سرمربی مس‌کرمان در گفت‌وگوی اختصاصی با کرمان‌نو:


مس در لیگ یک، مثل استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر است

سرمربی مس‌کرمان در گفت‌وگوی اختصاصی با کرمان‌نو از چالش‌های این تیم در لیگ دسته یک و شیوه مقابله با آن‌ها گفت.

به گزارش کرمان‌نو، پس از معرفی محمود محمودی‌نیا به‌عنوان سرمربی مس‌کرمان، این تیم به جذب بازیکنان مدنظر او پرداخت.
معرفی سرمربی مس‌کرمان با چالش‌ها و حواشی زیادی روبرو بود، از آوردن نام‌های متعدد تا فسخ قرارداد با خطیبی که به‌عنوان سرمربی معرفی شده بود.
اما در نهایت محمودی‌نیا به‌عنوان سکان‌دار نارنجی‌پوشان معرفی شد.


در ادامه مصاحبه‌ی اختصاصی کرمان‌نو با این سرمربی ۵۳ ساله را می‌خوانید:

*برنامه شما برای سر و سامان دادن به این مس و شرایط بحرانی که از سال قبل به‌همراه داشت چیست؟

همانطور که شما اشاره کردید تیمی که سال قبل در لیگ برتر بود سقوط کرده و تیم‌هایی که معمولا سقوط می‌کنند روی آنها یک بار روانی منفی بسیار بالایی وجود دارد و زمانی که بخواهید تیم را جمع کنید تا دوباره به شرایط صعود برسانید کار سخت، اما شدنی است. ما می‌دانیم با چه مشکلات و چالش‌هایی روبرو هستیم. از کرمان به واسطه‌ی سال‌ها مدیریت شناخت داریم. به‌دنبال آن هستیم تمام عوامل در یک راستا قرار بگیرند و با همدلی شاهد اتفاقهای خوب باشیم. من فکر می‌کنم برای برگشت به لیگ برتر باید سعه‌ی صدر و تحمل داشته باشیم. اگر قرار باشد فشار مضاعف روی مجموعه باشد عملکرد مجموعه را پایان می‌آورد. در هر صورت فصل پیش‌رو برای ما فصل بسیار دشواری است. اگر چالش‌های متعارف باشد قابل حل است. چالش‌های متعارف مساِئل فنی هستند، مثل مشکلات طول فصل و بالا و پایین شدن جدول. خداراشکر شرایط خوبی داریم.

*در مورد صبر گفتید برای همین برنامه ۲ ساله برای صعود دادید؟ امیدی به صعود در سال اول ندارید؟

قطعا امید داریم. اصلا انتخاب بازیکن ما برهمین اساس بوده. از بازیکنان قبل ثبت قرارداد خواستیم که ذهن برنده داشت باشند شروع تمرینات ما براساس ذهن برنده بوده و ذهن برنده یعنی بالای جدول. از همین الان خودمان را باید برای ۳۴ فینال آماده کنیم. عملکرد بالا توقع داریم و به بالای جدول فکر می‌کنیم اما من فکر می کنم همه چیز باید در مسیر خودش اتفاق بیفتد. هیچکس از صعود در سال اول بدش نمی‌آید اما دوست نداریم فشار مضاعف روی ما باشد. مطالبه‌گری غیرمتعارف روی ما باشد، زیرا این مسائل عملکرد ما را پایین می‌آورد و باعث می‌شود آنطور که باید نتوانیم کار فنی را در زمین اجرا کنیم.

*«محمودی‌نیا، نه گفتن بلد نیست» این تصویری است که با توجه به اینکه شما در این سا‌ل‌ها پست‌های مدیریتی متفاوتی را قبول کردید از شما به مردم ارائه شده. چه توضیحی دارید؟

