کاهش 35 درصدی موجودی پرونده‌های دادگستری استان

یدالله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان در نشست رییس قوه قضاییه با قضات و کارکنان دادگستری استان به برخی معضلات و مشکلات استان کرمان اشاره کرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه ۶۱ درصد از زندانیان ماندگار در زندان های کرمان دارای جرم مواد مخدر بوده و موفقیت برنامه های کاهش جمعیت کیفری را با چالش مواجه می کند افزود: بیش از ۳۰۰ هزار نفر تبعه بیگانه در استان کرمان حضور دارند و روزانه ۱۵۰۰ نفر از اتباع یگانه غیرمجاز در محورهای مواصلاتی استان کرمان در حال تردد بوده که یا در استان ماندگار می شوند. ضمن اینکه اتباع بیگانه در ۳۰ درصد جرائم استان نقش دارند.

وی با اشاره به اینکه فقر و محرومیت در شهرستان های جنوبی استان کرمان، خشکسالی و بحران عمیق کاهش منابع آبی استان، تاثیرپذیری امنیت استان کرمان از سیستان و بلوچستان، افزایش نرخ اعتیاد و طلاق و … از دیگر تهدیدات و آسیب های استان کرمان است تصریح کرد: درخواست داریم ریاست قوه قضاییه یا کل استان کرمان یا حداقل مناطق شرقی و جنوب استان را جزو مناطق محروم برای بهره مندی قضات استان از مواد قانونی مربوطه، محسوب کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی از 125 روز به 94 روز کاهش یافته است، ادامه داد: قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان سالانه ۷۰۰ هزار پرونده را مختومه می کنند و به طور متوسط هر قاضی سالانه 2 هزار پرونده را رسیدگی می کند.

رییس کل دادگستری استان افزود: طی چند سال گذشته علی رغم افزایش پرونده های ورودی ۳۵ درصد موجودی پرونده دادگستری استان کرمان کاهش یافته و طی پنج ماه گذشته ۲۸ هزار و ۲۵۵ پرونده به شوراهای حل اختلاف استان ارجاع شده و ۴۲ درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف استان به صلح و سازش ختم شده که در سال جاری در این زمینه رتبه دوم را کسب کرده اند.

موحد با اشاره به اینکه با تلاش شوراهای حل اختلاف، ۲۱ پرونده قصاص نیز در پنج ماه گذشته منتهی به بخشش شده است گفت: همچنین سند مالکیت ۱۳ میلیون هکتار اراضی دولتی صادر و در راستای حمایت از رونق تولید، ۹۰ واحد تولیدی مورد حمایت دستگاه قضائی استان کرمان قرار گرفته اند.

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=42548
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.