی شرایط ترافیکی امروز با توجه به افزایش جمعیت روستایی و افزایش ترددها نیست.

معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به اینکه حدود 15 درصد از تصادفات ناشی از وضعیت راه‌های کشور است، بیان کرد: هفت استان کشور از استان‌های محروم در اطلس راه‌ها مشخص شدند که اقدام به توسعه آنها انجام شده است.

وی با بیان اینکه استان کرمان به‌ویژه جنوب استان کرمان، جزو هفت استان کشور در محرومیت راه‌ها است، گفت: در سال گذشته حدود 700 میلیارد تومان برای ارتقای راه‌های روستایی و فرعی استان کرمان اختصاص داده شده که 154 کیلومتر راه روستایی و فرعی آسفالت شده است.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=99730
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.