مسئولیت‌هایی که من داشتم ورزشی بوده است. قبل از اینکه مدیرکل ورزش و جوانان باشم ۱۰- ۱۲ سال مربی مس‌رفسنجان بودم. در آن سالها تجارب خوبی در حوزه‌ مربیگری کسب کردم حالا بعد از آن به دلایلی انتخاب کردم که در زمینه‌های مدیریت باشم و حتی اگر در جایگاه مدیریت هم در تیم‌‌های مس رفسنجان و مس‌کرمان بودم نزدیک به بحث فنی بودم. بعد از اینکه از مسئولیت‌های مدیریتی خارج شدم دستیار آقای حسینخانی شدم و خداراشکر توانستیم به لیگ برتر صعود کنیم. همه‌ی مسئولیت‌هایی که داشتم در عرصه‌ی کمک به ورزش بوده. من مدیر کل کمیته امداد که نبودم (با خنده).همه‌ی مسئولیت‌های من ورزشی بوده و تا زمانی هم که توان داشته باشم حتی اگر در یک مدرسه فوتبال، نقش آفرینی می‌کنم.

*چه دلایلی باعث شد که مس را با این شرایط ریسکی بپذیرید؟

اسم‌های زیادی در این مدت گفته شد اما در نهایت نیمکت به شما رسید.من تجربه مربیگری را در سال‌های گذشته داشتم. از روزی که قبول کردم به‌عنوان مدیر تیم کنار این تیم باشم تمام انرژی خود را گذاشتم که بتوانیم سرمربی تیم را معرفی کنیم ما در انتخاب آقای خطیبی هم تلاش کردیم ایشان را نگه داریم. بعد از اینکه نتوانستیم با سرمربیانی که نام برده شده به توافق برسیم شاید گزینه‌های بعدی برای شرکت ملی مس جذابیتی نداشت. من هم دفعه‌ی اولی که به من پیشنهاد داده شد قبول نکردم. اما بعد شرایط به صورتی پیش رفت که بعد از ۲ الی ۳ روز تصمیم گرفتم قبول کنم و بعد از قبولی هم تمام تلاشمان را داریم انجام می‌دهیم.

 

*تیم امسال را نسبت به تیم پارسال از نظر فنی و روحی و روانی چطور می‌بینید، با توجه به اینکه تیم امسال لیگ دسته‎ یک بازی می‌کند؟

قطعا تیم سال گذشته سبک، نوع نفرات و انتخاب‌ها با انتخاب‌های الان کاملا متفاوت است. بازیکن لیگ برتر شرایط متفاوتی دارد. برای لیگ دسته‌ یک بازیکنانی باید جذب شوند که به اصطلاح ما به آنها می‌گوییم بازیکن لیگ یک، باید بازیکنانی باشند که بتوانند تیم را بالا بیاورند. سال قبل یکسری از بازیکنان سطح لیگ برتری داشتند و الان نمی‌توانیم بعضی از آنها را داشته باشیم. الان رفتیم سراغ بازیکنان باانگیزه که عملکرد لیگ یکی خوبی داشتند و بیشتر انتخا‌های ما از بالای جدول بوده است. از تیمی که صعود کرده یا ستاره‌ی تیم خودشان بودند. سعی کردیم انتخاب‌های خوبی داشته باشیم چند مهره دیگر هم نیاز داریم که باید به تیم اضافه کنیم.

*دلیل جدایی امین کاظمیان همین موضوع بود؟
امین بازیکن سختکوشی است. واقعا بازیکنی مثل امین کاظمیان را دوست نداشتیم نگه داریم نه به این معنا که مربی بازیکنی مثل امین را نخواهد. اگر ما کاظمیان را نگه می‌داشتیم با آن دغدغه فکری دیگری که داشت شاید نمی‌توانسیتم از او آنطور که باید استفاده کنیم. با من خیلی صحبت کرد و در نهایت تشخیص ما این بود که امین به لیگ برتر برود. همانطور که بازیکنان زیادی از این تیم جدا شدند و در لیگ برتر بازی کردند وجود امین در لیگ برتر هم برای خودش و هم برای آینده باشگاه بهتر است.

*به‌نظر شما دلیل اینکه در کرمان در بدو ورود مربیان از آنها حمایت می‌شود و پس از مدتی همان رسانه‌ها شروع به زدن تیم و مربی می‌کنند چیست؟
در فضای حرفه‌ای نمی‌توانیم قضاوت کنیم بدون شک وظیفه رسانه روشن کردن واقعیت‌هاست و قطعا این واقعیات می‌تواند اذهان عمومی را روشن کند. مس در انتخاب سرمربی با چالش‌هایی روبرو شد و الان هم نیاز است که همه کمک کنند. مس‌کرمان یک باشگاه حرفه‌ای است، مثل استقلال و پرسپولیس در لیگ برتر، همه از آن توقع صعود دارند. در هیچ شهر دیگری اینچنین مطالبه گری وجود نداشته باشد. شاید بعدها خبر بیاد که فلان بازیکن را با فلان قیمت آوردند! طبیعی است بازیکن تاپ بخواهید بیاورید بازیکنی که پیشنهاد لیگ برتری هم دارد باید رقم خوب هم بدهید. همه از ما توقع دارند یک تیم خوب با کیفیت خوب بدهیم. از رسانه‌ها توقع داریم در ایجاد موج روانی مثبت همراه ما باشند. برای صعود باید همه در یک‌راستا قرار بگیریم. حالا دیگر وقتی محمودی‌نیا انتخاب شد، محمودی‌نیا که مقصر نیست محمودی نیا را خواسته‌اند.

*بودجه مس‌کرمان امسال چطور است؟
هدف‌گذاری شرکت صنایع مس هدف‌گذاری صعود به لیگ برتر است. وقتی هدف این است شما باید این تیم را خوب ببندید و بهترین خدمات را بدهید تا بهترین عملکرد را داشته باشید. قول داده‌اند که نیازهای ما را هم تامین کنند. بودجه باشگاه یک‍‌‌‌سری پیگیری‌ها دارد. باشگاه مس که فقط فوتبال نیست و نیاز است برای تمامی رشته‌های ورزشی مطالبه‌گری شود اما قول داده‌اند بودجه مکفی در اختیار ما قرار دهند.

 

*حضور تعداد زیادی از پیشکسوتان که امسال به تیم اضافه شدند چه در بخش فنی و چه در هر بخش‌های دیگری در تیم باعث سهم‌خواهی و دخالت‌هایی در آینده نمی‌شود؟
هر چه تیم ما قوی‌تر باشد ما با یک پشتوانه قوی‌تری پیش می‌رویم وقتی سرپرست ما یک شخص باتجربه در فوتبال باشد که دبیر هیات فوتبال بوده و ارتباطات فوتبالی استانی و کشوری دارد مثل آقای یزدپور یا آقای نامجو که از مربیان باتجریه و خوش‌نام استان است یعنی تیم ما، تیم قوی‌تر است و پشتوانه محکمی داریم. قطعا محمودی‌نیا یک درصد است ما یک درصدهای زیادی نیاز داریم تا جایگاه خوبی در جدول برای مس‌کرمان داشته باشیم و به مس‌کرمان کیفیت بدهیم. پس این یک درصدها همه باید کنار هم قرار بگیرند، تک تک بازیکنان، کادر فنی، سرپرست و مدیر تیم، باشگاه و تمام هواداران، تمام این‌ها کنار هم می‌تواند به مس کمک کند. من چالشی نمی‌بینم چون انتخاب‌ها انتخاب‌های هوشمندانه‌ای بوده است.

 

*بازیکن خاصی قرار است به تیم اضافه شود؟
ما به جد پیگیر هستیم. در بعضی از پست‌هایمان به دنبال بازیکنان باکیفیتی هستیم تا مشکل ما را حل کنند. پیگیر جذب ۳ الی ۴ بازیکن در چند پست هستیم.

 

*یکی از مشکلاتی که مس در فصل گذشته داشت عدم خودباوری و صرف فعل « من می‌توانم» بود. این روحیه را چطور می‌خواهید به تیم تزریق کنید؟
هر بازیکنی که جلوی من نشسته اول یک صحبت مقدماتی داشتیم، هدفش را پرسیدم. ازش پرسیدم آیا با ذهن برنده جلوی من نشستی. آیا فکر میکنی می‌توانی به ما کمک کنی تا این تیم صدر جدول باشد. اگر بازیکنی را تشخیص می‌دادم که بازیکن محکمی نیست و توانایی کمک کردن به ما را ندارد با او قرارداد نمی‌بستیم. ما هر جلسه با بچه‌ها صحبت می‌کنیم و به آنها می‌گوییم که بچه‌ها ما تمرین‌مان هم تلاش است وسخت‌کوشی است. باید سخت‌کوشانه تمرین کنیم. ما خیلی خوب می‌دانیم مسائل روانی در کنار مسائل تکنیکی درجه اهمیت بالایی دارد.

 

*آیا آرمان شهدادنژاد با مس قرارداد دارد؟ در تیم می‌ماند؟
فکرمی‌کنم یک سال دیگر قرارداد داشته باشند. من مربی او بودم و از نزدیک با او کار کردم آرمان ظرفیت خوبی برای استان کرمان است که سال‌ها هم کمک داده. دروازه‌بان فنی و خوبی است در سال صعود ما به لیگ برتر هم بسیار کمک کرد. سال قبل در لیگ برتر هم تمام تلاشش را گذاشت و باید از او تشکر کنیم، ولی ما در انتخاب تیم امسال‌مان باید خیلی موارد را درنظر بگیریم. با توجه به اینکه برنامه‌ ما یک تیم جوان و سخت‌کوش است در لیست ما نبود. از او با احترام یاد می‌کنم و برایش آرزوی موفقیت دارم. مطمئنم در سال‌های آتی در زمینه مربیگری می‌تواند کمک‌های زیادی به استان کرمان کند.

 

*در سال قبل اتفاقات زیادی افتاد و از یک مقطعی به بعد اختلافاتی بین باشگاه و هواداران ایجاد شد، برنامه شما برای آشتی بین باشگاه و هواداران چیست؟
هواداران یار دوازدهم ما هستند، من فکر می‌کنم هواداران مس‌ کرمان باید در یک‌راستا باشند، کنار هم باشند و تیمشان را هدایت و حمایت کنند. قدرت تحمل باید کمی بالا برود. باید از هوادار با احترام یاد کنیم و حتی اگر انتقاد می‌کنند با صبوری برخورد کنیم. اما از آنها می‌خواهم سعه صدر داشته باشند. من به تیم و کادرم گفتم اگر ما نتیجه بگیریم این هوادار هم پشت ما قرار می‌گیرد و فکر می‌کنم با گرفتن نتیجه این آشتی صورت می‌گیرد.

 

*محمودی نیا در پایان گفت:
می‌خواهم یک صحبت دلی در پایان داشته باشم، ظرفیت‌های شهر کرمان در بحث فوتبال زیاد است، انتخاب فوتبالیست‌های باکیفیت لیگ یک قطعا مس‌کرمان است. محمودی‌نیا چند تا انتخاب بومی کنارش می‌تواند داشته باشد چند تا بازیکن بومی می‌تواند داشته باشد، محدود است اما مطالبه‌گری و انتظار آن سمت زیاد است. من باید انتخاب کنم و من هم قطعا برای بهترین نتیجه باید بهترین انتخاب را داشته باشم. قرار نیست که اگر یک نفر می‌آید بقیه علیه مس‌کرمان شوند و جو را مسموم کنند. مس‌کرمان برای همه است دلسوزهای زیادی دارد. من هم در سال‌های گذشته از این تیم کنار گذاشته شدم اما کوچکترین حاشیه‌ای برای این تیم ایجاد نکردم. الان هم توقع داریم اگر دلسوز واقعی مس‌کرمان هستیم باید در شرایط بودن باشیم در شرایط بودن هم دلسوز باشیم. همه ما باید هوشیار باشیم و همه به موفقیت تیم فکر کنیم. اگر فردا به من بگویند نباش مثل آن روزی که به من گفتند مدیرعامل باشگاه نباش من فقط ۲ رکعت نماز شکر خواندم که این مسئولیت سنگین از روی دوش من برداشته شد، الان هم چون اولویت اولم پول نبوده اگر بگویند برو می‌روم. این شروع کار ماست. من تصمیم گرفتم کر باشم و برای هدفم تلاش کنم و تا جایی که به من اجازه بدهند بالا بروم .

لینک کوتاه مطلب : https://kermaneno.ir/?p=106735
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.